Zmiana czasu. W nocy z 30 na 31 października zmieniamy czas z letniego na zimowy. Dzięki temu pośpimy o godzinę dłużej. Wskazówki zegarów przesuniemy w niedzielę z godziny 3.00 na 2.00.
● Zmiana czasu odbywa się dwukrotnie w ciągu roku - w marcu i październiku. ● Czas letni wprowadza się w około 70 krajach na świecie. ● Kiedy przestaniemy zmieniać czas na zimowy i letni? Unijne prace od 2019 roku stoją w miejscu. Nie wiadomo więc, czy i kiedy koniec nastąpi.
Kiedy zmiany czasu?
W Polsce zmiana czasu regulowana jest przez rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Ostatnie takie rozporządzenie wydane zostało 3 listopada 2016 roku i określiło terminy zmiany czasu w latach 2017-2021.
Zmiana czasu z zimowego na letni odbywa się w ostatnią niedzielę marca. Przestawiamy wtedy zegarek z godziny drugą na trzecią, czyli godzinę do przodu. Co oznacza, że wiele osób będzie tego dnia krócej spało.
Zmiana czasu z letniego na zimowy następuje w ostatnią niedzielę października. Przestawiamy wtedy zegarki z godziny trzeciej na godzinę drugą, czyli godzinę do tyłu. Oznacza to, że większość osób będzie się cieszyło tego dnia dłuższym snem.
Zmiana czasu na zimowy 2021
W roku 2021 zmiana czasu z zimowego na letni nastąpiła 28 marca (czyli w nocy z 27 na 28 marca). Kiedy przesuwamy czas z letniego na zimowy? 31 października (czyli w nocy z 30 na 31 października). Pamiętajmy, że wskazówki zegarów przestawiamy do tyłu.
Większość urządzeń zmieni czas na zimowy automatycznie (np. zegary w telefonach komórkowych), jednak pamiętajmy, aby przestawić zegarki, które nie korzystają z sygnału radiowego czy GPS. To często te w sprzętach AGD oraz w klasycznych zegarkach. Ręcznej zmiany czasu mogą wymagać także zegary w starszych modelach samochodów.
Zmiana czasu na zimowy wiąże się także m.in. z przerwami w działaniu bankowości elektronicznej (banki wcześniej informują o takiej sytuacji), czy z modyfikacjami w rozkładach jazdy, np. pociągów.
Zmiana czasu - zmiana rozkładu na kolei
Jak podały w piątek PKP PLK, w związku ze zmianą czasu opracowany został specjalny rozkład jazdy. Pociągi pasażerskie znajdujące się na sieci kolejowej około godz. 3.00 zatrzymają się na ok. 60 minut na najbliższej stacji. Godziny przyjazdu do stacji docelowych – już według nowego czasu się nie zmienią. Zmiana czasu obejmie 22 pociągi, które tej nocy będą na torach. 16 PKP Intercity, cztery Kolei Mazowieckich oraz dwa PKP Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście.
Zmiana czasu w Polsce
Po raz pierwszy zmianę czasu w Polsce wprowadzano w okresie między pierwszą a drugą wojną światową. W kolejnych dziesięcioleciach była wprowadzana i znoszona. Ostatecznie przestawianie czasu obowiązuje od 1977 roku do dziś.
Zmiana czasu jest praktyką stosowaną powszechnie na całym świecie. Podział na czas letni i zimowy obowiązuje w około 70 krajach. Co ciekawe, w Rosji od 2014 roku obowiązuje wyłącznie czas zimowy.
Kiedy koniec zmiany czasu?
W marcu 2019 roku Parlament Europejski opowiedział się za projektem regulacji, która miałyby znieść zmianę czasu w Unii Europejskiej. Według tego projektu ostatnia zmiana czasu miała nastąpić w 2019 roku, jednak termin ten przesunięto na 2021 roku. Prace nad zmianami od 2019 roku stoją jednak w miejscu, trudno więc powiedzieć, czy kiedykolwiek rzeczywiście wejdą w życie.
W 2018 roku Komisja Europejska przeprowadziła konsultacje publiczne wśród obywateli Unii Europejskiej, zainteresowanych stron i państw członkowskich w sprawie zmiany czasu. Spośród 4,6 miliona odpowiedzi 84 procent respondentów chciało zniesienia zmiany czasu, a 16 proc. chciało utrzymania co półrocznej zmiany czasu.
Zwolennikami rezygnacji z dwukrotnej w ciągu roku zmiany czasu okazali się też Polacy. Z badania CBOS przeprowadzonego w marcu 2019 roku wynikało, że przeciwko temu dotychczas stosowanemu rozwiązaniu opowiada się ponad trzy czwarte ogółu badanych (78,3 proc.), podczas gdy za jego utrzymaniem optuje jedynie 14,2 proc. Przeważająca większość dorosłych Polaków, przy przejściu na jeden czas, preferowała czas letni środkowoeuropejski zwany czasem letnim. Za tym wyborem opowiada się ponad 74 proc. respondentów.
Czy zmiana czasu się opłaca?
Dziś w wymiarze ekonomicznym zmiany czasu to głównie koszty. Szczególnie zauważalne są one w systemach logistycznych - tam, gdzie wykorzystywany jest system pracy zmianowej czy w systemach elektronicznych prowadzących transakcje finansowe w wymiarze globalnym.
- Pamiętajmy, że nawet – wydawałoby się niezawodnym – bankomatom, zdarzyło się nie udźwignąć tej zmiany, a my jako konsumenci nie mogliśmy skorzystać z gotówki" – podkreślił dr Bartłomiej J. Gabryś z Katedry Przedsiębiorczości Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
- Zegar biologiczny każdego z nas nie od razu przyjmie jako obowiązującą zmianę czasu. Stąd kosztownym dla naszego komfortu psychofizycznego jest sam proces zmiany i perspektywa adaptacji – dodał.
Zmiana czasu a zdrowie
Przesunięcie czasu od lat wywołuje poruszenie. - Generalnie taka gwałtowna zmiana jest niedobra - mówił w 2019 roku na antenie TVN24 doktor nauk medycznych Michał Skalski z Poradni Leczenia Zaburzeń Snu przy Klinice Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Mówił on również, że przystosowanie się organizmu do nowego czasu jest zależne od indywidualnych predyspozycji. Może jednak trwać nawet dwa tygodnie.
Źródło: tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock