Groźne rasy psów - lista psów agresywnych i niebezpiecznych

Źródło:
gov.pl; TVN24.pl
Po pogryzieniu przez psa dzieci trafiły do szpitala
Po pogryzieniu przez psa dzieci trafiły do szpitalaTVN24 Wrocław
wideo 2/6
Po pogryzieniu przez psa dzieci trafiły do szpitalaTVN24 Wrocław

Groźne rasy psów są ujęte w urzędowym spisie psów uznanych za agresywne. Obecnie za groźne psy uznaje się 11 ras. Na posiadanie psa z listy psów uznanych za agresywne należy mieć zezwolenie. Wyjaśniamy, jakie formalności trzeba spełnić, aby hodować psa z listy groźnych ras.

● Groźne rasy psów wymienione są w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 r. ● Na liście psów agresywnych znajduje się 11 niebezpiecznych ras psów. ● Hodowla lub utrzymywanie psa z listy ras uznawanych za agresywne, tj. najgroźniejszych ras psów, wymaga zezwolenia. ● Wniosek o wydanie zezwolenia na posiadanie psa groźnej rasy składa się w urzędzie miasta lub gminy. 

Najgroźniejsze psy - rozporządzenie

Groźne rasy psów ujęte są w oficjalnym rządowym spisie psów uznanych za agresywne. Lista najgroźniejszych ras psów, zgodnie z obowiązującym Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 r., obejmuje 11 ras

Lista psów agresywnych

W Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji wymienionych jest 11 groźnych ras psów, które uznawane są za agresywne i których posiadanie wymaga urzędowej zgody. Najgroźniejsze rasy psów wg tego wykazu to: - amerykański pitbullterrier, - pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin), - buldog amerykański, - dog argentyński, - pies kanaryjski (Perro de Presa Canario), - tosa inu, - rottweiler, - akbash dog, - anatolian karabash, - moskiewski stróżujący, - owczarek kaukaski.

Groźne psy - hodowla

Aby hodować lub utrzymywać psa z listy ras uznawanych za agresywne, czyli najgroźniejszych psów, musisz wystąpić o zezwolenie do urzędu miasta lub gminy, w którym zamierzasz prowadzić hodowlę lub mieszkać z groźnym psem. O zezwolenie na utrzymanie lub hodowanie groźnej rasy psa musisz wystąpić przed jego zakupem albo założeniem hodowli

Możesz to zrobić na trzy sposoby: - osobiście w urzędzie, - listownie, - przez internet.

Urząd wyda zezwolenie na psa groźnej rasy, jeśli zapewnisz we wniosku, że pies będzie utrzymywany w warunkach, które nie będą stanowić zagrożenia dla ludzi i innych zwierząt.

Wniosek o wydanie zezwolenia na utrzymywanie psa rasy uznawanej za agresywną

Występując do urzędu o zezwolenie na posiadanie psa groźnej rasy, musisz złożyć odpowiedni wniosek. We wniosku o wydanie zezwolenia na utrzymywanie psa rasy uznawanej za agresywną muszą znaleźć się następujące elementy: - rasa psa, - pochodzenie psa (np. poprzedni właściciel lub hodowla), - wiek psa, jego  płeć, imię, - sposób oznakowania psa - numer identyfikacyjny (np. mikroidentyfikator elektroniczny, tatuaż), - szczepienia obowiązkowe, - adres, opis miejsca i warunków, w jakich zamierzasz utrzymywać psa i sprecyzowanie liczby psów, które będą tam przebywać.

Do wniosku dołącz: - kserokopię metryki/rodowodu psa, - kserokopię książeczki zdrowia psa z danymi osobowymi właściciela i nr identyfikacyjnym psa, - kserokopię aktualnego świadectwa szczepienia psa przeciw wściekliźnie będące potwierdzeniem danych zawartych we wniosku, - potwierdzenie zapłaty należnej opłaty skarbowej (82 zł). 

Najgroźniejsze rasy psów

Na urzędowej liście groźnych ras psów, uznawanych za psy agresywne i niebezpieczne, znajdziemy 11 różnych ras psów. Co warto o niech wiedzieć?

Amerykański pitbullterrier hodowany był początkowo do walk psów. Uważa się, że jest agresywny z natury, dlatego w wielu krajach obowiązuje zakaz jego hodowli. Amerykański pit bull terrier jest najprawdopodobniej krzyżówką buldoga z terrierem. Jest to pies silny i wytrzymały. Ma dużą odporność na ból. Może być przywiązany do właściciela i dość zrównoważony, jednak cechą charakterystyczną, dla której został umieszczony na liście groźnych ras psów, jest jego wysoka wrodzona agresja, skierowana szczególnie wobec innych zwierząt.

Amerykański pitbullterrierShutterstock

Pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin) to rasa wyhodowana na potrzeby walk z bykami, stąd inna nazwa tej rasy: ca de bou (pies na byki). Ten mastiff może być spokojnym psem wobec domowników, ale w stosunku do innych psów, zwierząt, małych dzieci może wykazywać się agresją. W obliczu zagrożenia jest nieustępliwy i szybko przystępuje do ataku. 

Buldog amerykański to bardzo silny pies, wykorzystywany m.in. do nielegalnych walk psów. Może być niebezpieczny w stosunku do obcych, jeśli nie ma przy nim jego rodziny/właściciela. Buldogi amerykańskie muszą od młodości być socjalizowane z innymi psami oraz układane przez psich behawiorystów, w przeciwnym razie mogą być bardzo niebezpieczne. 

Dog argentyński to przedstawiciel rasy stworzonej do polowania na jaguary i pumy. Ma więc cechy potrzebne do walki z dużą, agresywną zwierzyną, a to sprawia, że cieszy się popularnością wśród uczestników walk psów. Wrodzona agresja doga argentyńskiego sprawiła, że w niektórych krajach posiadanie psa tej rasy jest zabronione.

Pies kanaryjski (Perro de Presa Canario), zwany też dogiem kanaryjskim, to kolejny przedstawiciel groźnych ras psów. Jest typowym psem bojowym, który jest agresywny wobec innych psów i ludzi, jeśli odbiera ich jako zagrożenie dla swojej rodziny. 

Tosa inu to japońska niebezpieczna rasa psów, stworzona z myślą o walkach psów. Tosa inu są wyjątkowo wytrzymałe i odporne na ból, agresywne. W wielu krajach ich posiadanie jest nielegalne.

Rottweiler to prawdopodobnie najpopularniejsza rasa psów z listy ras psów agresywnych i uznawanych za groźne. Jest wykorzystywany jako pies obronny, często także jako pies policyjny. Wymaga doświadczonego właściciela i odpowiedniego wychowania.

Akbash dog to pies wyhodowany w Turcji jako pies pasterski. W sytuacji zagrożenia staje się bardzo niebezpieczny i agresywny. Nie lubi obcych, dla domowników natomiast jest oddany i łagodny.

Anatolian karabash to kolejny turecki pies pasterski. Jest nieufny i nie lubi obcych psów i ludzi, ale nie atakuje bez powodu. Agresją reaguje w sytuacji, kiedy uzna, że jego rodzina jest zagrożona lub gdy ktoś obcy wejdzie na jego terytorium.

Moskiewski stróżujący to typowy pies obronny. Wymaga szkolenia. Reaguje agresją w sytuacji zagrożenia, nie toleruje obcych ludzi i psów. 

Owczarek kaukaski to masywny pies stróżujący, który może być bardzo niebezpieczny dla intruzów. Silny i odważny, jest agresywny w stosunku do obcych.

Amerykański staffordshire terier

Amerykański staffordshire terrier, czyli amstaff, to coraz popularniejsza rasa psa obronnego. Amstaff nie znajduje się na oficjalnej liście psów agresywnych, jest jednak uznawany za psa groźnego. Amstaffy mogą być bardzo niebezpiecznymi i agresywnymi psami, jeśli wychowują się w nieodpowiednich warunkach. Są podatne na stres i reagują agresją w sytuacji zagrożenia. 

Najważniejsze w opiece nad amerykańskim staffordshire terierem jest odpowiednie wychowanie go i socjalizowanie go z innymi psami już od czasów szczenięctwa. W przeciwnym razie może stanowić dla nich poważne zagrożenie. Amstaff nie powinien być pozostawiany sam na sam z dziećmi. Psa tej rasy należy kupować tylko w sprawdzonych hodowlach i socjalizować w psim przedszkolu podczas zajęć z psim behawiorystą.

Jak wygląda amstaff? Jest to duży pies o wadze nawet do 40 kg. Ma charakterystyczną, muskularną budowę ciała. Amstaff może mieć różne barwy sierści - od białego, po szare i czarne. 

ZOBACZ >> Pogryzienie przez psa – pierwsza pomoc, procedury, odszkodowanie

Autorka/Autor:ks

Źródło: gov.pl; TVN24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W części kraju prognozowane są burze z obfitymi opadami deszczu. Obowiązują czerwone, pomarańczowe i żółte alarmy. Sprawdź szczegóły.

Nawałnice. Najwyższy stopień ostrzeżeń IMGW

Nawałnice. Najwyższy stopień ostrzeżeń IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Ulewne deszcze dały się we znaki mieszkańcom Pomorza i Podlasia. Na Kontakt24 dostaliśmy nagranie, na którym pokazane są intensywne opady deszczu w Augustowie. Podobna sytuacja miała miejsce w Słupsku i jego okolicach.

Mocno pada. Zalane piwnice

Mocno pada. Zalane piwnice

Źródło:
tvnmeteo.pl

Samolot ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na pokładzie wylądował w Kolonii, gdzie znajduje się Europejskie Centrum Astronautów ESA. Polak we wtorek wrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie pracował w ramach misji kosmicznej Axiom-4. Teraz astronautę czekają badania lekarskie i proces adaptacji do ziemskich warunków.

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W południowo-zachodniej Islandii doszło do erupcji wulkanu Sundhnukur na półwyspie Reykjanes. Miejscowe służby ewakuowały mieszkańców okolicznych miejscowości oraz turystów wypoczywających w kurortach. To już dziewiąty wybuch tego wulkanu od grudnia 2023 roku.

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Źródło:
Reuters, The Mirror

W związku z prognozowanymi burzami, którym mają towarzyszyć ulewny deszcz oraz silny wiatr Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alert RCB. SMS-owe ostrzeżenia otrzymali odbiorcy na terenie trzech województw.

Alert RCB. "Możliwe podtopienia"

Alert RCB. "Możliwe podtopienia"

Aktualizacja:
Źródło:
RCB

Pogoda na dziś. Środa 16.07 przyniesie chmury w całej Polsce. W niektórych rejonach spodziewane są burze, w innych jedynie popada. Temperatura w większości kraju przekroczy 20 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa, 15 lipca. Chłodniej, deszczowo. Miejscami zagrzmi

Pogoda na dziś - środa, 15 lipca. Chłodniej, deszczowo. Miejscami zagrzmi

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wtorek to kolejny burzowy dzień w Polsce. W województwach warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim zaobserwowano leje kondensacyjne, czyli zalążki trąb powietrznych.

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Aktualizacja:
Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz

W poniedziałek wschodnie stany USA nawiedziły silne opady, które wywołały powodzie. Woda pochłonęła życie co najmniej dwóch osób. Mieszkańcy i służby oceniają skalę zniszczeń i sprzątają po przejściu żywiołu.

"To było trochę postapokaliptyczne"

"To było trochę postapokaliptyczne"

Źródło:
CNN, CBS News

Burze i przyniesione przez nie ulewy powodują szkody na południu kraju. W Jelczu-Laskowicach (woj. dolnośląskie) doszło do zalania drogi na odcinku kilku metrów, a na Opolszczyźnie żywioł uszkodził dach stodoły. Padało także w Szczecinie.

Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz

Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz

Źródło:
Oława na Sygnale, TVN24

Sąd koronny w Newcastle skazał we wtorek Daniela Grahama i Adama Carruthersa na cztery lata i trzy miesiące więzienia za ścięcie 100-letniego jaworu, który pojawił się w filmie o przygodach Robin Hooda. Mężczyźni odpowiedzieli też za uszkodzenie muru Hadriana z II wieku naszej ery, wpisanego na listę UNESCO.

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Źródło:
PAP

Najbliższe dni przyniosą ciepłą i jednocześnie dynamiczną aurę. Nad krajem pojawią się fronty niosące obfite opady deszczu, a miejscami burze. Temperatura maksymalna na ogół będzie przekraczać 20 stopni Celsjusza, a pod koniec tygodnia zbliży się do 30 st. C.

Do końca tygodnia warto mieć przy sobie parasol

Do końca tygodnia warto mieć przy sobie parasol

Źródło:
tvnmeteo.pl

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych na Czerwonej Rzece, będącej głównym dopływem Jangcy - podała państwowa agencja Xinhua. Cel? Ochrona środowiska. Jednocześnie jednak w innej części kraju Pekin rozpoczyna budowę nowej, największej na świecie zapory, która budzi ogromne obawy ekologów.

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Źródło:
Xinhua, South China Morning Post, Financial Times, tvn24.pl

Intensywne opady deszczu nawiedziły miasto Fuji w japońskiej prefekturze Shizuoka. Przyniesione przez burzę tropikalną Nari ulewy spowodowały lokalne powodzie i paraliż komunikacyjny. Służby ostrzegały przed osuwiskami.

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Źródło:
Reuters, NHK

Ulewny deszcz sparaliżował w poniedziałek nowojorskie metro. Woda wdarła się do wagonów i na perony, powodując chaos i masowe opóźnienia. Nagrania z zalanej stacji 28th Street ukazują pasażerów, którzy w panice unosili nogi nad zalaną podłogą.

Deszcz zalał metro, pasażerowie wskakiwali na siedzenia

Deszcz zalał metro, pasażerowie wskakiwali na siedzenia

Źródło:
Reuters, CBS News

Sławosz Uznański-Wiśniewski bezpiecznie wrócił na Ziemię. Polak od końca czerwca przebywał na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach misji Axiom-4. Przed powrotem do domu astronauta skorzystał z usług "kosmicznego fryzjera".

Przed powrotem polski astronauta był u "kosmicznego fryzjera"

Przed powrotem polski astronauta był u "kosmicznego fryzjera"

Źródło:
Nichole "Vapor" Ayers/X, PAP

Sławosz Uznański-Wiśniewski wrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kapsuła wylądowała w Oceanie Spokojnym. Teraz astronautę czeka szereg badań, procedur i ważnych zadań. Jak będą wyglądały jego nadchodzące tygodnie?

Wodowanie i co dalej? Następne kroki polskiego astronauty

Wodowanie i co dalej? Następne kroki polskiego astronauty

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP, POLSA

Polski astronauta zakończył misję na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i jest w trakcie powrotu na Ziemię. We wtorek jego kapsuła będzie wodować w Pacyfiku. Jednak powrót jest bardziej skomplikowany i niebezpieczny niż mogłoby się wydawać.

Jak wcelować w ocean z kosmosu

Jak wcelować w ocean z kosmosu

Źródło:
PAP

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i kapsuła Dragon - taki widok mogliśmy podziwiać w nocy z poniedziałku na wtorek na polskim niebie. Na pokładzie statku kosmicznego znajduje się polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który we wtorek wróci z ISS na Ziemię. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Poniedziałek upływa w części kraju pod znakiem burz. W kilku miejscowościach pojawiły widać było groźnie wyglądający lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej.

Lej kondensacyjny nad Polską

Lej kondensacyjny nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burze przechodziły w poniedziałek nad częścią kraju. Towarzyszące im opady deszczu spowodowały, że podtopiło Suwałki, a w powiecie raciborskim zalana została trasa Pawłów-Maków. Na terenie Mazowsza spadł grad.

Suwałki popłynęły po ulewie

Suwałki popłynęły po ulewie

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, Kontakt24

W niedalekiej odległości od gminy Nijar w andaluzyjskiej prowincji Almeria zatrzęsła się ziemia. Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi od 1930 roku, na szczęście - jak poinformowały lokalne władze - nie doprowadziło do poważniejszych szkód.

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Źródło:
ENEX

Największy znany fragment Marsa na Ziemi, nazwany NWA 16788, zostanie wystawiony na sprzedaż 16 lipca w domu aukcyjnym Sotheby's. To meteoryt, który znaleziony został dwa lata temu na Saharze. Spodziewa się, że cena sprzedaży wyniesie od 2 do 4 milionów dolarów.

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Źródło:
CBS News, ABC news

Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zbliża się do końca. W programie "Wstajesz i wiesz" reporter TVN24 BiS Hubert Kijek i Piotr Dziuban z firmy Creotech opowiadali o tym, jak będzie wyglądał powrót polskiego astronauty na Ziemię i tym, jakie są jego dalsze plany.

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Źródło:
TVN24, PAP

Góra lodowa zagraża portowi w niewielkiej miejscowości Innaarsuit na Grenlandii. Jak poinformował lokalny nadawca KNR, masa lodu znalazła się niebezpiecznie blisko zakładu przetwórstwa ryb i lokalnego sklepu. Służby monitorują sytuację na wypadek pęknięcia lodu.

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Źródło:
PAP

Burze z gradem przechodziły w niedzielę nad Polską. W południowej części kraju strażacy mieli pełne ręce roboty - na Podkarpaciu doszło do przerw w dostawach prądu, a w Małopolsce wiatr zwiał dach z kościoła. Groźnie wyglądające chmury szelfowe pojawiły się także na północy.

Przerwy w dostawach prądu, podtopienia. Burzowa niedziela w Polsce

Przerwy w dostawach prądu, podtopienia. Burzowa niedziela w Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Turcja walczy z pożarami lasów. Ogień ponownie pojawił się w zachodniej części kraju, która płonęła jeszcze niecałe dwa tygodnie temu. Służby walczą z żywiołem z ziemi i powietrza.

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Źródło:
Reuters, aa.com.tr

Zaraz po weekendzie temperatura zbliży się do 30 stopni. Co czeka nas w kolejnych dniach? Sprawdź najnowszą autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: idzie duża zmiana

Pogoda na 16 dni: idzie duża zmiana

Źródło:
tvnmeteo.pl