Silny wiatr na północy Polski. Alert RCB i apele do odwiedzających cmentarze

Czy cmentarze mogą zostać zamknięte?
Alerty IMGW na 1 listopada. Silne podmuchy wiatru w północnej Polsce
Źródło: TVN24

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnymi podmuchami wiatru w części województw zachodniopomorskiego i pomorskiego. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało alert do mieszkańców. Nie ma decyzji o zamknięciu cmentarzy, ale w Gdańsku Zarząd Dróg i Zieleni zaapelował już do mieszkańców. Podobne apele pojawiły się też w Gdyni i Słupsku.

Gdański Zarząd Dróg i Zieleni apeluje o ostrożność do osób, które zamierzają odwiedzić trójmiejskie cmentarze w czwartek (31 października) oraz 1 listopada. Powodem są trudne warunki atmosferyczne.

Jak przekazał w komunikacie ZDiZ, "zgodnie z prognozami meteorologicznymi, w czwartek 31 października i piątek 1 listopada mogą wystąpić silne podmuchy wiatru o prędkości sięgającej do 50 kilometrów na godzinę, a w porywach nawet do 100 kilometrów na godzinę".

ZOBACZ: Niebezpiecznie silny wiatr. IMGW wydał kolejne ostrzeżenia.

- Nasi inspektorzy od rana byli w terenie sprawdzali drzewostan na cmentarzach komunalnych i przeprowadzali prace tam, gdzie drzewa były złamane, uszkodzone. Jesteśmy w stałym kontakcie z Centrum Zrządzania Kryzysowego. Na razie nie ma decyzji, by gdańskie cmentarze były zamknięte 1 listopada - mówi TVN24 Patryk Rosiński Gdański z ZDiZ w Gdańsku.

Apel do odwiedzających cmentarze

W związku z niebezpieczeństwem wystąpienia silnych podmuchów wiatru ZDiZ zachęca odwiedzających groby bliskich, by w miarę możliwości zaplanowali wizyty na cmentarzach w sobotę i niedzielę, gdy wiatr osłabnie.

Z podobnym apelem wystąpił gdyński Zarząd Cmentarzy Komunalnych. "W trosce o bezpieczeństwo apelujemy o zachowanie ostrożności, szczególnie podczas wizyt na cmentarzach. Ze względu na prognozowane warunki i porywy silnego wiatru warto rozważyć odwiedzenie nekropolii w inne dni weekendu" – napisano w komunikacie. 

Apel pojawił się też w Słupsku.

Gdzie będzie wiało?

Alert RCB w związku z silnym wiatrem został wysłany w czwartek do osób przebywających na terenie części województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego.

Ostrzeżenia wydano dla województwa zachodniopomorskiego (powiat sławieński) i pomorskiego (powiaty: słupski, lęborski, wejherowski, pucki, Gdańsk, Sopot, Gdynia, Słupsk).

CZYTAJ TEŻ: Jaka będzie pogoda we Wszystkich Świętych?

Apel do odwiedzających cmentarze
Apel do odwiedzających cmentarze
Źródło: TVN24
Oglądaj TVN24 na żywo
Dowiedz się więcej:

Oglądaj TVN24 na żywo

Czytaj także: