- Nie godzę się na dysponowanie pieniędzmi mieszkańców miasta "Solidarności i Wolności", w celu doraźnych korzyści politycznych - pisze w specjalnym oświadczeniu Dariusz Drelich, wojewoda pomorski. Chodzi o jubileuszową konferencję z okazji 30-lecia powstania Trybunału Konstytucyjnego, która ma odbyć się w Gdańsku. Władze miasta zaoferowały pomoc w organizacji uroczystości po tym, jak w kwietniu Sejm ograniczył budżet Trybunału.
Trybunał Konstytucyjny zrezygnował z organizacji obchodów 30-lecia swojego istnienia, tłumacząc to faktem ograniczenia tegorocznego budżetu instytucji. Prezydent Gdańska zaprosił więc sędziów do Gdańska. Proponuje, by obchody zorganizować w Dworze Artusa i zapewnia, że miasto pokryje część kosztów organizacji.
Decyzji samorządu sprzeciwia się jednak Dariusz Drelich, wojewoda pomorski, który wydał w tej sprawie specjalne oświadczenie.
"Angażuje samorząd w ideologiczny spór"
- Wyrażam zdecydowany sprzeciw wobec decyzji Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza w sprawie wydatkowania publicznych pieniędzy na organizację w Gdańsku obchodów tak zwanej 30. rocznicy powstania Trybunału Konstytucyjnego - czytamy w oświadczeniu.
Drelich zarzuca Adamowiczowi, że ten "z politycznych przyczyn angażuje samorząd gdański w ideologiczny spór". Podkreśla, że prezydent Gdańska aktywnie wspiera Komitet Obrony Demokracji i toczy się wobec niego śledztwo prokuratorskie.
Wojewoda pomorski ponadto uważa, że "mówienie o 30-leciu Trybunału Konstytucyjnego jest z gruntu fałszywe". Według niego jest to rocznica podjęcia działalności orzeczniczej, mocno zakorzeniona w czasach komunistycznego PRL. - Paweł Adamowicz nie pierwszy raz nawiązuje w swoich działaniach do komunistycznej przeszłości - ocenia Drelich i przypomina o decyzji prezydenta Gdańska o przywróceniu na bramie Stoczni Gdańskiej tablicy z napisem "im. Lenina".
- Zdecydowanie protestuję wobec działań samorządów mających znamiona anarchizacji Rzeczypospolitej. (...) Nie godzę się na dysponowanie pieniędzmi mieszkańców miasta "Solidarności i Wolności", w celu doraźnych korzyści politycznych oraz działań kontestujących legalnie wybrane władze ustawodawcze i wykonawcze naszego kraju - pisze wojewoda.
Gdańsk nie poniósł żadnych kosztów
Prezydent Gdańska zarzuty wojewody nazwał "kiepskim żartem" i w odpowiedzi do Dariusza Drelicha przekonuje, że są one fałszywe.
- Wbrew Pańskim insynuacjom Gdańsk nie poniósł żadnych kosztów organizacji 30. rocznicy powstania Trybunału Konstytucyjnego - czytamy w liście Adamowicza.
Przekonuje też, że Trybunał Konstytucyjny nie jest "reliktem PRL" jak ocenia go wojewoda pomorski. - Trybunał jest wpisany do Konstytucji PR z 1997 roku. A więc do Konstytucji obowiązującej Pana, mnie i wszystkich obywateli RP. To, że powstał w czasach PRL nie ma żadnego znaczenia - pisze prezydent Gdańska.
Adamowicz zarzuty o tym, że swoimi działaniami nawiązuje do komunizmu nazywa "żenującymi". Przyznaje, że był autorem pomysłu, by nad Drugą Bramę Stoczni wrócił napis „im. Lenina” jednak jak pisze jest to "realizowanie polityki historycznej".
- Twierdzi Pan, że działania samorządów, które uchwaliły, że będą przestrzegały orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego mają „znamiona anarchizacji Rzeczypospolitej”. Jest Pan pewien, że to właśnie chciał Pan napisać? Niech Pan jeszcze raz przeczyta to zdanie. Tak na spokojnie. Przestrzeganie orzeczeń Trybunału to anarchizacja? A jak by Pan nazwał niepublikowanie orzeczeń Trybunału? Jak by Pan nazwał odmowę zaprzysiężenia legalnie wybranych sędziów Trybunału? To nie jest „anarchizacja Rzeczypospolitej”? - pyta wojewodę prezydent Gdańska i zaprasza do rozmowy.
- Panie Wojewodo, jest rzecz daleko lepsza niż pisanie oświadczeń. Tym czymś jest dialog, rozmowa. Taką dobrą praktykę wypracował przed laty pierwszy niekomunistyczny wojewoda Gdański, Maciej Płażyński - przekonuje.
W Gdańsku postulowano powstanie Trybunału
List Pawła Adamowicza z zaproszeniem został skierowany pod koniec kwietnia bezpośrednio do prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego. Prezydent miasta podkreślał w nim, że uroczysta sesja Trybunału jest potrzebna w sytuacji szczególnego napięcia wokół tej instytucji.
Adamowicz zaznaczył, że to w Gdańsku w 1981 roku na I Krajowym Zjeździe Delegatów NSZZ Solidarność uchwalono postulat powołania "niezawisłego Trybunału Konstytucyjnego (albo też odpowiedniej Izby Sądu Najwyższego), którego zadaniem będzie orzekanie o zgodności ustaw z Konstytucją oraz zgodności aktów niższego rzędu z ustawami".
W połowie września portal gdansk.pl. poinformował o organizowanej jubileuszowej konferencji z okazji 30-lecia powstania Trybunału Konstytucyjnego, która ma odbyć się w Dworze Artusa pod tytułem: "Trybunał Konstytucyjny na straży wartości konstytucyjnych".
- Propozycję prezydenta Pawła Adamowicza przyjęliśmy z radością dlatego, że brak zgody Sejmu na przyznanie Trybunałowi środków zamykała nam drogę do uczczenia trzydziestolecia jego orzecznictwa i jego wkładu w tworzenie oraz ochronę wartości zapisanych nie tylko w Konstytucji, ale także w konwencjach międzynarodowych ratyfikowanych przez Polskę - mówił portalowi gdansk.pl prof. Andrzej Rzepliński.
Zaproszeni prezydent, premier, minister sprawiedliwości
Wśród zaproszonych gości są między innymi prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło, marszałkowie i wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro, prezes NIK. Zaproszono także prezesów sądów i rad konstytucyjnych państw sąsiadujących z Polską, z wyłączeniem Rosji i Białorusi, a także przewodniczącego Komisji Weneckiej Gianni Buquicchio, który już potwierdził swoje przybycie.
W ramach jubileuszowej konferencji mają zostać wygłoszone referaty. Przedstawiać je będą między innymi prof. Ewa Łętowska, prof. Teresa Liszcz, prof. Leon Kieres, prof. Maciej Szpunar. Wieczorem ma odbyć się także otwarta dla publiczności dyskusja.
Mniejszy budżet
O rezygnacji z organizowania uroczystości jubileuszowych w marcu poinformowało biuro prasowe Trybunału podkreślając, że decyzję podjęto "w związku z publikacją ustawy budżetowej, w której nie uwzględniono środków na organizację obchodów 30-lecia działalności Trybunału Konstytucyjnego".
Autor: ws/sk/i / Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: gdansk.pl / materiały prasowe