Groźne rasy psów - lista psów agresywnych i niebezpiecznych

Źródło:
gov.pl; TVN24.pl
Po pogryzieniu przez psa dzieci trafiły do szpitala
Po pogryzieniu przez psa dzieci trafiły do szpitalaTVN24 Wrocław
wideo 2/6
Po pogryzieniu przez psa dzieci trafiły do szpitalaTVN24 Wrocław

Groźne rasy psów są ujęte w urzędowym spisie psów uznanych za agresywne. Obecnie za groźne psy uznaje się 11 ras. Na posiadanie psa z listy psów uznanych za agresywne należy mieć zezwolenie. Wyjaśniamy, jakie formalności trzeba spełnić, aby hodować psa z listy groźnych ras.

● Groźne rasy psów wymienione są w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 r. ● Na liście psów agresywnych znajduje się 11 niebezpiecznych ras psów. ● Hodowla lub utrzymywanie psa z listy ras uznawanych za agresywne, tj. najgroźniejszych ras psów, wymaga zezwolenia. ● Wniosek o wydanie zezwolenia na posiadanie psa groźnej rasy składa się w urzędzie miasta lub gminy. 

Najgroźniejsze psy - rozporządzenie

Groźne rasy psów ujęte są w oficjalnym rządowym spisie psów uznanych za agresywne. Lista najgroźniejszych ras psów, zgodnie z obowiązującym Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 r., obejmuje 11 ras

Lista psów agresywnych

W Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji wymienionych jest 11 groźnych ras psów, które uznawane są za agresywne i których posiadanie wymaga urzędowej zgody. Najgroźniejsze rasy psów wg tego wykazu to: - amerykański pitbullterrier, - pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin), - buldog amerykański, - dog argentyński, - pies kanaryjski (Perro de Presa Canario), - tosa inu, - rottweiler, - akbash dog, - anatolian karabash, - moskiewski stróżujący, - owczarek kaukaski.

Groźne psy - hodowla

Aby hodować lub utrzymywać psa z listy ras uznawanych za agresywne, czyli najgroźniejszych psów, musisz wystąpić o zezwolenie do urzędu miasta lub gminy, w którym zamierzasz prowadzić hodowlę lub mieszkać z groźnym psem. O zezwolenie na utrzymanie lub hodowanie groźnej rasy psa musisz wystąpić przed jego zakupem albo założeniem hodowli

Możesz to zrobić na trzy sposoby: - osobiście w urzędzie, - listownie, - przez internet.

Urząd wyda zezwolenie na psa groźnej rasy, jeśli zapewnisz we wniosku, że pies będzie utrzymywany w warunkach, które nie będą stanowić zagrożenia dla ludzi i innych zwierząt.

Wniosek o wydanie zezwolenia na utrzymywanie psa rasy uznawanej za agresywną

Występując do urzędu o zezwolenie na posiadanie psa groźnej rasy, musisz złożyć odpowiedni wniosek. We wniosku o wydanie zezwolenia na utrzymywanie psa rasy uznawanej za agresywną muszą znaleźć się następujące elementy: - rasa psa, - pochodzenie psa (np. poprzedni właściciel lub hodowla), - wiek psa, jego  płeć, imię, - sposób oznakowania psa - numer identyfikacyjny (np. mikroidentyfikator elektroniczny, tatuaż), - szczepienia obowiązkowe, - adres, opis miejsca i warunków, w jakich zamierzasz utrzymywać psa i sprecyzowanie liczby psów, które będą tam przebywać.

Do wniosku dołącz: - kserokopię metryki/rodowodu psa, - kserokopię książeczki zdrowia psa z danymi osobowymi właściciela i nr identyfikacyjnym psa, - kserokopię aktualnego świadectwa szczepienia psa przeciw wściekliźnie będące potwierdzeniem danych zawartych we wniosku, - potwierdzenie zapłaty należnej opłaty skarbowej (82 zł). 

Najgroźniejsze rasy psów

Na urzędowej liście groźnych ras psów, uznawanych za psy agresywne i niebezpieczne, znajdziemy 11 różnych ras psów. Co warto o niech wiedzieć?

Amerykański pitbullterrier hodowany był początkowo do walk psów. Uważa się, że jest agresywny z natury, dlatego w wielu krajach obowiązuje zakaz jego hodowli. Amerykański pit bull terrier jest najprawdopodobniej krzyżówką buldoga z terrierem. Jest to pies silny i wytrzymały. Ma dużą odporność na ból. Może być przywiązany do właściciela i dość zrównoważony, jednak cechą charakterystyczną, dla której został umieszczony na liście groźnych ras psów, jest jego wysoka wrodzona agresja, skierowana szczególnie wobec innych zwierząt.

Amerykański pitbullterrierShutterstock

Pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin) to rasa wyhodowana na potrzeby walk z bykami, stąd inna nazwa tej rasy: ca de bou (pies na byki). Ten mastiff może być spokojnym psem wobec domowników, ale w stosunku do innych psów, zwierząt, małych dzieci może wykazywać się agresją. W obliczu zagrożenia jest nieustępliwy i szybko przystępuje do ataku. 

Buldog amerykański to bardzo silny pies, wykorzystywany m.in. do nielegalnych walk psów. Może być niebezpieczny w stosunku do obcych, jeśli nie ma przy nim jego rodziny/właściciela. Buldogi amerykańskie muszą od młodości być socjalizowane z innymi psami oraz układane przez psich behawiorystów, w przeciwnym razie mogą być bardzo niebezpieczne. 

Dog argentyński to przedstawiciel rasy stworzonej do polowania na jaguary i pumy. Ma więc cechy potrzebne do walki z dużą, agresywną zwierzyną, a to sprawia, że cieszy się popularnością wśród uczestników walk psów. Wrodzona agresja doga argentyńskiego sprawiła, że w niektórych krajach posiadanie psa tej rasy jest zabronione.

Pies kanaryjski (Perro de Presa Canario), zwany też dogiem kanaryjskim, to kolejny przedstawiciel groźnych ras psów. Jest typowym psem bojowym, który jest agresywny wobec innych psów i ludzi, jeśli odbiera ich jako zagrożenie dla swojej rodziny. 

Tosa inu to japońska niebezpieczna rasa psów, stworzona z myślą o walkach psów. Tosa inu są wyjątkowo wytrzymałe i odporne na ból, agresywne. W wielu krajach ich posiadanie jest nielegalne.

Rottweiler to prawdopodobnie najpopularniejsza rasa psów z listy ras psów agresywnych i uznawanych za groźne. Jest wykorzystywany jako pies obronny, często także jako pies policyjny. Wymaga doświadczonego właściciela i odpowiedniego wychowania.

Akbash dog to pies wyhodowany w Turcji jako pies pasterski. W sytuacji zagrożenia staje się bardzo niebezpieczny i agresywny. Nie lubi obcych, dla domowników natomiast jest oddany i łagodny.

Anatolian karabash to kolejny turecki pies pasterski. Jest nieufny i nie lubi obcych psów i ludzi, ale nie atakuje bez powodu. Agresją reaguje w sytuacji, kiedy uzna, że jego rodzina jest zagrożona lub gdy ktoś obcy wejdzie na jego terytorium.

Moskiewski stróżujący to typowy pies obronny. Wymaga szkolenia. Reaguje agresją w sytuacji zagrożenia, nie toleruje obcych ludzi i psów. 

Owczarek kaukaski to masywny pies stróżujący, który może być bardzo niebezpieczny dla intruzów. Silny i odważny, jest agresywny w stosunku do obcych.

Amerykański staffordshire terier

Amerykański staffordshire terrier, czyli amstaff, to coraz popularniejsza rasa psa obronnego. Amstaff nie znajduje się na oficjalnej liście psów agresywnych, jest jednak uznawany za psa groźnego. Amstaffy mogą być bardzo niebezpiecznymi i agresywnymi psami, jeśli wychowują się w nieodpowiednich warunkach. Są podatne na stres i reagują agresją w sytuacji zagrożenia. 

Najważniejsze w opiece nad amerykańskim staffordshire terierem jest odpowiednie wychowanie go i socjalizowanie go z innymi psami już od czasów szczenięctwa. W przeciwnym razie może stanowić dla nich poważne zagrożenie. Amstaff nie powinien być pozostawiany sam na sam z dziećmi. Psa tej rasy należy kupować tylko w sprawdzonych hodowlach i socjalizować w psim przedszkolu podczas zajęć z psim behawiorystą.

Jak wygląda amstaff? Jest to duży pies o wadze nawet do 40 kg. Ma charakterystyczną, muskularną budowę ciała. Amstaff może mieć różne barwy sierści - od białego, po szare i czarne. 

ZOBACZ >> Pogryzienie przez psa – pierwsza pomoc, procedury, odszkodowanie

Autorka/Autor:ks

Źródło: gov.pl; TVN24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Ulewy przyczyniły się do śmierci co najmniej 38 osób w Kenii. Jak podały lokalne media, ponad 40 tysięcy ludzi musiało uciekać z zagrożonych terenów. Służby meteorologiczne ostrzegły, że kolejne tygodnie przyniosą dalsze opady.

Leje od ponad miesiąca. "Wszystkie uprawy zostały zniszczone"

Leje od ponad miesiąca. "Wszystkie uprawy zostały zniszczone"

Źródło:
Reuters, africanews.com

Pogoda na majówkę 2024. Wielu z nas nie może doczekać się długiego weekendu majowego, który w tym roku może okazać się szczególnie długi. O tym, co czeka nas w te dni w pogodzie, przeczytasz we wstępnej prognozie pogody przygotowanej przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. W prognozach widać ponad 25 stopni

Pogoda na majówkę 2024. W prognozach widać ponad 25 stopni

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Wielu z nas z otwartymi ramionami przyjęło wczesne przyjście wiosny. Czy jednak lutowe i marcowe ciepło miało korzystny wpływ na przyrodę? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zapytała o to ekspertów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W swoim blogu wyjaśnia tegoroczny paradoks klimatyczny i dobitnie pokazuje, jak coś, co wydawało się darem od losu, stało się przekleństwem.

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wrony siwe coraz częściej atakują mieszkańców Budapesztu i innych węgierskich miast. Związane jest to z wciąż rosnącą populacją tych ptaków. Jak tłumaczą ornitolodzy, ptaki nie robią tego, by zranić ludzi, a przed atakiem można łatwo się obronić.

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Źródło:
PAP, index.hu

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna w środową noc nad Polską. Zdjęcia zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. To nie jedyne ciekawe zjawisko astronomiczne, jakie można zaobserwować na kwietniowym niebie.

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

IMGW opublikował prognozę zagrożeń na kolejne dni. Jeszcze w środę mogą powrócić przymrozki, oblodzenia i opady śniegu. Temperatura przy gruncie może spaść niebezpiecznie nisko także w czwartek.

Zimowe zagrożenia nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa

Zimowe zagrożenia nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. W środę 24.04 pojawią się opady deszczu, a w górach śniegu. Termometry pokażą maksymalnie 11 stopni Celsjusza. Warunki biometeorologiczne okażą się niekorzystne.

Pogoda na dziś - środa, 24.04. Wiele deszczowych miejsc, do 11 stopni

Pogoda na dziś - środa, 24.04. Wiele deszczowych miejsc, do 11 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pył znad Sahary napłynął nad południową Grecję. Sprawił, że we wtorek niebo "zapłonęło" nad Koryntem. Na Krecie termometry pokazały miejscami ponad 30 stopni Celsjusza.

Pył znad Sahary dotarł do Grecji. Niebo "zapłonęło" nad Koryntem 

Pył znad Sahary dotarł do Grecji. Niebo "zapłonęło" nad Koryntem 

Źródło:
ENEX, apnews.com

Zimowa aura powróciła do Finlandii. We wtorek na południu kraju spadło miejscami prawie 30 centymetrów śniegu. Pod Helsinkami dziecko wracające ze szkoły zginęło pod kołami traktora z pługiem śnieżnym - przekazała lokalna policja.

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Źródło:
PAP, Reuters, ENEX

Wir niżowy Biruta przyniesie do Polski opady deszczu, miejscami popada też deszcz ze śniegiem, a w górach śnieg. Pod koniec tygodnia aura zacznie się zmieniać. Sprawdź, kiedy zrobi się cieplej.

Niż Biruta przyniesie deszcz, ale na horyzoncie widać zmianę. Kiedy zrobi się cieplej?

Niż Biruta przyniesie deszcz, ale na horyzoncie widać zmianę. Kiedy zrobi się cieplej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bezzałogowa sonda kosmiczna Voyager 1 zaczęła ponownie wysyłać na Ziemię poprawne sygnały radiowe. Inżynierom z NASA udało się naprawić usterkę komputera, która spowodowała awarię statku kosmicznego w listopadzie.

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Źródło:
livescience.com

Fala upałów nawiedziła Bangladesz. Temperatura wzrosła miejscami do 43 stopni Celsjusza. Władze wydały ostrzeżenia przed spiekotą, tymczasowo zamknięto szkoły.

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Źródło:
Reuters

Sezon narciarski w Tatrach wciąż trwa, o czym świadczą piękne ujęcia zarejestrowane we wtorek na zakopiańskiej Gubałówce. Warto korzystać ze słonecznej pogody - już wkrótce zamknięta zostanie część tatrzańskich tras narciarskich. Turyści wybierający się na górskie wędrówki powinni zachować jednak ostrożność.

Słońce i śnieg w Tatrach. Ostatni dzwonek dla narciarzy

Słońce i śnieg w Tatrach. Ostatni dzwonek dla narciarzy

Źródło:
PAP, TPN, TVN24

Seria trzęsień ziemi, do której doszło we wtorek na Tajwanie, uszkodziła kilka budynków na wschodnim wybrzeżu wyspy. Najsilniejsze wstrząsy miały magnitudę 6,3. Jak przekazały lokalne służby geologiczne, zjawisko było powiązane z potężnym trzęsieniem z początku kwietnia.

Budynki kołysały się przez całą noc

Budynki kołysały się przez całą noc

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W Chinach trwa walka ze skutkami ulew, które nawiedziły południe kraju. W prowincji Guangdong doszło do licznych powodzi i osuwisk. Lokalne władze podały, że zginęły co najmniej cztery osoby, a 10 pozostaje zaginionych.

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Źródło:
Reuters, Xinhua

Ulewy nawiedziły Ekwador. Wezbrane rzeki i błotne lawiny spowodowały szereg szkód w całym kraju. Najtrudniejsza sytuacja panuje w centralnych regionach, gdzie powodzie zniszczyły drogi, wioski i mosty - jeden w momencie, gdy jechały nim auta. W jednym z kantonów żywioł dotknął ponad 100 rodzin.

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Źródło:
ecuavisa.com, machalamovil.com

Na naszym kontynencie wzrasta liczba zgonów związanych z upałami - alarmują Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) i unijna agencja Copernicus w raporcie na temat stanu klimatu w Europie w ubiegłym roku. - Europa doświadczyła kolejnego roku rosnących temperatur i nasilających się ekstremów klimatycznych - podkreśliła Elisabeth Hamdouch z Copernicusa.

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Źródło:
Reuters, AP, tvnmeteo.pl

Cielę ze znamieniem w kształcie półksiężyca urodziło się w Kanadzie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie data urodzenia - zwierzak przyszedł na świat 8 kwietnia. Tego samego dnia nad jego rodzinnym regionem widoczne było całkowite zaćmienie Słońca.

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Źródło:
CBC News, PAP

Dużo zimniej niż zwykle w kwietniu będzie jeszcze przez kilka dni, jednak chłód nie potrwa wiecznie. Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Krecie trwają największe w Grecji ćwiczenia na wypadek trzęsienia ziemi - informuje w poniedziałek grecka agencja AMNA. Uczestniczą w nich władze wyspy i jej mieszkańcy.

Kreta przygotowuje się na trzęsienie ziemi

Kreta przygotowuje się na trzęsienie ziemi

Źródło:
PAP

Sonda Juno, dzięki rekordowo bliskiemu przelotowi w pobliżu Io, jednego z księżyców Jowisza, rzuciła nowe światło na znajdujące się na jego powierzchni lawowe jezioro. Naukowcy stworzyli animację, która pokazuje, jak może ono wyglądać z bliska.

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Źródło:
NASA, LiveScience, tvnmeteo.pl

Do Niemiec w weekend wróciła zimowa pogoda. Najwięcej śniegu napadało w południowych i centralnych krajach związkowych. Na śliskich i oblodzonych drogach dochodziło do wypadków drogowych, w tym do jednego śmiertelnego.

Zimowa aura uderzyła w Niemcy

Zimowa aura uderzyła w Niemcy

Źródło:
zeit.de, fr.de

Do zdarzenia doszło niedaleko rumuńskiego Braszowa, w regionie, który zamieszkuje duża populacja tych wielkich ssaków. Całe zajście zarejestrowały kamery przemysłowe.

Niedźwiedź próbował ukraść kontener na śmieci. Nagranie

Niedźwiedź próbował ukraść kontener na śmieci. Nagranie

Źródło:
ENEX, politico.eu

Lodowe włosy pojawiły się w Tatrzańskim Parku Narodowym. Do ich powstania konieczne są odpowiednie warunki atmosferyczne i obecność pewnego niepozornego organizmu.

Grzyb pokazał swoje lodowe włosy

Grzyb pokazał swoje lodowe włosy

Źródło:
TPN, tvnmeteo.pl

Donald Trump odwołał wiec wyborczy z powodu nadchodzącej burzy. Kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta Stanów Zjednoczonych przekazał zgromadzonym w Karolinie Północnej sympatykom, żeby poszukali schronienia i obiecał wkrótce wrócić "na pole bitwy" .

Pogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"

Pogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"

Źródło:
PAP

Jeż spuchnięty do rozmiarów piłki futbolowej został znaleziony w Anglii. Zwierzę wymagało natychmiastowej opieki weterynaryjnej - niezwykłe "nadmuchanie" ciała to bowiem objaw poważnego schorzenia, które może skończyć się jego śmiercią.

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Źródło:
BBC, Wild Hogs Hedgehog Rescue

Te mikroskopijne zwierzęta wciąż zaskakują naukowców swoimi zdolnościami do przeżycia w ekstremalnie trudnych warunkach. Najnowsze badanie pokazuje, w jaki sposób niesporczaki są w stanie przetrwać silne promieniowanie jonizujące. - Robią coś, czego się nie spodziewaliśmy - powiedział biolog z Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill.

Odkryto kolejną supermoc niesporczaków. "To, co zobaczyliśmy, zaskoczyło nas"

Odkryto kolejną supermoc niesporczaków. "To, co zobaczyliśmy, zaskoczyło nas"

Źródło:
PAP, ScienceAlert, tvnmeteo.pl

Ulewy, które w tym tygodniu nawiedziły Zjednoczone Emiraty Arabskie, boleśnie pokazują brak przygotowania do walki ze skutkami zmian klimatycznych. Jak tłumaczył na antenie TVN24 profesor Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, to, co dzisiaj uznajemy za anomalie, będzie powtarzało się coraz częściej.

"Nawet kraje pustynne nie są dalekie od zmiany klimatu"

"Nawet kraje pustynne nie są dalekie od zmiany klimatu"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, DXB, Reuters