Informacje
 • Samoloty w Bilbao lądowały zygzakiem

  07-11-2018 19:43 Wiatr dokuczał w północnej Hiszpanii

  Alerty pogodowe utrzymywały się we wtorek i w środę na północy Hiszpanii. Meteorolodzy ostrzegali przed silnym wiatrem i wysokimi falami. Na jednym z nagrań widać, jak na lotnisku pod Bilbao samoloty lądują i startują z poważnymi kłopotami.

  Żółte i pomarańczowe alerty pogodowe obowiązywały w środę w kilku regionach północnej Hiszpanii.

  Na całym północnym i północno-zachodnim wybrzeżu ogłoszono ostrzeżenia pierwszego stopnia (żółte) przed silnym wiatrem i wysokimi falami. Na linii brzegowej regionu La Coruna ostrzeżenie było drugiego stopnia (pomarańczowe).

  W Bilbao wiatr do 110 km/h

  W Bilbao, największym mieście Kraju Basków na północy Hiszpanii, porywy wiatru dochodziły we wtorek i w środę do 80 kilometrów na godzinę, a lokalnie do 100-110 km/h.

  Problemy z wiatrem odczuwalne były w porcie lotniczym Loiu, 11 kilometrów na północ od Bilbao. Samoloty miały poważne kłopoty zarówno przy starcie, jak i przy lądowaniu. Maszyna lecąca z Barcelony została nawet zawrócona.

  We wtorek po południu i wieczorem w centrum miasta utrzymywał się chaos komunikacyjny. Na kilka godzin wstrzymano ruch pieszy i kołowy w rejonie mostu Euskalduna, gdyż wiatr zrywał z okolicznych budynków fragmenty poszycia dachowego. Ciężkie metalowe płyty spadały na chodniki i jezdnie.
  Pod wpływem frontu atmosferycznego

  Pogoda w Hiszpanii nie dopisywała od kilku dni. Oziębiło się, zaczął padać deszcz, a w niektórych regionach nawet śnieg. Przez kraj przetaczał się front, który nadciągnął znad Atlantyku. Jeszcze w poniedziałek ostrzeżenia meteorologiczne obowiązywały w 18 regionach.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...