Sezon na kleszcze trwa w najlepsze. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) opublikowało mapy, które pokazują, gdzie w Europie odnotowuje się najwięcej przypadków kleszczowego zapalenia mózgu (KZM).
Wraz z nadejściem cieplejszych dni w większości europejskich krajów rozpoczął się sezon na kleszcze. Pajęczaki te są zazwyczaj aktywne od wiosny do jesieni, zwłaszcza na obszarach zalesionych lub trawiastych. Kleszcze mogą być nosicielami bakterii boreliozy, ponadto mogą też przenosić wirusa wywołującego kleszczowe zapalenie mózgu (KZM).
Nowe mapy, opublikowane przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), pokazują, że najwięcej przypadków KZM występuje w Europie Środkowej, Wschodniej i Północnej. Mapy stworzono na podstawie danych z lat 2019-2023.
KZM w latach 2019-2023
Najwięcej przypadków KZM w latach 2019-2023 odnotowano na Litwie, w Estonii i Czechach. W tych krajach miejscami rejestrowano powyżej 15 przypadków choroby na 100 tysięcy mieszkańców.
Od 5 do 15 przypadków KZM na 100 tysięcy mieszkańców notowano w Norwegii, Szwecji, Finlandii, północno-wschodniej Polsce, a także w Słowenii.
KZM w 2023 roku
Z mapy, w której uwzględnione zostały wyłącznie dane z 2023 roku, wynika, że najwięcej przypadków tej choroby odnotowano w północno-wschodniej Polsce, na Litwie, w Estonii, w południowej części Szwecji. W tych miejscach miejscami rejestrowano powyżej 15 przypadków choroby na 100 tysięcy mieszkańców.
5-15 przypadków KZM na 100 tysięcy mieszkańców pojawiło się w Finlandii, Norwegii, Czechach i Słowenii.
Kleszczowe zapalenie mózgu
Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) to choroba wirusowa, której źródłem może być ukąszenie przez zakażonego kleszcza. Okres inkubacji, czyli wylęgania się choroby, wynosi od 7 do 14 dni. W pierwszej fazie zakażenie przebiega bezobjawowo lub wywołuje objawy grypopodobne. U części zakażonych po 7-14 dniach dochodzi do zajęcia ośrodkowego układu nerwowego. Może wtedy dojść do zapalenia rdzenia kręgowego, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub zapalenia mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych. U 35-58 procent chorych z zajęciem ośrodkowego układu nerwowego dochodzi do trwałych powikłań neurologicznych, a u około jednego na 100 chorych zakażenie kończy się zgonem. Przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu dostępne są szczepionki.
Źródło: ECDC
Źródło zdjęcia głównego: TVN24