Kazimierz Dolny, Lublin, Zamość i piękne parki narodowe. Lubelskie na weekend lub na dłużej

Źródło:
tvnmeteo
Kazimierz Dolny. Niezwykłe odkrycie podczas odnawiania krzyża. W kuli leżała pożółkła kartka i moneta (materiał z 30.12.2021)
Kazimierz Dolny. Niezwykłe odkrycie podczas odnawiania krzyża. W kuli leżała pożółkła kartka i moneta (materiał z 30.12.2021)Jerzy Kobiałka
wideo 2/4
Kazimierz Dolny. Niezwykłe odkrycie podczas odnawiania krzyża. W kuli leżała pożółkła kartka i moneta (materiał z 30.12.2021)Jerzy Kobiałka

Lubelskie to położone na wschodzie Polski województwo ze stolicą w Lublinie. Kusi turystów przyrodą, m.in. Roztoczem oraz zabytkami. Podpowiadamy, co warto zobaczyć w Lublinie, Zamościu, Kazimierzu Dolnym oraz w innych miejscach Lubelskiem.

● W Lubelskiem warto pojechać do m.in. Zamościa, Kazimierza Dolnego, Białej Podlaskiej i Lublina, by zobaczyć tamtejsze zabytki. ● Lubelskie przyciąga też naturą: Kraina Lessowych Wąwozów, Roztoczański Park Narodowy, Poleski Park Narodowy, to tylko niektóre miejsca warte polecenia w tym regionie. ● Lubelskie ma ponad 25 tys. km2  powierzchni, a stolicą województwa jest Lublin.

Lubelskie to najdalej wysunięte na wschód województwo w Polsce, o łącznej powierzchni 25 100 km², ze stolicą w Lublinie (czyli największym polskim mieście leżącym w całości po prawej stronie Wisły). Od wschodu graniczy z Ukrainą i Białorusią, a w Polsce z województwami: podlaskim, mazowieckim, świętokrzyskim i podkarpackim. 

Położenie Lubelskiego między Wisłą a Bugiem, a także zabytki i natura sprawiają, że jest to atrakcyjny dla turystów region. W Lubelskiem znajdą się dwa parki narodowe: Roztoczański i Poleski, a najpiękniejsze miasta regionu: Zamość, Lublin i Kazimierz Dolny, co roku przyciągają wielu odwiedzających. 

Lubelskie na mapie

Lubelskie znajduje się na Wyżynie Lubelskiej, Nizinie Południowopodlaskiej (południowa część), Polesiu Zachodnim i Wołyńskim, części Wyżyny Wołyńskiej i fragmencie Kotliny sandomierskiej. Większa część Roztocza także leży w Lubelskim. 

Co zobaczyć w Lubelskiem?

Miłośnicy zabytków znajdą w Lubelskiem wiele pięknych miejsc. Począwszy od Zamościa, którego Stare Miasto wpisane jest na listę UNESCO, przez Lublin po Kazimierz Dolny. W Lubelskiem jest też wiele rozmaitych miejsc kultu religijnego. Ze względu na swoją zróżnicowaną etnograficznie kulturę można tu spotkać cerkwie, synagogi, kościoły katolickie i unickie, tatarskie cmentarze, żydowskie kirkuty. 

Planując weekend lub dłuższe odwiedziny w Lubelskiem warto odwiedzić:

Kraina Lessowych Wąwozów - urzeka najliczniejszym zagęszczeniem wąwozów w Europie. To tu znajduje się popularny Kazimierz Dolny.

Nałęczów to uzdrowisko z uroczymi willami, Parkiem Zdrojowym, położone wśród wąwozów. Wpisane jest do rejestru zabytków województwa lubelskiego. W Parku Zdrojowym znajduje się XIX-wieczny Pałac Małachowskich, w którym mieszkali m.in. Henryk Sienkiewicz i Bolesław Prus. To też najstarsze sanatorium w Nałęczowie.

