Służby badają codziennie wodę w kąpieliskach nad Bałtykiem i na razie nie wykryto tam nic niebezpiecznego - poinformował zachodniopomorski urząd wojewódzki. Jak przekazano, nie obserwuje się także masowego wymierania ryb na Zalewie Szczecińskim. W środę rozpocznie się budowa zapór w okolicach Szczecina.
Jak poinformował w środę Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie, na kąpieliskach w Świnoujściu, Międzyzdrojach oraz Dziwnowie nie stwierdzono obecności żadnych zanieczyszczeń, które mogłyby spowodować pogorszenie jakości wody. Wskazano też, że w Zachodniopomorskim przebadano 31 próbek z 17 ujęć wody pitnej, a w żadnej z nich nie stwierdzono nieprawidłowości.
Budują zapory na rzece
- Od 11 do 16 sierpnia pobrano w sumie 142 próbki. Otrzymane wyniki badań wody nie wykazały nieprawidłowości, które mogłyby wpłynąć na jakość wody do spożycia - przekazał mediom w środę rzecznik prasowy wojewody zachodniopomorskiego Michał Ruczyński.
Poinformowano także, że w środę w Szczecinie będą budowane pierwsze zapory: w okolicach Mostu Cłowego oraz dwie na Odrze Zachodniej. Do tej pory w regionie ustawiono je m.in. w Krajniku Dolnym, Widuchowej, Menscherin (Odra Zachodnia) i Gryfinie (Odra Wschodnia). Łącznie długość zapór obecnych i planowanych to około 1400 metrów. - Lokalizacja i długość zapór może ulegać zmianie w zależności od sytuacji na rzece - dodał Ruczyński.
Od soboty do wtorku, do godz. 12.00, z Odry w województwie wydobyto 66 130 kg martwych ryb. W trzech transportach zostały przekazane do utylizacji.
We wtorek w Szczecinie znaleziono pierwsze śnięte ryby, ale ich stan wskazywał, że do zatrucia doszło zanim prąd zniósł je do stolicy Zachodniego Pomorza.
Źródło: PAP