Groźne rasy psów - lista psów agresywnych i niebezpiecznych

Źródło:
gov.pl; TVN24.pl
Po pogryzieniu przez psa dzieci trafiły do szpitala
Po pogryzieniu przez psa dzieci trafiły do szpitalaTVN24 Wrocław
wideo 2/6
Po pogryzieniu przez psa dzieci trafiły do szpitalaTVN24 Wrocław

Groźne rasy psów są ujęte w urzędowym spisie psów uznanych za agresywne. Obecnie za groźne psy uznaje się 11 ras. Na posiadanie psa z listy psów uznanych za agresywne należy mieć zezwolenie. Wyjaśniamy, jakie formalności trzeba spełnić, aby hodować psa z listy groźnych ras.

● Groźne rasy psów wymienione są w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 r. ● Na liście psów agresywnych znajduje się 11 niebezpiecznych ras psów. ● Hodowla lub utrzymywanie psa z listy ras uznawanych za agresywne, tj. najgroźniejszych ras psów, wymaga zezwolenia. ● Wniosek o wydanie zezwolenia na posiadanie psa groźnej rasy składa się w urzędzie miasta lub gminy. 

Najgroźniejsze psy - rozporządzenie

Groźne rasy psów ujęte są w oficjalnym rządowym spisie psów uznanych za agresywne. Lista najgroźniejszych ras psów, zgodnie z obowiązującym Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 r., obejmuje 11 ras

Lista psów agresywnych

W Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji wymienionych jest 11 groźnych ras psów, które uznawane są za agresywne i których posiadanie wymaga urzędowej zgody. Najgroźniejsze rasy psów wg tego wykazu to: - amerykański pitbullterrier, - pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin), - buldog amerykański, - dog argentyński, - pies kanaryjski (Perro de Presa Canario), - tosa inu, - rottweiler, - akbash dog, - anatolian karabash, - moskiewski stróżujący, - owczarek kaukaski.

Groźne psy - hodowla

Aby hodować lub utrzymywać psa z listy ras uznawanych za agresywne, czyli najgroźniejszych psów, musisz wystąpić o zezwolenie do urzędu miasta lub gminy, w którym zamierzasz prowadzić hodowlę lub mieszkać z groźnym psem. O zezwolenie na utrzymanie lub hodowanie groźnej rasy psa musisz wystąpić przed jego zakupem albo założeniem hodowli

Możesz to zrobić na trzy sposoby: - osobiście w urzędzie, - listownie, - przez internet.

Urząd wyda zezwolenie na psa groźnej rasy, jeśli zapewnisz we wniosku, że pies będzie utrzymywany w warunkach, które nie będą stanowić zagrożenia dla ludzi i innych zwierząt.

Wniosek o wydanie zezwolenia na utrzymywanie psa rasy uznawanej za agresywną

Występując do urzędu o zezwolenie na posiadanie psa groźnej rasy, musisz złożyć odpowiedni wniosek. We wniosku o wydanie zezwolenia na utrzymywanie psa rasy uznawanej za agresywną muszą znaleźć się następujące elementy: - rasa psa, - pochodzenie psa (np. poprzedni właściciel lub hodowla), - wiek psa, jego  płeć, imię, - sposób oznakowania psa - numer identyfikacyjny (np. mikroidentyfikator elektroniczny, tatuaż), - szczepienia obowiązkowe, - adres, opis miejsca i warunków, w jakich zamierzasz utrzymywać psa i sprecyzowanie liczby psów, które będą tam przebywać.

Do wniosku dołącz: - kserokopię metryki/rodowodu psa, - kserokopię książeczki zdrowia psa z danymi osobowymi właściciela i nr identyfikacyjnym psa, - kserokopię aktualnego świadectwa szczepienia psa przeciw wściekliźnie będące potwierdzeniem danych zawartych we wniosku, - potwierdzenie zapłaty należnej opłaty skarbowej (82 zł). 

Najgroźniejsze rasy psów

Na urzędowej liście groźnych ras psów, uznawanych za psy agresywne i niebezpieczne, znajdziemy 11 różnych ras psów. Co warto o niech wiedzieć?

Amerykański pitbullterrier hodowany był początkowo do walk psów. Uważa się, że jest agresywny z natury, dlatego w wielu krajach obowiązuje zakaz jego hodowli. Amerykański pit bull terrier jest najprawdopodobniej krzyżówką buldoga z terrierem. Jest to pies silny i wytrzymały. Ma dużą odporność na ból. Może być przywiązany do właściciela i dość zrównoważony, jednak cechą charakterystyczną, dla której został umieszczony na liście groźnych ras psów, jest jego wysoka wrodzona agresja, skierowana szczególnie wobec innych zwierząt.

Amerykański pitbullterrierShutterstock

Pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin) to rasa wyhodowana na potrzeby walk z bykami, stąd inna nazwa tej rasy: ca de bou (pies na byki). Ten mastiff może być spokojnym psem wobec domowników, ale w stosunku do innych psów, zwierząt, małych dzieci może wykazywać się agresją. W obliczu zagrożenia jest nieustępliwy i szybko przystępuje do ataku. 

Buldog amerykański to bardzo silny pies, wykorzystywany m.in. do nielegalnych walk psów. Może być niebezpieczny w stosunku do obcych, jeśli nie ma przy nim jego rodziny/właściciela. Buldogi amerykańskie muszą od młodości być socjalizowane z innymi psami oraz układane przez psich behawiorystów, w przeciwnym razie mogą być bardzo niebezpieczne. 

Dog argentyński to przedstawiciel rasy stworzonej do polowania na jaguary i pumy. Ma więc cechy potrzebne do walki z dużą, agresywną zwierzyną, a to sprawia, że cieszy się popularnością wśród uczestników walk psów. Wrodzona agresja doga argentyńskiego sprawiła, że w niektórych krajach posiadanie psa tej rasy jest zabronione.

Pies kanaryjski (Perro de Presa Canario), zwany też dogiem kanaryjskim, to kolejny przedstawiciel groźnych ras psów. Jest typowym psem bojowym, który jest agresywny wobec innych psów i ludzi, jeśli odbiera ich jako zagrożenie dla swojej rodziny. 

Tosa inu to japońska niebezpieczna rasa psów, stworzona z myślą o walkach psów. Tosa inu są wyjątkowo wytrzymałe i odporne na ból, agresywne. W wielu krajach ich posiadanie jest nielegalne.

Rottweiler to prawdopodobnie najpopularniejsza rasa psów z listy ras psów agresywnych i uznawanych za groźne. Jest wykorzystywany jako pies obronny, często także jako pies policyjny. Wymaga doświadczonego właściciela i odpowiedniego wychowania.

Akbash dog to pies wyhodowany w Turcji jako pies pasterski. W sytuacji zagrożenia staje się bardzo niebezpieczny i agresywny. Nie lubi obcych, dla domowników natomiast jest oddany i łagodny.

Anatolian karabash to kolejny turecki pies pasterski. Jest nieufny i nie lubi obcych psów i ludzi, ale nie atakuje bez powodu. Agresją reaguje w sytuacji, kiedy uzna, że jego rodzina jest zagrożona lub gdy ktoś obcy wejdzie na jego terytorium.

Moskiewski stróżujący to typowy pies obronny. Wymaga szkolenia. Reaguje agresją w sytuacji zagrożenia, nie toleruje obcych ludzi i psów. 

Owczarek kaukaski to masywny pies stróżujący, który może być bardzo niebezpieczny dla intruzów. Silny i odważny, jest agresywny w stosunku do obcych.

Amerykański staffordshire terier

Amerykański staffordshire terrier, czyli amstaff, to coraz popularniejsza rasa psa obronnego. Amstaff nie znajduje się na oficjalnej liście psów agresywnych, jest jednak uznawany za psa groźnego. Amstaffy mogą być bardzo niebezpiecznymi i agresywnymi psami, jeśli wychowują się w nieodpowiednich warunkach. Są podatne na stres i reagują agresją w sytuacji zagrożenia. 

Najważniejsze w opiece nad amerykańskim staffordshire terierem jest odpowiednie wychowanie go i socjalizowanie go z innymi psami już od czasów szczenięctwa. W przeciwnym razie może stanowić dla nich poważne zagrożenie. Amstaff nie powinien być pozostawiany sam na sam z dziećmi. Psa tej rasy należy kupować tylko w sprawdzonych hodowlach i socjalizować w psim przedszkolu podczas zajęć z psim behawiorystą.

Jak wygląda amstaff? Jest to duży pies o wadze nawet do 40 kg. Ma charakterystyczną, muskularną budowę ciała. Amstaff może mieć różne barwy sierści - od białego, po szare i czarne. 

