Kazimierz Dolny, Lublin, Zamość i piękne parki narodowe. Lubelskie na weekend lub na dłużej

Źródło:
tvnmeteo
Kazimierz Dolny. Niezwykłe odkrycie podczas odnawiania krzyża. W kuli leżała pożółkła kartka i moneta (materiał z 30.12.2021)
Kazimierz Dolny. Niezwykłe odkrycie podczas odnawiania krzyża. W kuli leżała pożółkła kartka i moneta (materiał z 30.12.2021)Jerzy Kobiałka
wideo 2/4
Kazimierz Dolny. Niezwykłe odkrycie podczas odnawiania krzyża. W kuli leżała pożółkła kartka i moneta (materiał z 30.12.2021)Jerzy Kobiałka

Lubelskie to położone na wschodzie Polski województwo ze stolicą w Lublinie. Kusi turystów przyrodą, m.in. Roztoczem oraz zabytkami. Podpowiadamy, co warto zobaczyć w Lublinie, Zamościu, Kazimierzu Dolnym oraz w innych miejscach Lubelskiem.

● W Lubelskiem warto pojechać do m.in. Zamościa, Kazimierza Dolnego, Białej Podlaskiej i Lublina, by zobaczyć tamtejsze zabytki. ● Lubelskie przyciąga też naturą: Kraina Lessowych Wąwozów, Roztoczański Park Narodowy, Poleski Park Narodowy, to tylko niektóre miejsca warte polecenia w tym regionie. ● Lubelskie ma ponad 25 tys. km2  powierzchni, a stolicą województwa jest Lublin.

Lubelskie to najdalej wysunięte na wschód województwo w Polsce, o łącznej powierzchni 25 100 km², ze stolicą w Lublinie (czyli największym polskim mieście leżącym w całości po prawej stronie Wisły). Od wschodu graniczy z Ukrainą i Białorusią, a w Polsce z województwami: podlaskim, mazowieckim, świętokrzyskim i podkarpackim. 

Położenie Lubelskiego między Wisłą a Bugiem, a także zabytki i natura sprawiają, że jest to atrakcyjny dla turystów region. W Lubelskiem znajdą się dwa parki narodowe: Roztoczański i Poleski, a najpiękniejsze miasta regionu: Zamość, Lublin i Kazimierz Dolny, co roku przyciągają wielu odwiedzających. 

Lubelskie na mapie

Lubelskie znajduje się na Wyżynie Lubelskiej, Nizinie Południowopodlaskiej (południowa część), Polesiu Zachodnim i Wołyńskim, części Wyżyny Wołyńskiej i fragmencie Kotliny sandomierskiej. Większa część Roztocza także leży w Lubelskim. 

Co zobaczyć w Lubelskiem?

Miłośnicy zabytków znajdą w Lubelskiem wiele pięknych miejsc. Począwszy od Zamościa, którego Stare Miasto wpisane jest na listę UNESCO, przez Lublin po Kazimierz Dolny. W Lubelskiem jest też wiele rozmaitych miejsc kultu religijnego. Ze względu na swoją zróżnicowaną etnograficznie kulturę można tu spotkać cerkwie, synagogi, kościoły katolickie i unickie, tatarskie cmentarze, żydowskie kirkuty. 

Planując weekend lub dłuższe odwiedziny w Lubelskiem warto odwiedzić:

Kraina Lessowych Wąwozów - urzeka najliczniejszym zagęszczeniem wąwozów w Europie. To tu znajduje się popularny Kazimierz Dolny.

Nałęczów to uzdrowisko z uroczymi willami, Parkiem Zdrojowym, położone wśród wąwozów. Wpisane jest do rejestru zabytków województwa lubelskiego. W Parku Zdrojowym znajduje się XIX-wieczny Pałac Małachowskich, w którym mieszkali m.in. Henryk Sienkiewicz i Bolesław Prus. To też najstarsze sanatorium w Nałęczowie.

Puławy z - uznanym w zeszłym roku za pomnik historii - zespołem pałacowo-parkowym Czartoryskich (w którym znajduje się zabytkowy stół, przy którym Józef Piłsudski wydał rozkaz kontruderzenia znad Wieprza, co przesądziło o zwycięstwie w Bitwie Warszawskiej 1920 roku) i kościołem pw. Wniebowzięcia NMP, wybudowanym na wzór rzymskiego Panteonu.

Rezerwat Przyrody Łęg na Kępie. W Puławach znajduje się też Rezerwat Łęg, utworzony w 1963 roku, dla ochrony występującego tam łęgu wiązowego. To 4,71 ha pięknych widoków. Oprócz lasów łęgowych zobaczysz tu wiele drzew niewystępujących naturalnie w Polsce, w tym dąb błotny, topolę włoską, topolę kanadyjską i sosnę wejmutkę.

Kraśnik - największą atrakcją turystyczną w tym mieście jest zabytkowe Sanktuarium Maryjne w XV-wiecznym kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Letnich turystów przyciąga natomiast zalew rekreacyjny, nad którym można spędzić wakacje, robiąc też wycieczki do Lasów Janowskich, które są największym kompleksem leśnym w Polsce. Niedaleko, bo we wsi Łany koło Gościeradowa, zlokalizowany jest zaś nietypowy pomnik przyrody nieożywionej – potocznie nazywany ,,Źródliskami”. Wypływająca pod ciśnieniem woda tworzy zjawisko niewielkich gejzerów, w których temperatura utrzymuje się na stałym poziomie i niezależnie od pory roku wynosi 10,2 – 10,3 stopni Celsjusza.

Janów Lubelski z Sanktuarium Maryjnym z kościołem i klasztorem dominikanów z lat 1694-1720 i Skansenem Kolei Leśnej.

Roztocze, czyli Roztoczański Park Narodowy, to malowniczy region w Lubelskiem, w którym pola i lasy oraz niewielkie wzgórza pozwalają na odpoczynek na łonie natury i aktywną turystykę. Same lasy stanowią aż 93 proc. powierzchni Roztocza. Nie brakuje tu szlaków rowerowych, wody i ciekawych miejscowości. Zajrzyj do Wierzchowisk, Zwierzyńca, Szczebrzeszyna z jego pomnikiem chrząszcza brzmiącego w trzcinie oraz do Rezerwatu Nad Tanwią w okolicach Suśca. 

Poleski Park Narodowy znajduje się na Polesiu i zachwyca jeziorami, bagnami, moczarami i lasami. To idealne miejsce na piesze wędrówki ścieżkami przyrodniczymi i podziwianie natury z wież widokowych. 

Biała Podlaska - w tym mieście, które należało kiedyś do Radziwiłłów, nie brakuje miejsc do zobaczenia: XVII/XVIII-wieczny zamek, Brama Wjazdowa, budynek dawnej Akademii Bialskiej z XVII wieku, kościół pw. św. Anny, kościół pw. św. Antoniego, klasztor braci mniejszych kapucynów, dolina rzeki Krzny oraz Muzeum Południowego Podlasia, które oferuje zwiedzającym jedną z największych w Polsce kolekcji ikon rosyjskich z XVII-XIX wieku. 

Chełm - w mieście znajduje się podziemie kredowe, czyli labirynt podziemnych korytarzy wykutych w skale kredowej, której złoża zalegają pod powierzchnią.

Kozłówka - we wsi zlokalizowany jest pałac, w którym znajduje się Muzeum Zamoyskich.

Kazimierz Dolny - atrakcje

Kazimierz Dolny jest malowniczo położony nad Wisłą w Kazimierskim Parku Krajobrazowym. Miasto jest mekką artystów i miłośników sztuki. Kilkadziesiąt galerii, zabytkowe XVII-wieczne Kamienice Przybyłowskie, brukowany rynek z XIX-wieczną studnią i Góra Trzech Krzyży, z której można podziwiać widok na miasto i okolice. Na sąsiednim, najwyższym w okolicy, wzgórzu można natomiast zobaczyć ruiny średniowiecznego zespołu obronnego: XIV-wiecznego zamku i 20-metrowej baszty. Warto też zwiedzić kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, z najstarszymi  zachowanymi w całości organami w Polsce (XVII wiek).

Kazimierz Dolny monticello / Shutterstock.com

Zamość - co zobaczyć?

Zamość, miasto-twierdza, został założony w XVI wieku przez hetmana koronnego Jana Zamoyskiego. Uważa się, że jest to miasto idealne. Autorem jego projektu był włoski architekt Bernardo Morando. Stare miasto w Zamościu wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Renesansowy rynek, ormiańskie kamieniczki, ratusz, Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał oraz Zamojskie Zoo to obowiązkowe punkty do zobaczenia w Zamościu. 

Lublin - co warto tu zobaczyć?

W stolicy województwa lubelskiego, Lublinie, nie brakuje zabytków. Nic dziwnego, miasto to ma ponad 700-letnią historię. Co warto zobaczyć w Lublinie? Stare Miasto (z podziemną trasą turystyczną, w skład które wchodzi m.in. Piwnica pod Fortuną, gdzie można podziwiać XVI-wieczne freski), Kaplicę Trójcy Świętej na Wzgórzu Zamkowym, Bramę Krakowską, Bazylikę dominikanów i Archikatedrę. Atrakcją jest też Centrum Spotkania Kultur i jego nowoczesna bryła architektoniczna, Regionalne Muzeum Cebularza, Muzeum Wsi Lubelskiej (jeden z największych skansenów w Polsce), Ogród Botaniczny oraz Państwowe Muzeum na Majdanku. Nad Zalewem Zemborzyckim można spędzić czas aktywnie, jeżdżąc na rowerze, uprawiając nordic walking, pływając na kajakach, a nawet grając w golfa.

LublinShutterstock

ZOBACZ TEŻ >> Białystok – co zobaczyć? Atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca Zamki w Polsce. Ruiny zamków i szlaki turystyczne

Autorka/Autor:ks//mro

Źródło: tvnmeteo

Źródło zdjęcia głównego: monticello / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

Kolejne dni przyniosą nam ponure niebo, które tylko z rzadka będzie przejaśniać się i rozpogadzać. Odpowiedzialny za to będzie "zgniły" wyż z centrum przemieszczającym się nad Polską. Czekają nas silne podmuchy wiatru i słabe opady, jak również spore różnice temperatury między najcieplejszymi a najchłodniejszymi punktami kraju.

Nie dość, że będzie ponuro, to jeszcze mocno powieje. Pogoda nie dopisze na koniec roku

Nie dość, że będzie ponuro, to jeszcze mocno powieje. Pogoda nie dopisze na koniec roku

Źródło:
tvnmeteo.pl

Meteorolog zaginął podczas ekstremalnej śnieżycy w Bośni i Hercegowinie. Jak podały lokalne media, mężczyzna we wtorek rano udał się do obserwatorium na szczycie góry Bjelašnica i nie dał znaku życia. W czwartek akcję poszukiwawczą przerwano z uwagi na trudne warunki meteorologiczne.

Zaginął meteorolog. Szedł do pracy, gdy szalała burza śnieżna

Zaginął meteorolog. Szedł do pracy, gdy szalała burza śnieżna

Źródło:
vijesti.ba, Euronews

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gęstymi mgłami, które poza tym, że ograniczą widzialność, mogą też zamarzać. Obowiązują także alarmy przed opadami marznącymi. Sprawdź, gdzie zrobi się niebezpiecznie.

Marznące mgły i opady. Tu obowiązują ostrzeżenia IMGW

Marznące mgły i opady. Tu obowiązują ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Daniele pojedynkowały się w okolicach szpitala. Nagranie zostało zarejestrowane w Wejherowie (woj. pomorskie), a otrzymaliśmy je na Kontakt24.

Nagrał pojedynek danieli. "Wyglądały zjawiskowo"

Nagrał pojedynek danieli. "Wyglądały zjawiskowo"

Źródło:
Kontakt 24, Lasy Państwowe

Podczas świątecznego pokazu w cyrku w Neapolu lwy przestały słuchać się tresera. Gdy próbował je zdyscyplinować, jedno ze zwierząt skoczyło na drzwi klatki. Incydent wystraszył widownię. Część osób zaczęła w popłochu opuszczać występ. 

Chwile grozy w cyrku. Lwy skaczą, widzowie zerwali się z miejsc  

Chwile grozy w cyrku. Lwy skaczą, widzowie zerwali się z miejsc  

Źródło:
PAP, Corriere della Sera

W Nowym Jorku spadł śnieg. Białych świąt w tym mieście nie było od 15 lat - podały lokalne media. W Boże Narodzenie w Central Parku leżało kilka centymetrów śniegu. - Bez śniegu nie ma świąt - zauważył Julian Gonsalves, mieszkaniec Nowego Jorku.

Białe święta po raz pierwszy od 15 lat

Białe święta po raz pierwszy od 15 lat

Źródło:
ENEX, abcnews.go.com, nypost.com

Ciało samicy mamuta, liczące sobie 50 tysięcy lat, znaleziono w kraterze na terenie Syberii. Rosyjscy badacze poinformowali o odkryciu w poniedziałek. - To jeden z najlepszych okazów, jakie kiedykolwiek znaleziono - powiedział w rozmowie z agencją informacyjną TASS Maksim Czeprasow, rosyjski paleontolog.

W kraterze znaleziono ciało mamuta. Ten wspaniale zachowany okaz ma 50 tysięcy lat

W kraterze znaleziono ciało mamuta. Ten wspaniale zachowany okaz ma 50 tysięcy lat

Źródło:
Reuters, CNN

Burza śnieżna nawiedziła Bośnie i Hercegowinę. Ponad 200 tysięcy domów było w środę pozbawionych prądu. Intensywne opady śniegu doprowadziły do paraliżu komunikacyjnego, a niektóre miejscowości zostały odcięte od świata. Biało zrobiło się też w Serbii i Chorwacji.

Bałkany pod śniegiem. Samochody utknęły w zaspach, domy były pozbawione prądu 

Bałkany pod śniegiem. Samochody utknęły w zaspach, domy były pozbawione prądu 

Źródło:
Reuters, ENEX, vijesti.ba

Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia zapowiada się przeważnie pochmurno, a w niektórych regionach słabo popada deszcz. Termometry pokażą od 0 do 8 stopni.

Pogoda na dziś - czwartek 26.12. Na termometrach nawet 8 stopni

Pogoda na dziś - czwartek 26.12. Na termometrach nawet 8 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Po kilku miesiącach spokoju wulkan Kilauea znajdujący się na Hawajach znów dał o sobie znać. Z krateru wystrzeliła fontanna lawy, która wzbiła się na wysokość około 80 metrów. Służby Parku Narodowego Wulkanów apelowały do turystów o zachowanie ostrożności.

Z krateru wulkanu na Hawajach wydobywają się strumienie gorącej lawy

Z krateru wulkanu na Hawajach wydobywają się strumienie gorącej lawy

Źródło:
Reuters, CNN, AP News

Śnieżyce od początku tygodnia paraliżują ruch na drogach Islandii. Najtrudniejsza sytuacja w święta panuje na zachodzie kraju. Drogi do Reykjaviku są zamknięte. Relację z tamtych regionów otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Na drogach jest bardzo dużo śniegu i wieje silny wiatr"

"Na drogach jest bardzo dużo śniegu i wieje silny wiatr"

Źródło:
ruv.is, en.vedur.is, Kontakt24

Orka, która kilka lat temu przez 17 dni w akcie żałoby pływała ze swoim zmarłym cielęciem, znów urodziła. Naukowcy przekazali tę wiadomość tuż przed świętami, mają jednak obawy dotyczące zdrowia młodego osobnika.

Przez 17 dni pływała z martwym młodym. Teraz ma nowe dziecko

Przez 17 dni pływała z martwym młodym. Teraz ma nowe dziecko

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

Tegoroczna Wigilia Bożego Narodzenia w Irlandii Północnej była najcieplejsza w historii pomiarów. We wtorek po południu termometry na półwyspie Magilligan na północnym zachodzie kraju pokazały rekordowe 14,3 stopnia Celsjusza.

Tak ciepłej Wigilii jeszcze tu nie było

Tak ciepłej Wigilii jeszcze tu nie było

Źródło:
BBC, tvnmeteo.pl

Na malezyjskiej wyspie Borneo naukowcy odkryli nowy gatunek rośliny zwanej dzbanecznikiem. Ma ona liście pokryte włoskami przypominającymi futro orangutana. Znaleziono tylko 39 okazów.

Ta roślina jest jak orangutan

Ta roślina jest jak orangutan

Źródło:
PAP

Naukowcy z niepokojem przypatrują się danym klimatycznym za kończący się rok. Wynika z nich, że 2024 najprawdopodobniej będzie najcieplejszym odkąd prowadzone są pomiary. W ten sposób symbolicznie kończy się również najgorętsza dekada w najnowszej historii ludzkości. O konsekwencjach tych zmian opowiadała na antenie TVN24 doktor Paulina Sobiesiak-Penszko.

"Destabilizacja bardzo przyjaznych warunków do życia"

"Destabilizacja bardzo przyjaznych warunków do życia"

Źródło:
TVN24

Co najmniej siedem osób zginęło w wyniku powodzi, jaka nawiedziła miasto Port-de-Paix w północno-zachodniej części Haiti. Pod wodą znalazło się około 11 tysięcy budynków, z czego blisko pół tysiąca zostało zniszczonych.

"Nigdy nie spotkałem się z tragedią o takiej skali"

"Nigdy nie spotkałem się z tragedią o takiej skali"

Źródło:
Reuters, Haitilibre

Do czterech wzrosła liczba ofiar zawalenia się mostu między dwoma stanami na północnym wschodzie Brazylii. Nadal jednak los kilkunastu osób pozostaje nieznany. Akcja poszukiwawcza przebiega w trudnych warunkach, ponieważ w wyniku katastrofy do rzeki Tocantins wpadły cysterny przewożące tysiące litrów pestycydów i kilkadziesiąt ton kwasu siarkowego.

Zawalił się most, spadły cysterny. Tysiące litrów szkodliwych substancji w rzece

Zawalił się most, spadły cysterny. Tysiące litrów szkodliwych substancji w rzece

Źródło:
Reuters, Globo, CNN

Należąca do NASA sonda Parker podjęła we wtorek próbę zbliżenia się do Słońca bliżej niż kiedykolwiek wcześniej, na 6,2 miliona kilometrów. Celem misji jest zbadanie atmosfery gwiazdy, w tym szczególnie burz słonecznych, które mogą mieć wpływ na systemy komunikacyjne na Ziemi.

"Coś, czego nikt inny wcześniej nie dokonał"

"Coś, czego nikt inny wcześniej nie dokonał"

Źródło:
PAP

W Belgii odnotowano pierwszy przypadek zarażenia nowym wariantem mpoksu. Pochodzący z Walonii pacjent zaraził się podczas pobytu w jednym z krajów afrykańskich. Chociaż wariant ten jest bardzo zaraźliwy i śmiercionośny, służby uspokoiły, że ryzyko rozprzestrzenia się wirusa jest bardzo niskie.

