Informacje
 • Patrzcie w niebo. Dziś zobaczymy dwa statki kosmiczne obok siebie

  15-12-2015 14:14 ISS z Sojuzem nad Polską
  Patrzcie w niebo. Dziś zobaczymy dwa statki kosmiczne obok siebie

  Sojuz koło ISS

  NASA

  Po południu będziemy mieć nie lada powód do obserwacji nieba. Zobaczymy koło siebie dwa statki kosmiczne: ISS i Sojuza z trzema astronautami na pokładzie.

  Dziś po południu warto patrzeć w niebo nie tylko ze względu na moc spadających gwiazd z roju Geminidów, ale przede wszystkim niecodzienne spotkanie dwóch statków kosmicznych.

  Między godziną 16:39 a 16:45 dojdzie do przelotu ISS z sojuzem nad Polską, informuje Karol Wójcicki na swojej stronie na Facebooku "Z głową w gwiazdach".

  "Sojuz będzie kilkanaście kilometrów od ISS. Będziemy więc wiedzieli dwa lecące obok siebie punkty na niebie - jasną ISS i ciemniejszego Sojuza", pisze Wójcicki.

  Pierwszy Brytyjczyk w kosmosie

  Sojuz wiezie na Międzynarodową Stację Kosmiczną trzech astronautów: Rosjanina Juria Malenczenko, Amerykanina Tima Kopra i Brytyjczyka Tima Peake'a. Ten ostatni będzie pierwszym męskim obywatelem Królewskiej Korony, który poleci w kosmos.

  Sojuz z nowymi astronautami wystartował o godzinie 12:03 z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie, a zadokuje na ISS o godzinie 18:30.  LIVE NOW: Astronauts Tim Kopra of NASA and Tim Peake of ESA (European Space Agency) and cosmonaut Yuri Malenchenko of...

  Posted by NASA - National Aeronautics and Space Administration on 15 grudnia 2015

  Nie da się nie zauważyć

  Dostrzec Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) na niebie jest stosunkowo łatwo. To bowiem po Słońcu i Księżycu najjaśniejszy obiekt na nieboskłonie. Stacja wygląda jak bardzo jasna, szybko poruszająca się gwiazda. Nie błyska ani nie świeci kolorowymi światłami jak samoloty.

  Do obserwowania jej przelotów nie jest potrzebna nawet lornetka. Dokładne godziny, w których trzeba spoglądać na niebo, można znaleźć w specjalnym serwisie internetowym NASA - wystarczy wpisać swoją lokalizację. Oprócz tego każdy, kto zarejestruje się na stronie Agencji i poda swój adres e-mail lub numer telefonu komórkowego, będzie informowany o najlepszych okazjach obserwacji przelotów ISS nad wskazanym miejscem

  Na wysokości 430 km

  Orbitująca wokół Ziemi od ponad 15 lat Międzynarodowa Stacja Kosmiczna lata na wysokości 430 km nad powierzchnią Ziemi, z prędkością około 28 tys. km/h. Jest sporym obiektem (100 m x100 m) i dzięki dużej powierzchni odbija tyle promieniowania słonecznego, że doskonale widać ją na niebie.

  Na pokładzie ISS zwykle przebywa 6-osobowa załoga.

 • chmury
  nic nie widać bo zachmurzone :P
  ~polinek /2015-12-15 16:44

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...