Chiński Nowy Rok. Tygrys i 15 dni hucznego świętowania

Aktualizacja:
Źródło:
mnwr.pl, pchig.pl
Problem z chińskim Nowym Rokiem. Symbol psa nie wszystkim się podoba
Problem z chińskim Nowym Rokiem. Symbol psa nie wszystkim się podoba tvn24bis
wideo 2/2
Problem z chińskim Nowym Rokiem. Symbol psa nie wszystkim się podoba tvn24bis

Chiński Nowy Rok obchodzony jest w pierwszym dniu roku księżycowego. Jest to święto ruchome, obchodzone w Chinach z wielką celebrą przez 15 dni. Nazywane jest też Świętem Wiosny, a koniec obchodów wieńczy Święto Latarni. 

● Chiński Nowy Rok jest największym świętem narodowym w Chinach. ● Chiński Nowy Rok jest świętem ruchomym, obchodzonym pierwszego dnia roku księżycowego, między 21 stycznia a 20 lutego. ● Chińczycy świętują Nowy Rok przez 15 dni, z czego siedem jest dniami wolnymi od pracy: pierwszy tydzień w rodzinnym gronie, drugi tydzień obchodów chińskiego Nowego Roku ma charakter narodowy. ● Podczas obchodów chińskiego Nowego Roku odbywają się pochody, parady i pokazy sztucznych ogni, a dekoracje utrzymane są w czerwieni, symbolizującej pomyślność. ● Każdy chiński rok ma przypisany symbol chińskiego znaku zodiaku, żywiołu i pierwiastka męskiego lub żeńskiego.

Chiński Nowy Rok - co to za święto?

Chiński Nowy Rok nazywany jest też Świętem Wiosny. Jest to najważniejsze święto obchodzone w Chinach. Chiński Nowy Rok jest świętem ruchomym, przypada na pierwszy dzień kalendarza księżycowego. Chińczycy spędzają ten dzień z rodziną, często podróżując daleko, by świętować Nowy Rok w dużym gronie bliskich i krewnych. 

Kiedy jest chiński Nowy Rok?

Nowy rok w Chinach rozpoczyna się między 21 stycznia a 20 lutego w zależności od danego roku księżycowego. W 2021 roku chiński Nowy Rok był 12 lutego, a w 2021 przypada 1 lutego.

Chiński Nowy Rok - obchody

Jak świętuje się chiński Nowy Rok? Obchody Święta Wiosny trwają aż 15 dni. Początkowo Chińczycy spotykają się z rodziną, potem rozpoczynają się obchody narodowe, które trwają przez siedem dni. Chińczycy dostają tydzień wolnego od pracy w tym czasie. Z okazji chińskiego Nowego Roku organizowane są parady z tańcami Lwa i Smoka, pokazy sztucznych ogni, ludzie świętują i tańczą na ulicach. Obchody chińskiego Nowego Roku kończy Święto Latarni, podczas którego przyozdabia się ulice lampionami i uczestniczy w paradach przebierańców i tańcach.

Tradycje na chiński Nowy Rok

Podczas obchodów chińskiego Nowego Roku Chińczycy dekorują swoje domy papierowymi wycinankami z motywami noworocznymi, bóstwami, kwiatami i chińskimi znakami zodiaku. Dekoracje noworoczne najczęściej są czerwone. Ten kolor w chińskiej tradycji symbolizuje pomyślność. Młodsi krewni otrzymują w tym czasie prezent: pieniądze w czerwonej kopercie.

Ważne jest też jedzenie, które ma symbolizować powodzenie i szczęście. W wigilię Nowego Roku i w sam dzień chińskiego Nowego Roku obchodów Chińczycy jedzą pierożki jiaozi. Całe rodziny angażują się w ich przyrządzanie. Tego dnia jada się też słodką lekką przekąskę z ryżu o nazwie niangao. Jedzeniem są też prezenty z okazji Nowego Roku: słodycze i owoce. Pije się herbatę, grzane wino i wódkę. Każdy okres obchodów Święta Wiosny to inna przypisana mu potrawa, m.in. wontony w kształcie sztabek złota, farbowane na czerwono jajka na twardo, pierożki ryżowe. 

Chiński rok - patron

Chiński rok ma swojego patrona. Jest to zawsze jeden z chińskich znaków zodiaku. Poza znakiem zodiaku każdemu chińskiemu rokowi przypisuje się jeden z pięciu żywiołów (ogień, woda, ziemia, metal, drewno) i pierwiastek żeński (Yin) lub męski (Yang). Rok 2021 jest rokiem Bawołu Metalu Yin. 2022 rok będzie chińskim rokiem Tygrysa Wody Yang.

Chińskie znaki zodiaku

Chińskie znaki zodiaku reprezentuje 12 zwierząt. Przypisane są latom, a nie miesiącom. Powtarzają się co 12 lat. Znaki chińskiego zodiaku patronujące poszczególnym datom to (+/- 12 lat): szczur: 1996, 2008, 2020,  bawół: 1997, 2009, 2021, tygrys: 1998, 2010, 2022, królik: 1999, 2011, 2023,  smok: 2000, 2012, 2024, wąż: 2001, 2013, 2025,  koń: 2002, 2014, 2026, koza: 2003, 2015, 2027, małpa: 2004, 2016, 2028, kogut: 2005, 2017, 2029, pies: 2006, 2018, 2030, świnia: 2007, 2019, 2031.

ZOBACZ >> Rok przestępny - ile ma dni, jak obliczyć, kiedy są lata przestępne

Autorka/Autor:ks//mro

Źródło: mnwr.pl, pchig.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Na początku tygodnia napłynie do Polski gorące powietrze znad Afryki. Sprawi, że temperatura przekroczy miejscami 30 stopni. Przed nami kilka deszczowych fal związanych z przechodzącymi nad krajem frontami, które mogą przynieść opady rzędu 80-100 litrów na metr kwadratowy.

Nadciągają ulewy. Jak dużo deszczu spadnie

Nadciągają ulewy. Jak dużo deszczu spadnie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? W sobotę 19.07 w części kraju pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Zjawiskom towarzyszą opady deszczu oraz silny wiatr. Śledź aktualną sytuację pogodową w Polsce w tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Przybywa regionów, gdzie słychać grzmoty

Gdzie jest burza? Przybywa regionów, gdzie słychać grzmoty

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alarmy meteorologiczne. W dużej części kraju sobota zapowiada się deszczowo i burzowo. Sprawdź, gdzie może być groźnie.

Intensywne opady deszczu. Sprawdź, gdzie obowiązują ostrzeżenia IMGW

Intensywne opady deszczu. Sprawdź, gdzie obowiązują ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Ulewy w Korei Południowej nie ustępują. Po obfitych opadach deszczu doszło do gwałtownej powodzi w powiecie Hapcheon na południu kraju. Woda zalała tereny mieszkalne i zmusiła do ewakuacji mieszkańców niżej położonych terenów.

Woda płynęła ulicami, zarządzono ewakuację

Woda płynęła ulicami, zarządzono ewakuację

Źródło:
Reuters, KBS News

Po 24 godzinach walki strażacy opanowali pożar lasu na południu Francji w okolicy Marsylii. W piątek wieczorem władze poinformowały, że ogień już się nie rozprzestrzenia.

Pogoda pomogła opanować duży pożar lasu

Pogoda pomogła opanować duży pożar lasu

Źródło:
PAP, Reuters

Psy coraz częściej mają do czynienia z telewizją i nie pozostają wobec niej obojętne, co więcej - w zależności od charakteru reagują na nią inaczej. Naukowcy z USA zbadali zwyczaje psów oglądających telewizję i opublikowali swoje obserwacje w czasopiśmie "Scientific Reports".

Zbadano to, jak psy oglądają telewizję

Zbadano to, jak psy oglądają telewizję

Źródło:
phys.org

Pogoda na dziś. Sobota 19.07 w prawie całym kraju zapowiada się pochmurno, lokalnie nawet deszczowo. Pod koniec dnia niewykluczone będą burze. Na termometrach zobaczymy od 23 do 27 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - sobota, 19.07. W części kraju ulewy, gdzie indziej 27 stopni

Pogoda na dziś - sobota, 19.07. W części kraju ulewy, gdzie indziej 27 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

W drugiej połowie lipca zanosi się w Polsce na więcej pochmurnych i deszczowych dni niż upalnych i słonecznych. Klin gorąca wsuwający się w najbliższych dniach w nasz rejon Europy przyniesie wzrosty temperatury powyżej 30 stopni, ale daleko im będzie do szalonych 38-40 stopni wyliczanych jeszcze przez modele pogodowe tydzień temu.

Co z tym deszczem? Mamy lipiec jak przed laty, ale tylko pozornie

Co z tym deszczem? Mamy lipiec jak przed laty, ale tylko pozornie

Źródło:
TVN24+

"Dobrze, że już koniec tej żenady i mistyfikacji nakręconej gdzieś w studiu" - wbrew pozorom nie jest to recenzja kiepskiego filmu klasy B, a jeden z wielu komentarzy dotyczących misji Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. W sieci nie brakuje zwolenników teorii spiskowych zakładających, że lot Polaka w kosmos był jednym wielkim oszustwem. Filmy ukazujące rzekome oszustwo cieszą się dużą popularnością w serwisach społecznościowych.

Lot to "mistyfikacja" i "fikcja", astronauta jest "aktorem". Fake newsy wokół misji Polaka

Lot to "mistyfikacja" i "fikcja", astronauta jest "aktorem". Fake newsy wokół misji Polaka

Źródło:
TVN24+

Ulewne deszcze spowodowały gwałtowne powodzie i paraliż komunikacyjny w północnych Indiach. Woda wtargnęła do dwóch szpitali w mieście Ajmer oraz zalała ulice i targowiska, utrudniając dostęp do placówek ochrony zdrowia i przemieszczanie się mieszkańców.

Ulewa zalała szpitale. "Woda dostała się niemal do wszystkich sal"

Ulewa zalała szpitale. "Woda dostała się niemal do wszystkich sal"

Źródło:
Reuters

Zanieczyszczenie powietrza związane z gotowaniem zagraża około miliardowi mieszkańców Afryki. Jak wynika z raportu opublikowanego przez Międzynarodową Agencję Energetyczną, przygotowywanie posiłków na otwartym ogniu lub w prymitywnych piecach rokrocznie może przyczyniać się do ponad 800 tysięcy przedwczesnych zgonów.

Gotowanie, które truje miliard ludzi. "Jedna z największych niesprawiedliwości"

Gotowanie, które truje miliard ludzi. "Jedna z największych niesprawiedliwości"

Źródło:
AFP, phys.org

Największy marsjański meteoryt znaleziony na Ziemi trafił na aukcję i znalazł nowego właściciela za ponad 5 milionów dolarów. Tak wysoka cena wynika z kilku czynników.

Ponad pięć milionów dolarów za kawałek Marsa na Ziemi

Ponad pięć milionów dolarów za kawałek Marsa na Ziemi

Źródło:
PAP

W południowych i środkowych częściach USA mają pojawić się ulewy. Prognozowane sumy opadów są tak duże, że grożą całkowitym nasyceniem gleby i powodziami błyskawicznymi. Niebezpieczeństwo dotyczy zwłaszcza stanów nad Zatoką Meksykańską.

Wielkie ulewy nadciągają. Ryzyko powodzi błyskawicznych

Wielkie ulewy nadciągają. Ryzyko powodzi błyskawicznych

Źródło:
PAP

Sławosz Uznański-Wiśniewski jest już na Ziemi. Powrót załogi misji Axiom 4 na Błękitną Planetę nagrał dowódca Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Takuya Onishi.

"To jedne z najbardziej niesamowitych scen, jakie kiedykolwiek widziałem"

"To jedne z najbardziej niesamowitych scen, jakie kiedykolwiek widziałem"

Źródło:
x.com/Astro_Onishi

W czwartek po południu w centralnej Hiszpanii wybuchł pożar lasu. Ogień szybko się rozprzestrzenił i strawił ponad 3000 hektarów roślinności. W piątek rano wciąż był aktywny, ale pozostawał pod kontrolą strażaków.

Dym dotarł nad Madryt. W Hiszpanii wybuchł duży pożar

Dym dotarł nad Madryt. W Hiszpanii wybuchł duży pożar

Źródło:
apnews.com, El Pais

Czy drożdże mogą nam pomóc w podboju Marsa? Polscy naukowcy będą to sprawdzać, korzystając z próbek, które wróciły razem ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Czy drożdże z genem z niesporczaka pomogą nam w podboju Marsa?

Czy drożdże z genem z niesporczaka pomogą nam w podboju Marsa?

Źródło:
PAP

Kamera zainstalowana przy wejściu do domu uchwyciła przerażające nagranie. Widać na nim, jak piorun uderza tuż obok kuriera doręczającego paczkę.

"Myślałem, że piorun uderzył we mnie". Przerażające nagranie

"Myślałem, że piorun uderzył we mnie". Przerażające nagranie

Źródło:
CNN, live5news.com

Co najmniej 63 osoby zginęły w ciągu minionej doby w pakistańskiej prowincji Pendżab w powodzi - poinformowała w czwartek agencja Reuters. Dodała, że w tym samym czasie prawie 300 osób zostało rannych. Powódź wywołały obfite opady związane z monsunem.

Stan wyjątkowy. W ciągu doby zginęło ponad 60 osób

Stan wyjątkowy. W ciągu doby zginęło ponad 60 osób

Źródło:
Reuters, PAP

Czwartek to kolejny burzowy dzień. Na Górnym Śląsku pojawił się lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej. Ponadto na terenie województwa doszło do obfitych opadów deszczu, w wyniku których została zablokowana droga ekspresowa.

Lej kondensacyjny wirował nad Śląskiem

Lej kondensacyjny wirował nad Śląskiem

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, TVN24

Intensywne opady deszczu doprowadziły do powstania powodzi błyskawicznej w mieście Kansas City położonym w stanie Missouri. Pod wodą znalazły się auta, ulice i domy.

Brodzili w wodzie sięgającej pasa, aby pomóc ludziom

Brodzili w wodzie sięgającej pasa, aby pomóc ludziom

Źródło:
Reuters, foxweather.com

Lokalne podtopienia i setki interwencji służb - to niektóre skutki wielogodzinnych ulew, jakie od środy nawiedziły Warmię i Mazury. Opady deszczu doprowadziły także zalania kilku pomieszczeń szpitalnego oddziału ratunkowego w szpitalu powiatowym w Giżycku.

Silny deszcz na Warmii i Mazurach. Podtopienia na ulicach, zalany SOR

Silny deszcz na Warmii i Mazurach. Podtopienia na ulicach, zalany SOR

Źródło:
TVN24

Amerykańscy policjanci otrzymali nietypowe wezwanie - zostali poproszeni o pomoc w złapaniu owcy. Funkcjonariusze udali się w pogoń za zwierzęciem, a po drodze znaleźli nawet jego właściciela.

Pogoń za owcą. "Nazwiemy ją sierżant"

Pogoń za owcą. "Nazwiemy ją sierżant"

Źródło:
CNN, CBS News

Jedna osoba nie żyje, a 13 zostało rannych po tym, jak piorun uderzył w grupę osób przebywających na strzelnicy łuczniczej w stanie New Jersey. Wśród poszkodowanych są także dzieci. Od kilku dni nad wschodnimi i środkowymi regionami Stanów Zjednoczonych występują ulewy oraz groźne burze.

Piorun uderzył w grupę osób. Jeden zabity, wielu rannych

Piorun uderzył w grupę osób. Jeden zabity, wielu rannych

Źródło:
PAP, ABC News, CNN

Mieszkańcy okolic góry Skarfjellet w środkowej Norwegii żyją w niepewności z powodu jej niepokojąco wysokiej aktywności. Służby monitorują sytuację, a władze wydały ostrzeżenia dla turystów i wspinaczy.

Góra zaczęła się szybko "poruszać". Mieszkańcy zaniepokojeni

Góra zaczęła się szybko "poruszać". Mieszkańcy zaniepokojeni

Źródło:
Reuters

Kilkanaście zniszczonych budynków i tysiące hektarów spalonego terenu - to skutki pożaru Deer Creek, który od tygodnia trawi amerykański stan Utah. Walkę z ogniem utrudniają między innymi silne porywy wiatru. Ekstremalne warunki doprowadziły do powstania ognistego tornada w rejonie Old La Sal.

W Utah pojawiło się ogniste tornado

W Utah pojawiło się ogniste tornado

Źródło:
KTVZ, The Weather Channel, The Watchers, Colorado Public Radio, abc4, denver7

Ulewne deszcze doprowadziły do paraliżu komunikacyjnego w Nowym Jorku. Na jednej ze stacji metra położonych na Manhattanie powstał gejzer. Eric Adams, burmistrz miasta, powiedział, że nie przypomina sobie tak obfitych opadów.

Gejzer na stacji metra. "Powrót do domu zajął mi ponad dwie godziny"

Gejzer na stacji metra. "Powrót do domu zajął mi ponad dwie godziny"

Źródło:
CNN, Reuters

Samolot ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na pokładzie wylądował w Kolonii, gdzie znajduje się Europejskie Centrum Astronautów ESA. Polak we wtorek wrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie pracował w ramach misji kosmicznej Axiom-4. Teraz astronautę czekają badania lekarskie i proces adaptacji do ziemskich warunków.

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Finlandię nawiedziły upały. Gorąco jest nie tylko na południu kraju, ale również na północy, w tym w Rovaniemi, które znane jest jako miejsce zamieszkania Świętego Mikołaja.

Upały nawet w domu Świętego Mikołaja

Upały nawet w domu Świętego Mikołaja

Źródło:
Reuters

W południowo-zachodniej Islandii doszło do erupcji wulkanu Sundhnukur na półwyspie Reykjanes. Miejscowe służby ewakuowały mieszkańców okolicznych miejscowości oraz turystów wypoczywających w kurortach. To już dziewiąty wybuch tego wulkanu od grudnia 2023 roku.

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Źródło:
Reuters, The Mirror