TVN Meteo | Ciekawostki

Kazimierz Dolny, Lublin, Zamość i piękne parki narodowe. Lubelskie na weekend lub na dłużej

TVN Meteo | Ciekawostki

Autor:
ks//mro
Źródło:
tvnmeteo
Kazimierz Dolny. Niezwykłe odkrycie podczas odnawiania krzyża. W kuli leżała pożółkła kartka i moneta (materiał z 30.12.2021)
Kazimierz Dolny. Niezwykłe odkrycie podczas odnawiania krzyża. W kuli leżała pożółkła kartka i moneta (materiał z 30.12.2021)Jerzy Kobiałka
wideo 2/4
Jerzy KobiałkaKazimierz Dolny. Niezwykłe odkrycie podczas odnawiania krzyża. W kuli leżała pożółkła kartka i moneta (materiał z 30.12.2021)

Lubelskie to położone na wschodzie Polski województwo ze stolicą w Lublinie. Kusi turystów przyrodą, m.in. Roztoczem oraz zabytkami. Podpowiadamy, co warto zobaczyć w Lublinie, Zamościu, Kazimierzu Dolnym oraz w innych miejscach Lubelskiem.

● W Lubelskiem warto pojechać do m.in. Zamościa, Kazimierza Dolnego, Białej Podlaskiej i Lublina, by zobaczyć tamtejsze zabytki. ● Lubelskie przyciąga też naturą: Kraina Lessowych Wąwozów, Roztoczański Park Narodowy, Poleski Park Narodowy, to tylko niektóre miejsca warte polecenia w tym regionie. ● Lubelskie ma ponad 25 tys. km2  powierzchni, a stolicą województwa jest Lublin.

Lubelskie to najdalej wysunięte na wschód województwo w Polsce, o łącznej powierzchni 25 100 km², ze stolicą w Lublinie (czyli największym polskim mieście leżącym w całości po prawej stronie Wisły). Od wschodu graniczy z Ukrainą i Białorusią, a w Polsce z województwami: podlaskim, mazowieckim, świętokrzyskim i podkarpackim. 

Położenie Lubelskiego między Wisłą a Bugiem, a także zabytki i natura sprawiają, że jest to atrakcyjny dla turystów region. W Lubelskiem znajdą się dwa parki narodowe: Roztoczański i Poleski, a najpiękniejsze miasta regionu: Zamość, Lublin i Kazimierz Dolny, co roku przyciągają wielu odwiedzających. 

Lubelskie na mapie

Lubelskie znajduje się na Wyżynie Lubelskiej, Nizinie Południowopodlaskiej (południowa część), Polesiu Zachodnim i Wołyńskim, części Wyżyny Wołyńskiej i fragmencie Kotliny sandomierskiej. Większa część Roztocza także leży w Lubelskim. 

Co zobaczyć w Lubelskiem?

Miłośnicy zabytków znajdą w Lubelskiem wiele pięknych miejsc. Począwszy od Zamościa, którego Stare Miasto wpisane jest na listę UNESCO, przez Lublin po Kazimierz Dolny. W Lubelskiem jest też wiele rozmaitych miejsc kultu religijnego. Ze względu na swoją zróżnicowaną etnograficznie kulturę można tu spotkać cerkwie, synagogi, kościoły katolickie i unickie, tatarskie cmentarze, żydowskie kirkuty. 

Planując weekend lub dłuższe odwiedziny w Lubelskiem warto odwiedzić:

Kraina Lessowych Wąwozów - urzeka najliczniejszym zagęszczeniem wąwozów w Europie. To tu znajduje się popularny Kazimierz Dolny.

Nałęczów to uzdrowisko z uroczymi willami, Parkiem Zdrojowym, położone wśród wąwozów. Wpisane jest do rejestru zabytków województwa lubelskiego. W Parku Zdrojowym znajduje się XIX-wieczny Pałac Małachowskich, w którym mieszkali m.in. Henryk Sienkiewicz i Bolesław Prus. To też najstarsze sanatorium w Nałęczowie.

Puławy z - uznanym w zeszłym roku za pomnik historii - zespołem pałacowo-parkowym Czartoryskich (w którym znajduje się zabytkowy stół, przy którym Józef Piłsudski wydał rozkaz kontruderzenia znad Wieprza, co przesądziło o zwycięstwie w Bitwie Warszawskiej 1920 roku) i kościołem pw. Wniebowzięcia NMP, wybudowanym na wzór rzymskiego Panteonu.

Rezerwat Przyrody Łęg na Kępie. W Puławach znajduje się też Rezerwat Łęg, utworzony w 1963 roku, dla ochrony występującego tam łęgu wiązowego. To 4,71 ha pięknych widoków. Oprócz lasów łęgowych zobaczysz tu wiele drzew niewystępujących naturalnie w Polsce, w tym dąb błotny, topolę włoską, topolę kanadyjską i sosnę wejmutkę.

Kraśnik - największą atrakcją turystyczną w tym mieście jest zabytkowe Sanktuarium Maryjne w XV-wiecznym kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Letnich turystów przyciąga natomiast zalew rekreacyjny, nad którym można spędzić wakacje, robiąc też wycieczki do Lasów Janowskich, które są największym kompleksem leśnym w Polsce. Niedaleko, bo we wsi Łany koło Gościeradowa, zlokalizowany jest zaś nietypowy pomnik przyrody nieożywionej – potocznie nazywany ,,Źródliskami”. Wypływająca pod ciśnieniem woda tworzy zjawisko niewielkich gejzerów, w których temperatura utrzymuje się na stałym poziomie i niezależnie od pory roku wynosi 10,2 – 10,3 stopni Celsjusza.

Janów Lubelski z Sanktuarium Maryjnym z kościołem i klasztorem dominikanów z lat 1694-1720 i Skansenem Kolei Leśnej.

Roztocze, czyli Roztoczański Park Narodowy, to malowniczy region w Lubelskiem, w którym pola i lasy oraz niewielkie wzgórza pozwalają na odpoczynek na łonie natury i aktywną turystykę. Same lasy stanowią aż 93 proc. powierzchni Roztocza. Nie brakuje tu szlaków rowerowych, wody i ciekawych miejscowości. Zajrzyj do Wierzchowisk, Zwierzyńca, Szczebrzeszyna z jego pomnikiem chrząszcza brzmiącego w trzcinie oraz do Rezerwatu Nad Tanwią w okolicach Suśca. 

Poleski Park Narodowy znajduje się na Polesiu i zachwyca jeziorami, bagnami, moczarami i lasami. To idealne miejsce na piesze wędrówki ścieżkami przyrodniczymi i podziwianie natury z wież widokowych. 

Biała Podlaska - w tym mieście, które należało kiedyś do Radziwiłłów, nie brakuje miejsc do zobaczenia: XVII/XVIII-wieczny zamek, Brama Wjazdowa, budynek dawnej Akademii Bialskiej z XVII wieku, kościół pw. św. Anny, kościół pw. św. Antoniego, klasztor braci mniejszych kapucynów, dolina rzeki Krzny oraz Muzeum Południowego Podlasia, które oferuje zwiedzającym jedną z największych w Polsce kolekcji ikon rosyjskich z XVII-XIX wieku. 

Chełm - w mieście znajduje się podziemie kredowe, czyli labirynt podziemnych korytarzy wykutych w skale kredowej, której złoża zalegają pod powierzchnią.

Kozłówka - we wsi zlokalizowany jest pałac, w którym znajduje się Muzeum Zamoyskich.

Kazimierz Dolny - atrakcje

Kazimierz Dolny jest malowniczo położony nad Wisłą w Kazimierskim Parku Krajobrazowym. Miasto jest mekką artystów i miłośników sztuki. Kilkadziesiąt galerii, zabytkowe XVII-wieczne Kamienice Przybyłowskie, brukowany rynek z XIX-wieczną studnią i Góra Trzech Krzyży, z której można podziwiać widok na miasto i okolice. Na sąsiednim, najwyższym w okolicy, wzgórzu można natomiast zobaczyć ruiny średniowiecznego zespołu obronnego: XIV-wiecznego zamku i 20-metrowej baszty. Warto też zwiedzić kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, z najstarszymi  zachowanymi w całości organami w Polsce (XVII wiek).

Kazimierz Dolny monticello / Shutterstock.com

Zamość - co zobaczyć?

Zamość, miasto-twierdza, został założony w XVI wieku przez hetmana koronnego Jana Zamoyskiego. Uważa się, że jest to miasto idealne. Autorem jego projektu był włoski architekt Bernardo Morando. Stare miasto w Zamościu wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Renesansowy rynek, ormiańskie kamieniczki, ratusz, Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał oraz Zamojskie Zoo to obowiązkowe punkty do zobaczenia w Zamościu. 

Lublin - co warto tu zobaczyć?

W stolicy województwa lubelskiego, Lublinie, nie brakuje zabytków. Nic dziwnego, miasto to ma ponad 700-letnią historię. Co warto zobaczyć w Lublinie? Stare Miasto (z podziemną trasą turystyczną, w skład które wchodzi m.in. Piwnica pod Fortuną, gdzie można podziwiać XVI-wieczne freski), Kaplicę Trójcy Świętej na Wzgórzu Zamkowym, Bramę Krakowską, Bazylikę dominikanów i Archikatedrę. Atrakcją jest też Centrum Spotkania Kultur i jego nowoczesna bryła architektoniczna, Regionalne Muzeum Cebularza, Muzeum Wsi Lubelskiej (jeden z największych skansenów w Polsce), Ogród Botaniczny oraz Państwowe Muzeum na Majdanku. Nad Zalewem Zemborzyckim można spędzić czas aktywnie, jeżdżąc na rowerze, uprawiając nordic walking, pływając na kajakach, a nawet grając w golfa.

LublinShutterstock

ZOBACZ TEŻ >> Białystok – co zobaczyć? Atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca Zamki w Polsce. Ruiny zamków i szlaki turystyczne

Autor:ks//mro

Źródło: tvnmeteo

Źródło zdjęcia głównego: monticello / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości