TVN Meteo | Ciekawostki

Kozłek lekarski - właściwości, zastosowanie, cena

TVN Meteo | Ciekawostki

Autor:
ks//mro
Źródło:
tvnmeteo.pl
Domowe sposoby na mszyce - co jest skuteczne?
Domowe sposoby na mszyce - co jest skuteczne?Shutterstock
wideo 2/6
ShutterstockDomowe sposoby na mszyce - co jest skuteczne?

Kozłek lekarski, znany szerzej jako waleriana, jest rośliną leczniczą, cenioną ze względu na swoje uspokajające i nasenne właściwości. Ekstrat z korzenia kozłka wchodzi w skład kropli i tabletek. Waleriana wykorzystywana jest też w kroplach dla kotów, na które działa relaksująco. Podpowiadamy, kiedy stosować kozłek lekarski i jak rozpoznać go w naturalnym środowisku.

● Kozłek lekarski to oficjalna nazwa waleriany. ● Kozłek jest rośliną leczniczą, wykorzystywaną w mieszankach ziołowych, kroplach, naparach, tabletkach. ● Kozłek lekarski ma działanie uspokajające, nasenne i przeciwbólowe. ● Krople walerianowe stosuje się także u kotów ze względu na właściwości pobudzające i relaksujące.

Kozłek lekarski 

Kozłek lekarski (Valeriana officinalis L.), znany potocznie jako waleriana, to wieloletnia roślina z rodziny kozłkowatych (Valeriaceae). Kozłek lekarski rośnie na wilgotnych i cienistych terenach, m.in. na łąkach i w zaroślach. Lubi próchniczą glebę

Kozłek wykorzystywany jest w lecznictwie jako naturalny środek nasenny i uspokajający. Prawidłowo stosowany nie ma działań niepożądanych, nie powinno się go jednak stosować na dwie godziny przed prowadzeniem pojazdów.

ZOBACZ >> Czosnek niedźwiedzi. Idealny na zdrowe pesto, zupę i nalewkę

Korzeń kozłka

Korzeń kozłka wykorzystywany jest w ziołolecznictwie. Stosuje się go w stanach napięcia, jako środek nasenny i usypiający, łagodzący bóle miesiączkowe i objawy nerwicy żołądka.

Korzeń kozłka lekarskiego jest twardy, wyrasta z niego broda drobnych korzonków przybyszowych i cienkie kłącza. Z nich wyrastają kolejne rośliny. Korzeń kozłka ma słodki smak, ale pozostawia po sobie gorzkawy posmak.

Jak wygląda kozłek lekarski?

Kozłek lekarski może mieć od 60 do 90 cm wysokości, ma lancetowate, pierzasto nieparzyste liści. Ich brzegi są piłkowane. Kwiaty kozłka lekarskiego rosną w kilku lub kilkunastu baldaszkach i mają różowy kolor. 

Kozłek lekarski - właściwości

Kozłek lekarski stosowany jest powszechnie jako zioło nasenne i usypiające. Wykorzystywany jest także w leczeniu napięciowych bóli głowy, bólu menstruacyjnego, stanów napięcia wywołanych nerwicą, w tym przy nerwicy żołądka. Leczniczo stosuje się kłącze kozłka oraz korzeń waleriany. Za ich działanie odpowiadają substancje czynne zawarte w walerianie: olejek eteryczny, walepotriaty i falwonoidy.

Waleriana działa: - uspokajająco, - rozkurczowo, - przeciwbólowo, - przeciwpadaczkowo, - nasennie.

Kłącze i korzeń kozłka wchodzą w skład wielu mieszanek ziołowych - suszu, kropli, tabletek i dostępne są w każdej aptece i sklepie zielarskim. Odwar z waleriany można pić na uspokojenie od dwóch do trzech razy dziennie. Podobnie stosuje się odwar z kozłka w nerwicach żołądka i jelit. Po miesiącu zażywania kozłka należy zrobić dwutygodniową przerwę. 

ZOBACZ >> Domowe sposoby na przeziębienie - co pomoże na ból gardła, chrypę, kaszel i katar?

Zastosowanie waleriany

Kozłek lekarski (waleriana) jest tradycyjnie stosowany jako naturalny środek na uspokojenie oraz nasenny. Pomaga również na wzdęcia i problemy z jelitami i żołądkiem. Działanie rozkurczowe kozłka lekarskiego pomaga na skurcze miesiączkowe.

Uwaga: Kozłek lekarski może przedłużać działanie narkozy, dlatego nie należy go zażywać przed planowanymi zabiegami chirurgicznymi.

Kozłek lekarski - cena

Cena kozłka lekarskiego to ok. 8 zł za 100 g suszonego korzenia. Krople walerianowe, w zależności od producenta i objętości, to wydatek rzędu 8 zł za 100 ml i 4 zł za 35 g kropli. Kozłek lekarski dostępny jest również w postaci kapsułek i tabletek. W zależności od ich składu, producenta i pojemności, mogą kosztować od kilku do kilkudziesięciu złotych. 

Krople walerianowe dla kota 

W sklepach zoologicznych dostępne są krople walerianowe dla kota. Mają działanie podobne do kocimiętki, poprawiają nastrój, pobudzają i odstresowują. Działanie pobudzające kropi walerianowych dla kotów trwa około 15 minut, następnie następuje faza odprężenia. 

Dlaczego koty lubią walerianę? To dzięki jej zapachowi i efektowi, jaki wywiera na kota. Kot pod wpływem waleriany jest szczęśliwszy i bardziej zrelaksowany. Waleriana w produktach dedykowanych kotom jest bezpieczna, nie uzależnia i nie zostaje w organizmie.

Autor:ks//mro

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości