Było uroczyste otwarcie i nieco mniej efektowne zakończenie. Jedyny w Polsce przystanek im. Witkacego przesłał istnieć, bo wiatę wykupiło lokalne Centrum Handlowe. Razem z nazwą, zniknęły informacje i aktualności z bieżących wydarzeń w sąsiednim Nowym Teatrze w Słupsku.
- Nakazano nam zabrać z przystanku nasze materiały i powiedziano nam, że wiata zostanie wymieniona - wyjaśnia Jarosława Macheta, zastępca dyrektora Nowego Teatru – Nie wiemy jednak co dalej, bo do tej pory nie mieliśmy kontaktu z nowym właścicielem wiaty – dodaje.
Jedyna w Polsce
Wiata im. Witkacego uroczyście została otwarta we wrześniu 2010 roku. Nieprzypadkowo została ulokowana tuż przy Nowym Teatrze im. Witkacego przy ul. Jana Pawła II. Na przystanku przez dwa lata pojawiały się regularnie afisze, repertuar i bieżące informacje o teatrze.
- Centrum Handlowe Jantar zwróciło się do nas z ofertą zasponsorowania 10 wiat przystankowych, to korzyść dla obu stron - dla nich to reklama, dla nas nowe przystanki – tłumaczy Marcin Grzybiński, zastępca dyrektora w słupskim Zarządzie Infrastruktury Miejskiej. – Nie uczestniczymy w rozmowach między Centrum, a Teatrem, bo to już nie nasza sprawa – dodaje.
Wymiana wiat
- To dla nas ważna reklama i miejsce dzielenia się aktualnościami z odwiedzającymi teatr – tłumaczy Macheta. – Szkoda by było to stracić – tłumaczy. Tymczasem Grzybiński z ZIM-u tłumaczy, że dotychczasowa estetyka i stan utrzymania wiaty przez Teatr pozostawiał wiele do życzenia. Z zarzutami nie zgadza się dyrekcja Teatru. – Dbaliśmy o wiatę, nie słyszałam, aby ktoś się skarżył – tłumaczy.
Dyrekcja Teatru skontaktowała się już z zarządem Jantaru z prośbą o udostępnienie gabloty. Nie wiadomo, czy będzie szansa na ponowne zamontowanie nazwy „im. Witkacego”. Centrum Handlowe Jantar na razie nie komentuje sprawy, trzeba czekać na decyzję centrali w Warszawie.
Witkacy w Słupsku
Choć Stanisława Ignacego Witkiewicza nigdy nie było w Słupsku, to artysta niewątpliwie należy do znaków rozpoznawczych tego miasta. Znajduje się tu bowiem największa na świecie kolekcja jego prac portretowych.
W ramach promocji po mieście jeździ autobus promujący twórczość Witkacego – tzw. witkackobus.
Autor: aja//kv/k / Źródło: TVN24 Pomorze, GP24
Źródło zdjęcia głównego: Teatr Nowy Słupsk | A.M. Marczewski