W środowy wieczór miłośnicy astronomii mogą podziwiać nietypowy seans na niebie - doszło do spotkania Jowisza, Wenus i Księżyca. Zdjęcia potrójnej koniunkcji otrzymujemy na Kontakt 24.
Potrójna koniunkcja Księżyca z Jowiszem i Wenus nastąpiła tuż po zachodzie słońca, nad zachodnim horyzontem. Zdjęcia tego wyjątkowego zjawiska astronomicznego otrzymujemy na Kontakt 24.
"Głowy do góry, dziś na niebie wyjątkowe zjawisko - koniunkcja Jowisza, Wenus i Księżyca. Te dwie planety są obecnie najjaśniejszymi ciałami niebieskimi, jakie możemy dostrzec, patrząc w niebo, teraz zbliża się do nich niewielki sierp Księżyca" - napisał Reporter 24 o nicku Palmer62.
"Warto spojrzeć w niebo" - dodał inny Reporter 24.
Koniunkcja Księżyca z Jowiszem i Wenus
Dwa charakterystyczne jasne punkty widoczne na niebie tuż po zachodzie słońca nad zachodnim horyzontem i znajdujące się stosunkowo blisko siebie można obserwować już od pewnego czasu, jak informuje popularyzator astronomii i autor bloga "Z głową w gwiazdach" Karol Wójcicki. To Jowisz i Wenus, czyli obecnie najjaśniejsze obiekty, jakie można dostrzec na wieczornym i nocnym niebie. W środowy wieczór zbliży się do nich niewielki sierp Księżyca.
Najpierw Księżyc znajdzie się w bliskiej odległości od Wenus, drugiej planety od Słońca, a następne przybliży się do gazowego olbrzyma, znajdując się pomiędzy obiema planetami. Z punktu widzenia obserwatora te trzy obiekty ustawią się w jednej linii.
Za tydzień "bardzo duże zbliżenie Jowisza i Wenus"
Jak informuje Wójcicki, środowe wydarzenie będzie "wstępem do innego niezwykłego zjawiska". Określił je jako "jedno z najważniejszych zjawisk końca zimy 2022/2023". Wyjaśnił, że 1 marca dojdzie do "bardzo dużego zbliżenia Jowisza i Wenus". Przekazał, że "obie planety miną się wtedy na niebie o włos". "Dzielić je będzie dystans zaledwie około 40 minut kątowych - to tylko nieco więcej niż wynosi średnica Księżyca w pełni" - wyjaśnił.
Koniunkcja Księżyca z Jowiszem miała miejsce w pierwszej połowie października ubiegłego roku. Wówczas naturalny satelita Ziemi był w fazie pełni.
Źródło: space.com, "Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: kontakt24UsersMaterials