Niebezpieczny wariant mpoksu w kolejnym europejskim kraju

Niebezpieczny wariant mpoksu w kolejnym europejskim kraju

Źródło:
PAP

Wysokie fale zniszczyły molo w mieście Santa Cruz w Kalifornii. Trzy przebywające na nim osoby wpadły do wody, a z pomocą pospieszyli im strażacy. Jak przekazały lokalne władze, molo już od dłuższego czasu było uszkodzone, a w okolicy prowadzone były prace renowacyjne.

Fale porwały molo, ludzie wpadli do wody

Fale porwały molo, ludzie wpadli do wody

Źródło:
New York Times, Santa Cruz Fire Dept.

Ratownicy z Grupy Beskidzkiej GOPR przeprowadzili w niedzielę akcję ratunkową. Znieśli na noszach 32-letniego turystę z urazem pachwiny uniemożliwiającym mu chodzenie. Mężczyzna utknął na górnym odcinku zamkniętego żółtego szlaku na Babią Górę.

Wypadek w Beskidach. Goprowcy znieśli na noszach rannego turystę

Wypadek w Beskidach. Goprowcy znieśli na noszach rannego turystę

Źródło:
PAP, GOPR

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zmarł krokodyl, który zagrał w największym australijskim przeboju wszechczasów - filmie "Krokodyl Dundee". O śmierci ponad 90-letniego gada poinformowało herpetarium Crocosaurus Cove, w którym mieszkał.

"Odszedł Burt, gwiazdor australijskiego klasyka". Zagrał w filmie "Krokodyl Dundee"

"Odszedł Burt, gwiazdor australijskiego klasyka". Zagrał w filmie "Krokodyl Dundee"

Źródło:
PAP, BBC

W połowie grudnia w Cieśninie Kerczeńskiej doszło do awarii dwóch tankowców i wycieku mazutu. Rosyjskie władze - które cytuje "The Guardian" - podały, że "nawet 200 tysięcy ton gruntu mogło zostać skażone".

Mazut wyciekł z rosyjskich tankowców. Nawet 200 tysięcy ton gruntu skażone

Mazut wyciekł z rosyjskich tankowców. Nawet 200 tysięcy ton gruntu skażone

Źródło:
PAP, Reuters

Mieszkańcy północnych regionów Japonii zmagają się z trudnymi, zimowymi warunkami. W niektórych miejscach wystąpiły śnieżyce, a warstwa białego puchu wyniosła kilkadziesiąt centymetrów. Były miejsca, gdzie stanął ruch pociągów.

Atak zimy w Japonii. Pociągi stanęły

Atak zimy w Japonii. Pociągi stanęły

Źródło:
Reuters, NHK

Populacja bliskiej wymarcia jaszczurki z Karaibów odbudowała się w ciągu zaledwie sześciu lat. W 2018 roku na świecie żyło mniej niż 100 osobników Pholidoscelis corvinus, ale dzięki wysiłkom ekspertów obecnie ich liczba zwiększyła się szesnastokrotnie. Przypadek ten pokazuje, jak ważną rolę pełni odpowiednia ochrona gatunkowa.

Była na skraju wymarcia, ale pojawił się "niezwykły zwrot akcji"

Była na skraju wymarcia, ale pojawił się "niezwykły zwrot akcji"

Źródło:
Fauna & Flora

NASA opublikowała animację, na której największa góra lodowa świata wyrwała się z wodnego wiru i zaczęła dryfować po oceanie. A23a przez wiele miesięcy tkwiła w jednym miejscu, nie mogąc ruszyć się dalej. Naukowcy wciąż do końca nie wiedzą, co sprawiło, że ogromna bryła lodu wydostała się z pułapki.

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Źródło:
NASA Earth Observatory, BAS, tvnmeteo.pl

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York

Sztuczne światło może powodować wyraźne zmiany w nocnym działaniu ekosystemu raf koralowych. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Brystolskiego. Jak przekazał jeden z autorów publikacji, sztuczne naświetlanie naraża morskie organizmy na "niespodziewane niebezpieczeństwo".

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

Źródło:
PAP, Uniwersytet Brystolski

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl