Najpotężniejsza twierdza zakonu krzyżackiego na lewym brzegu Wisły przygotowuje się właśnie do sezonu turystycznego. Pod koniec maja zjadą tu najlepsi rycerze z całego świata.
Niszczejący zabytek odradza się ku uciesze miłośników historii.
Twierdza gniewska powstała siedem wieków temu. Zaczynała jako twierdza krzyżacka, potem służyła służyła m.in. jako dwór królewski króla Jana III Sobieskiego. W trakcie rozbiorów Polski była spichlerzem i więzieniem. W latach 20. zamek doszczętnie spłonął, a pierwsze prace remontowe rozpoczęto dopiero na początku lat 70. ubiegłego stulecia.
Cel: ożywić zamek
Renowacja nabrała tempa w 2010 roku, kiedy zamek trafił w ręce prywatnego inwestora. Zadaszony dziedziniec i ogrzewana podłoga – tak wygląda zamek w Gniewie teraz. Modernizacja trwa blisko trzy lata i wciąż trudno powiedzieć, że się już zakończyła.
- Teraz zyskał kompletnie nowy wymiar, dziedziniec jest miejscem zadaszonym, jest ogrzewana podłoga – podkreśla Daniel Danielewicz, dyrektor hotelu w zamku. Dodaje, że nieustanne prace mają na celu ożywienie tego miejsca, tak, aby służyło nie tylko w lecie, ale przez cały rok.
Sala tortur i turnieje
Pasjonaci historii mogą zajrzeć np. do multimedialnej izby tortur, ze zgromadzonymi 20 oryginalnymi eksponatami.
Zamek w Gniewie od lat słynie z turniejów rycerskich. Pod koniec maja odbędzie się tu tradycyjny Turniej Rycerski Króla Jana III.
– To jedna z 6 najważniejszych takich imprez na świecie. Wiadomo już, że przyjadą najlepsi rycerze z całego świata – podkreśla Michał Ruda, rycerz gniewski.
Impreza odbędzie się w dniach 24-26 maja.
Autor: aja/mz / Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: x-news