ZOBACZ >> Pogryzienie przez psa – pierwsza pomoc, procedury, odszkodowanie

Autorka/Autor:ks

Źródło: gov.pl; TVN24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Alert RCB. Do osób przebywających na terenie części dwóch województw w czwartek rano Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało SMS-owy alert. Służby apelują o ostrożność w związku z burzami.

Alert RCB. W tych regionach należy szczególnie uważać

Alert RCB. W tych regionach należy szczególnie uważać

Źródło:
tvnmeteo.pl, RCB

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada na czwartek burze, którym mają towarzyszyć intensywne opady deszczu, grad i porywisty wiatr. Ostrzeżeniami objęto niemal całą Polskę, a dla części województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i małopolskiego wydano ostrzeżenia drugiego stopnia.

Niebezpieczna pogoda. Pomarańczowe ostrzeżenia dla kolejnych miejsc

Niebezpieczna pogoda. Pomarańczowe ostrzeżenia dla kolejnych miejsc

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Niż znad Niemiec, który przynosi w naszym kraju deszcz i gwałtowne burze, zacznie przesuwać się na wschód, a za nim podąży spadek temperatury. - Ochłodzenie, które jest na zachodzie Europy po weekendzie przyjdzie do nas - zapowiadał we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski.

Idzie zmiana. Tomasz Wasilewski o najbliższych dniach

Idzie zmiana. Tomasz Wasilewski o najbliższych dniach

Źródło:
TVN24

Kleszcz afrykański pojawił się w Europie, w tym między innymi w Niemczech i na Słowacji. Trwają poszukiwania tego groźnego pajęczaka w Polsce. Z badań wynika, że 60 procent naszego kraju ma warunki odpowiednie dla życia kleszcza Hyalomma. - Mało prawdopodobne, by u nas ich nie było - stwierdziła profesor Anna Bajer z Uniwersytetu Warszawskiego.

"Po napiciu stają się wręcz monstrualne. Mało prawdopodobne, by u nas ich nie było"

"Po napiciu stają się wręcz monstrualne. Mało prawdopodobne, by u nas ich nie było"

Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. Czwartek 30.05 zapowiada się burzowo prawie w całym kraju. Opady deszczu będą obfite, możliwy jest też grad. Termometry wskażą od 20 do 26 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - czwartek 30.05. Burzowe, ale ciepłe Boże Ciało

Pogoda na dziś - czwartek 30.05. Burzowe, ale ciepłe Boże Ciało

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend. Już jutro rozpoczyna się długi weekend czerwcowy. Czy pogoda dopisze? Sprawdź prognozę przygotowaną przez synoptyka tvnmeteo.pl Daniela Kowalczyka.

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend. Zapomnimy o gorącu, ale nie o burzach

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend. Zapomnimy o gorącu, ale nie o burzach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Wyraźny, jasny punkt był widoczny w nocy z wtorku na środę na polskim niebie. Jak się okazuje, był on powiązany z początkiem bardzo ważnej misji Europejskiej Agencji Kosmicznej. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Tajemnicze światło przemknęło po polskim niebie. Czym było?

Tajemnicze światło przemknęło po polskim niebie. Czym było?

Źródło:
O kosmosie i astronautyce, tvnmeteo.pl

W Indiach i Bangladeszu rośnie liczba ofiar śmiertelnych cyklonu Remal, który w niedzielę uderzył w oba te kraje. Zniszczone są dziesiątki tysięcy domów. Straty w sektorze rybołówstwa w Bangladeszu sięgają blisko 15 miliardów dolarów - podały lokalne media.

Wzrosła liczba zabitych po przejściu cyklonu. "Jeden z najdłuższych w historii kraju"

Wzrosła liczba zabitych po przejściu cyklonu. "Jeden z najdłuższych w historii kraju"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcy korzystają ze sztucznej inteligencji w poszukiwaniu rodzaju żeńskiego dla sagowca Encephalartos woodii (E. woodii) w lasach Republiki Południowej Afryki. Choć to gatunek istniejący jeszcze przed dinozaurami, na całym świecie odkryto tylko jeden męski okaz, a obecnie znane egzemplarze są jego klonami.

Sztuczna inteligencja szuka partnerki dla "najbardziej samotnej rośliny świata"

Sztuczna inteligencja szuka partnerki dla "najbardziej samotnej rośliny świata"

Źródło:
PAP, BBC, University of Southampton

Na jednym z poznańskich osiedli zauważono rzadki gatunek ptaka - orłosępa brodatego. Ptak ten zazwyczaj nie występuje w Polsce. Dzięki specjalnemu nadajnikowi wiemy, że ten osobnik wykluł się dwa lata temu we Francji, skąd też przyleciał. Gatunek ten jest wpisany do Czerwonej księgi gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody.

Potężny ptak wylądował nagle na parapecie. Wiadomo, skąd przyleciał. Nagranie

Potężny ptak wylądował nagle na parapecie. Wiadomo, skąd przyleciał. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl, ptakipolski.pl

Z raportu opublikowanego we wtorek przez Komisję Europejską wynika, że tylko 55 procent kąpielisk w Polsce jest bardzo dobrej jakości. To najgorszy wynik w Unii Europejskiej.

Polska ma najbrudniejsze kąpieliska w UE. Raport

Polska ma najbrudniejsze kąpieliska w UE. Raport

Źródło:
PAP

We wtorek na zachodzie kraju przechodziły burze. Towarzyszyły im nie tylko silne porywy wiatru, intensywne opady deszczu i gradobicia. W okolicach miejscowości Smolec na Dolnym Śląsku pojawił się zalążek trąby powietrznej.

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl

Zorze polarne mogą powrócić w czerwcu na nasze niebo. Aktywny region słoneczny AR3664, odpowiedzialny za silną burzę magnetyczną z początku maja, już wkrótce znów zwróci się w stronę Ziemi. Co istotne, w obserwacjach pomoże nam także Księżyc.

Jest szansa na powrót zorzy polarnej do Polski. Wiemy, kiedy się jej spodziewać

Jest szansa na powrót zorzy polarnej do Polski. Wiemy, kiedy się jej spodziewać

Źródło:
Live Science, Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Strażacy walczą z szybko rozprzestrzeniającym się pożarem lasu w okolicach miasta Kearny w południowej Arizonie. Zniszczone zostały dwa budynki, część mieszkańców ewakuowano.

Zniszczone budynki, ewakuacje. Ogień szybko się rozprzestrzenia

Zniszczone budynki, ewakuacje. Ogień szybko się rozprzestrzenia

Źródło:
Reuters, abc15.com, tvnmeteo.pl

Na orbitę okołoziemską został wyniesiony satelita EarthCARE - podała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Głównym celem misji jest badanie wpływu chmur i aerozoli na ochładzanie oraz ogrzewanie ziemskiej atmosfery, co ma pozwolić na lepsze zrozumienie zmian klimatu na Ziemi.

ESA wystrzeliła satelitę do obserwacji Ziemi

ESA wystrzeliła satelitę do obserwacji Ziemi

Źródło:
PAP

We wtorek różnica temperatury pomiędzy Piłą a Toruniem, które są od siebie oddalone o około 140 kilometrów, wyniosła prawie 14 stopni. Zapytaliśmy o to Tomasza Wasilewskiego, prezentera tvnmeteo.pl.

W Toruniu prawie upał, a 140 kilometrów dalej ziąb. Co się stało w Pile?

W Toruniu prawie upał, a 140 kilometrów dalej ziąb. Co się stało w Pile?

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

15 osób zginęło na skutek osunięcia się zbocza kamieniołomu w Indiach. Osuwisko zostało spowodowane przez ulewy związane z cyklonem Remal, który nadciągną nad południową Azję.

Osunięcie ziemi w kamieniołomie. Nie żyje 15 osób

Osunięcie ziemi w kamieniołomie. Nie żyje 15 osób

Źródło:
PAP, Reuters, Times of India tvnmeteo.pl

Niedźwiedź wtargnął do domku w Arizonie, w którym przebywał 15-letni chłopiec, i zaatakował go, uderzając i drapiąc. Tylko dzięki reakcji starszego brata nie doszło do tragedii. Po ataku zwierzę miało "usiąść na werandzie na kanapie i się rozglądać".

Niedźwiedź wszedł do domu i zaatakował nastolatka. Potem usiadł na kanapie

Niedźwiedź wszedł do domu i zaatakował nastolatka. Potem usiadł na kanapie

Źródło:
NBC News, AZGFD

Osuwisko, które przyczyniło się do śmierci nawet dwóch tysięcy osób, zagraża kolejnym tysiącom mieszkańców Papui-Nowej Gwinei. W kraju ogłoszono stan klęski żywiołowej, zaś akcję poszukiwawczo-ratunkową mają wesprzeć australijscy ratownicy.

Osuwisko przysypało całe wioski. "Skały i ziemia wciąż się poruszają"

Osuwisko przysypało całe wioski. "Skały i ziemia wciąż się poruszają"

Źródło:
PAP, postcourier.com.pg, tvnmeteo.pl

Tajfun Ewiniar szaleje na Pacyfiku. W południowych prowincjach Filipin, w które uderzył jako burza tropikalna, żywioł przyczynił się do śmierci co najmniej siedmiu osób i wywołał niszczycielskie powodzie. Zjawisko nabiera intensywności, a w ciągu kilku dni może dotrzeć do Japonii.

Na Filipinach zabił siedem osób. Ewiniar idzie na Japonię

Na Filipinach zabił siedem osób. Ewiniar idzie na Japonię

Źródło:
PAP, The Straits Times

Pakistan doświadcza ekstremalnej fali upałów. Temperatura na południu kraju wzrosła powyżej 52 stopni Celsjusza, co jest wartością bliską rekordu ciepła w skali całego kraju - podał tamtejszy departament meteorologiczny. Setki osób trafiają do szpitali z objawami udaru cieplnego.

Temperatura sięgnęła 52 stopni w cieniu

Temperatura sięgnęła 52 stopni w cieniu

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W Dżibuti we wschodniej Afryce w ubiegłym tygodniu do środowiska uwolniono zmodyfikowane genetycznie komary, które mają pomóc w walce z malarią. To już kolejna taka próba na świecie i zapowiadane są kolejne. Od 2019 roku na całym świecie do środowiska trafił ponad miliard komarów GMO - wynika z danych amerykańskiego Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (CDC).

Wypuszczono już ponad miliard komarów GMO

Wypuszczono już ponad miliard komarów GMO

Źródło:
PAP

"Smocza lilia" zakwitła w Łańcucie. Kwiaty tego gatunku charakteryzują się niezbyt przyjemnym dla ludzkiego nosa zapachem zgniłego mięsa. Pełni on jednak bardzo ważną rolę w rozmnażaniu się rośliny.

Jest piękna, ale śmierdzi jak zepsute mięso. "Smocza lilia" zakwitła w Łańcucie

Jest piękna, ale śmierdzi jak zepsute mięso. "Smocza lilia" zakwitła w Łańcucie

Źródło:
PAP, rhs.org.uk

Meksykańskie miasto Puebla nawiedziła potężna burza gradowa. Ulice zasypała miejscami półtorametrowa warstwa lodu. Do zjawiska doszło nagle, podczas trwającej w kraju fali upałów.

Takie widoki na ulicach w trakcie fali upałów

Takie widoki na ulicach w trakcie fali upałów

Źródło:
Reuters, El Pais

Trwa sezon burzowy. W czasie wyładowań atmosferycznych najbezpieczniej jest przebywać wewnątrz budynku. Jednak nawet jeśli zostajemy w domu, warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Jak przygotować się na burzę?

Ładujesz telefon w czasie burzy? Zobacz, czego lepiej nie robić

Ładujesz telefon w czasie burzy? Zobacz, czego lepiej nie robić

Źródło:
PAP, tvn24.pl

, między innymi za sprawą zastąpienia anomalii pogodowej El Nino przez La Ninę. Amerykańska Narodowa Służba do spraw Oceanu i Atmosfery podała, że od czerwca do listopada możemy spodziewać się nawet 13 huraganów, z czego siedem może być silnych. Meteorolodzy ogłosili także listę imion dla tych zjawisk.

La Nina szybko zastąpi El Nino. Na Atlantyku może powstawać huragan za huraganem

La Nina szybko zastąpi El Nino. Na Atlantyku może powstawać huragan za huraganem

Źródło:
Reuters, NOAA, tvnmeteo.pl

Meksyk zmaga się z wielotygodniową falą upałów, przynoszącą rekordy temperatury. Zalegająca nad krajem masa gorącego powietrza przyczyniła się do śmierci prawie 50 osób. Kraj zmaga się także z uciążliwą suszą. W wielu miastach regularnie odcinane są dostawy wody, co doprowadziło do protestów ludności.

Prawie 50 osób zmarło pod "kopułą ciepła". Brakuje wody, ludzie wyszli na ulice

Prawie 50 osób zmarło pod "kopułą ciepła". Brakuje wody, ludzie wyszli na ulice

Źródło:
PAP, Reuters, CONAGUA