Puławy z - uznanym w zeszłym roku za pomnik historii - zespołem pałacowo-parkowym Czartoryskich (w którym znajduje się zabytkowy stół, przy którym Józef Piłsudski wydał rozkaz kontruderzenia znad Wieprza, co przesądziło o zwycięstwie w Bitwie Warszawskiej 1920 roku) i kościołem pw. Wniebowzięcia NMP, wybudowanym na wzór rzymskiego Panteonu.

Rezerwat Przyrody Łęg na Kępie. W Puławach znajduje się też Rezerwat Łęg, utworzony w 1963 roku, dla ochrony występującego tam łęgu wiązowego. To 4,71 ha pięknych widoków. Oprócz lasów łęgowych zobaczysz tu wiele drzew niewystępujących naturalnie w Polsce, w tym dąb błotny, topolę włoską, topolę kanadyjską i sosnę wejmutkę.

Kraśnik - największą atrakcją turystyczną w tym mieście jest zabytkowe Sanktuarium Maryjne w XV-wiecznym kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Letnich turystów przyciąga natomiast zalew rekreacyjny, nad którym można spędzić wakacje, robiąc też wycieczki do Lasów Janowskich, które są największym kompleksem leśnym w Polsce. Niedaleko, bo we wsi Łany koło Gościeradowa, zlokalizowany jest zaś nietypowy pomnik przyrody nieożywionej – potocznie nazywany ,,Źródliskami”. Wypływająca pod ciśnieniem woda tworzy zjawisko niewielkich gejzerów, w których temperatura utrzymuje się na stałym poziomie i niezależnie od pory roku wynosi 10,2 – 10,3 stopni Celsjusza.

Janów Lubelski z Sanktuarium Maryjnym z kościołem i klasztorem dominikanów z lat 1694-1720 i Skansenem Kolei Leśnej.

Roztocze, czyli Roztoczański Park Narodowy, to malowniczy region w Lubelskiem, w którym pola i lasy oraz niewielkie wzgórza pozwalają na odpoczynek na łonie natury i aktywną turystykę. Same lasy stanowią aż 93 proc. powierzchni Roztocza. Nie brakuje tu szlaków rowerowych, wody i ciekawych miejscowości. Zajrzyj do Wierzchowisk, Zwierzyńca, Szczebrzeszyna z jego pomnikiem chrząszcza brzmiącego w trzcinie oraz do Rezerwatu Nad Tanwią w okolicach Suśca. 

Poleski Park Narodowy znajduje się na Polesiu i zachwyca jeziorami, bagnami, moczarami i lasami. To idealne miejsce na piesze wędrówki ścieżkami przyrodniczymi i podziwianie natury z wież widokowych. 

Biała Podlaska - w tym mieście, które należało kiedyś do Radziwiłłów, nie brakuje miejsc do zobaczenia: XVII/XVIII-wieczny zamek, Brama Wjazdowa, budynek dawnej Akademii Bialskiej z XVII wieku, kościół pw. św. Anny, kościół pw. św. Antoniego, klasztor braci mniejszych kapucynów, dolina rzeki Krzny oraz Muzeum Południowego Podlasia, które oferuje zwiedzającym jedną z największych w Polsce kolekcji ikon rosyjskich z XVII-XIX wieku. 

Chełm - w mieście znajduje się podziemie kredowe, czyli labirynt podziemnych korytarzy wykutych w skale kredowej, której złoża zalegają pod powierzchnią.

Kozłówka - we wsi zlokalizowany jest pałac, w którym znajduje się Muzeum Zamoyskich.

Kazimierz Dolny - atrakcje

Kazimierz Dolny jest malowniczo położony nad Wisłą w Kazimierskim Parku Krajobrazowym. Miasto jest mekką artystów i miłośników sztuki. Kilkadziesiąt galerii, zabytkowe XVII-wieczne Kamienice Przybyłowskie, brukowany rynek z XIX-wieczną studnią i Góra Trzech Krzyży, z której można podziwiać widok na miasto i okolice. Na sąsiednim, najwyższym w okolicy, wzgórzu można natomiast zobaczyć ruiny średniowiecznego zespołu obronnego: XIV-wiecznego zamku i 20-metrowej baszty. Warto też zwiedzić kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, z najstarszymi  zachowanymi w całości organami w Polsce (XVII wiek).

Kazimierz Dolny monticello / Shutterstock.com

Zamość - co zobaczyć?

Zamość, miasto-twierdza, został założony w XVI wieku przez hetmana koronnego Jana Zamoyskiego. Uważa się, że jest to miasto idealne. Autorem jego projektu był włoski architekt Bernardo Morando. Stare miasto w Zamościu wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Renesansowy rynek, ormiańskie kamieniczki, ratusz, Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał oraz Zamojskie Zoo to obowiązkowe punkty do zobaczenia w Zamościu. 

Lublin - co warto tu zobaczyć?

W stolicy województwa lubelskiego, Lublinie, nie brakuje zabytków. Nic dziwnego, miasto to ma ponad 700-letnią historię. Co warto zobaczyć w Lublinie? Stare Miasto (z podziemną trasą turystyczną, w skład które wchodzi m.in. Piwnica pod Fortuną, gdzie można podziwiać XVI-wieczne freski), Kaplicę Trójcy Świętej na Wzgórzu Zamkowym, Bramę Krakowską, Bazylikę dominikanów i Archikatedrę. Atrakcją jest też Centrum Spotkania Kultur i jego nowoczesna bryła architektoniczna, Regionalne Muzeum Cebularza, Muzeum Wsi Lubelskiej (jeden z największych skansenów w Polsce), Ogród Botaniczny oraz Państwowe Muzeum na Majdanku. Nad Zalewem Zemborzyckim można spędzić czas aktywnie, jeżdżąc na rowerze, uprawiając nordic walking, pływając na kajakach, a nawet grając w golfa.

LublinShutterstock

ZOBACZ TEŻ >> Białystok – co zobaczyć? Atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca Zamki w Polsce. Ruiny zamków i szlaki turystyczne

Autorka/Autor:ks//mro

Źródło: tvnmeteo

Źródło zdjęcia głównego: monticello / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

Pogoda na majówkę 2024. Nad Polskę napłynie powietrze znad Afryki, dzięki któremu wkrótce na termometrach zobaczymy powyżej 25 stopni. Miejscami jednak może zagrzmieć. Sprawdź najnowszą szczegółową prognozę przygotowaną przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. Gdzie będzie najgoręcej, a gdzie pojawią się burze?

Pogoda na majówkę 2024. Gdzie będzie najgoręcej, a gdzie pojawią się burze?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na sobotę 27.04. W prawie całej Polsce noc będzie pogodna, ale chłodna - termometry pokażą co najwyżej 6 stopni Celsjusza. Znacznie cieplej zapowiada się sama sobota, chociaż mieszkańców niektórych regionów czekają opady deszczu.

Pogoda na jutro - sobota 27.04. W nocy jeszcze zimno, w dzień - do 20 stopni

Pogoda na jutro - sobota 27.04. W nocy jeszcze zimno, w dzień - do 20 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW opublikował ostrzeżenia meteorologiczne. Jak przekazali synoptycy, w 13 województwach wystąpią przymrozki, a temperatura przy gruncie spadnie do -2 stopni Celsjusza. W sobotę zagrożenie stanowić mogą roztopy.

Ostrzeżenia IMGW w 13 województwach

Ostrzeżenia IMGW w 13 województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W Szwajcarii trwa wielkie odśnieżanie zamkniętych na okres zimowy alpejskich dróg. W kantonie Gryzonia rozpoczęło się udrażnianie przełęczy San Bernardino. Praca jest niełatwa - operatorzy sprzętu muszą uważać między innymi na schodzące lawiny.

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Źródło:
fm1today.ch

Co najmniej 70 osób zmarło w wyniku powodzi w Kenii. Jak przekazały organy rządowe, żywiołem dotkniętych zostało ponad 131 tysięcy rodzin. W piątek na rzece Kwa Muswii doszło do przerażającego wypadku - wezbrane wody porwały i przewróciły ciężarówkę pełną ludzi.

Wezbrana rzeka przewróciła ciężarówkę, porwała ludzi

Wezbrana rzeka przewróciła ciężarówkę, porwała ludzi

Źródło:
CNN, Citizen TV Kenya

Fala upałów nawiedziła południowe i wschodnie Indie. W czwartek temperatura wzrosła miejscami powyżej 40 stopni Celsjusza. Nie zniechęciło to jednak obywateli głosujących w wyborach, które obecnie odbywają się w części dotkniętych przez upały regionów.

Ruszyli do urn w czterdziestostopniowym upale

Ruszyli do urn w czterdziestostopniowym upale

Źródło:
Reuters, CNN, IMD

Emocje kur domowych można wyczytać z ich... skóry. Jak pokazało badanie przeprowadzone przez francuskich naukowców, zwierzęta te czerwienieją, znajdując się w pewnych sytuacjach. Odkrycie może pomóc nam oceniać, w jakim stanie psychofizycznym są zwierzęta, co jest szczególnie ważne dla dobrostanu gatunków hodowlanych.

Kury rumienią się pod wpływem silnych emocji

Kury rumienią się pod wpływem silnych emocji

Źródło:
INRAE

Należąca do Europejskiej Agencji Kosmicznej sonda ExoMars Trace Gas sfotografowała powierzchnię Czerwonej Planety. Na zdjęciu widać coś na kształt chmary pająków.

Nie zaglądaj tu, jeśli masz arachnofobię. "Pająki" na Marsie

Nie zaglądaj tu, jeśli masz arachnofobię. "Pająki" na Marsie

Źródło:
ESA,cbsnews.com

Dynamicznie zmieniająca się pogoda zepsuła początek sezonu szparagowego w Polsce. - Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce - powiedział prezes Polskiego Związku Producentów Szparaga Marian Jakobsze.

​Trudny początek sezonu szparagowego. "Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce"

​Trudny początek sezonu szparagowego. "Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce"

Źródło:
PAP

Wysoko w Tatrach panuje jeszcze zimowa aura. Na Kasprowym Wierchu leżą 93 centymetry śniegu. - Takich warunków narciarskich pod koniec kwietnia to chyba jeszcze nie było - powiedział Maciej Stasiński, reporter TVN24.

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

Źródło:
TVN24, TPN, TOPR

Ponad dwumetrowy krokodyl spowodował wypadek drogowy, w wyniku którego zginęły trzy osoby - dwóch mężczyzn i kobieta. Jak podają lokalne media, gad wbiegł po zmroku na drogę położoną na obrzeżach miasta Culiacan w stanie Sinaloa w zachodnim Meksyku.

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Źródło:
PAP, losnoticieristas.com

Mammatusy pojawiły się w czwartek na wielkopolskim niebie. Zjawisko to często towarzyszy burzom, jakie przechodziły tego dnia nad częścią Polski. Niesamowite zdjęcia chmur otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

W ostatnich dniach wielu regionom kraju dokuczały przymrozki. Spowodowały, że winiarze w województwie lubuskim ponieśli ogromne straty. Krzewy przemarzły, nie dało się ich w żaden sposób ogrzać.

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Źródło:
TVN24

Potężny pożar wybuchł na wysypisku śmieci Ghazipur w Nowym Delhi. Chmura toksycznych oparów spowiła stolicę Indii. Mieszkańcy tego wielomilionowego miasta od kilku dni skarżą się na problemy z oddychaniem.

"Nie jesteśmy w stanie wyjść z domu". Płonie góra śmieci, niebezpieczne opary spowiły miasto

Źródło:
CNN

Chiny wystrzeliły w czwartek w stronę stacji orbitalnej Tiangong trzech tajkonautów. Razem z nimi poleciał danio pręgowany, dzięki któremu Chińczycy chcą dokonać przełomu w hodowli kręgowców w kosmosie.

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, Reuters

Potężna ulewa uszkodziła ogrodzenie więzienia w mieście Suleja w Nigerii. Uciekło z niego ponad 100 więźniów. Jak dotąd udało się schwytać tylko 10 osób.

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Źródło:
Reuters, Daily Times of Nigeria, Channels TV

U wybrzeży Australii Zachodniej utknęło ponad 100 grindwali. Na miejscu pojawili się wolontariusze, którzy próbowali pomóc zwierzętom. Jak przekazały władze stanowe, część zwierząt zmarła, a podobny los może czekać także resztę.

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Środkową część Paragwaju w ostatnich dniach nawiedziły ulewne deszcze, w wyniku których zginęły dwie osoby.

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

Źródło:
Reuters, adndigital.com, hoy.com

Pył znad Sahary dotarł do południowej Grecji. Spowodował, że niebo nad Atenami zyskało odcienie brązu i pomarańczy. - Taka intensywność tego zjawiska nie była obserwowana od 2018 roku - powiedział Vassilis Amiridis z Obserwatorium Narodowego w stolicy Grecji.

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Źródło:
Reuters

Australijskie szpitale apelują, aby ofiary ukąszeń przez węże nie przynosiły ze sobą do szpitala jadowitych gadów - poinformował w środę portal Globecho. - Skutkiem wystraszenia lekarzy jest opóźnienie leczenia - przekazał szpital w Bundabergu w prowincji Queensland. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie każdego roku od ukąszeń węży umiera od 80 do 140 tysięcy osób.

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Źródło:
PAP, businessinsider.com, The Guardian

Filipiny zmagają się z ekstremalną falą upałów. W prowincji Cavite temperatura wynosiła miejscami 37,1 st. C, a ta odczuwalna była dużo wyższa.

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Źródło:
phys.org, PAP, AFP

Na wybuchowego karczocha natknęła się mieszkanka północnych Włoch. Kobieta kroiła warzywo, gdy nagle eksplodowało ono jej w rękach. Nietypowa sytuacja ma jednak swoje naukowe wyjaśnienie.

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Źródło:
PAP, varesenews.it, thelocal.it

Hipopotam o imieniu Gen-chan, który od siedmiu lat mieszka w zoo w Osace w Japonii, uznawany był za samca. Po tym, jak niedawno przeprowadzono test DNA, okazało się, że w rzeczywistości jest samicą - poinformował ogród zoologiczny Osaka Tennoji Zoo.

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Źródło:
BBC

Wrony siwe coraz częściej atakują mieszkańców Budapesztu i innych węgierskich miast. Związane jest to z wciąż rosnącą populacją tych ptaków. Jak tłumaczą ornitolodzy, ptaki nie robią tego, by zranić ludzi, a przed atakiem można łatwo się obronić.

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Źródło:
PAP, index.hu

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna w środową noc nad Polską. Zdjęcia zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. To nie jedyne ciekawe zjawisko astronomiczne, jakie można zaobserwować na kwietniowym niebie.

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Wielu z nas z otwartymi ramionami przyjęło wczesne przyjście wiosny. Czy jednak lutowe i marcowe ciepło miało korzystny wpływ na przyrodę? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zapytała o to ekspertów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W swoim blogu wyjaśnia tegoroczny paradoks klimatyczny i dobitnie pokazuje, jak coś, co wydawało się darem od losu, stało się przekleństwem.

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zimowa aura powróciła do Finlandii. We wtorek na południu kraju spadło miejscami prawie 30 centymetrów śniegu. Pod Helsinkami dziecko wracające ze szkoły zginęło pod kołami traktora z pługiem śnieżnym - przekazała lokalna policja.

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Źródło:
PAP, Reuters, ENEX

Bezzałogowa sonda kosmiczna Voyager 1 zaczęła ponownie wysyłać na Ziemię poprawne sygnały radiowe. Inżynierom z NASA udało się naprawić usterkę komputera, która spowodowała awarię statku kosmicznego w listopadzie.

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Źródło:
livescience.com

Fala upałów nawiedziła Bangladesz. Temperatura wzrosła miejscami do 43 stopni Celsjusza. Władze wydały ostrzeżenia przed spiekotą, tymczasowo zamknięto szkoły.

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Źródło:
Reuters

W Chinach trwa walka ze skutkami ulew, które nawiedziły południe kraju. W prowincji Guangdong doszło do licznych powodzi i osuwisk. Lokalne władze podały, że zginęły co najmniej cztery osoby, a 10 pozostaje zaginionych.

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Źródło:
Reuters, Xinhua