Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 9°C 12°C 4°C Pochmurno
zwiń
Informacje
 • Jak przedłużyć życie o 9 lat?

  08-07-2017 10:56 W zdrowym ciele zdrowy duch

  Bieganie i inne aktywności fizyczne poprawiają samopoczucie

  TVN24

  Sport jest bardzo korzystny zarówno dla zdrowia, jak i samopoczucia. Reporter TVN24 Daniel Stenzel na temat korzyści wynikających z biegania rozmawiał z trenerką personalną Anną Kaszubą oraz biegaczką Haliną Lewkowską.

  Chyba każdy chce żyć jak najdłużej, oczywiście w pełnym zdrowiu. Istnieje prosty sposób, aby to sobie zapewnić. Wystarczy regularnie biegać. Tego typu aktywność odmłodzi o 9 lat kobiety biegające 30 minut, a mężczyzn przez 40 przez pięć dni tygodniu.

  Dla większości wyda się to wręcz niemożliwe - z braku chęci, wiary we własne możliwości czy czasu. Warto jednak przełamać bariery i stanąć do walki o dobrą kondycję, zdrowe ciało i zdrowego ducha. Idealnym przykładem korzyści z uprawiania sportu jest Halina Lewkowska. Ma 61 lat, jednak utrzymuje się w doskonałej formie fizycznej.

  Sama o sobie mówi, że biega od kilkudziesięciu lat.

  - Najważniejsza jest systematyczność - twierdzi biegaczka.

  Od piłki nożnej po bieganie

  Lewkowska zaczęła uprawiać sport "od podwórka".

  - Na początku była piłka nożna z chłopakami, później koszykówka na poziomie pierwszoligowym - opowiada o swojej aktywnej przeszłości. Uprawiała również inne sporty - jeździła na rowerze, pływała.

  - Popatrzcie na nią! Nie dość, że zawsze uśmiechnięta, pogodna to jeszcze przede wszystkim wysportowana - Anna Kaszuba, trenerka personalna, chwali Lewkowską mówiąc, że często swoją formą zawstydza młodych ludzi.

  Według Kaszuby to, że bieganie odmładza, widać przede wszystkim wizualnie.

  - Widać to po naszej skórze, figurze. Są jeszcze aspekty wewnątrz nas, czyli poprawa układu krążenia, pracy serca, wydolności płuc i gęstość kości, o którą z wiekiem trzeba dbać, żeby się nie łamały - wylicza trenerka korzyści płynące z uprawiania różnych aktywności fizycznych.

  Przeplatanie innym treningiem

  - Chciałam jeszcze zaznaczyć, że trzeba taki trening przełamywać jakimś innym, nie zamykać się na samym bieganiu - Kaszuba poleca m.in. robienie przysiadów. - Wszystko trzeba przełamywać, przeplatać, bawić się, cieszyć treningiem - zaleca trenerka.

  Forma fizyczna nie jest zapisana genetycznie. Halina Lewkowska pomimo obciążenia kardiologicznego pozostaje w zdrowiu właśnie dzięki treningom.

  - Myślę, że dlatego, że moją profilaktyką przez całe życie był ruch. To robi dobrze nie tylko na skórę czy gęste kości, ale na samopoczucie - powiedziała.

  Halina jest już w wieku emerytalnym, jednak nie wyobraża sobie stagnacji ani określania siebie hasłem "emerytki".

  Zobacz całą rozmowę Daniela Stenzela:


 • Ciekawe
  ile lat przezyl po wskrzeszeniu Lazarz?
  ~Qolfa /2017-07-09 18:31
 • przedłuża ?


  zwłaszcza bieganie i jazda na rowerze wśród spalin z rur wydechowych -to chyba nasza specjalność --gratulacje dla propagatorów no i uczestników tego ekstremalnego sportu...  ~revena /2017-07-09 15:31

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po chłodnym długim weekendzie temperatura zacznie stopniowo rosnąć, a za tydzień...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...