"Widzy mie sã!" zamiast "Lubię to!", czyli Facebook po kaszubsku

www.kaszebsko.com | mat. prasoweFacebook po kaszubsku

Kaszubscy użytkownicy internetu mogą mieć powody do radości. Dzięki zaangażowaniu stowarzyszenia "Kaszëbskô Jednota" powstał specjalny skrypt, który pozwała korzystać z popularnych stron internetowych w języku kaszubskim.

Po kaszubskojęzycznej wersji systemu operacyjnego Linux oraz przeglądarki internetowej Firefox, przyszedł czas na tłumaczenie popularnych stron internetowych. – Postanowiliśmy pójść krok dalej i stworzyć skrypt do Facebooka i Google – wyjaśnia Mateusz Meyer, twórca skryptów, a jednocześnie prezes stowarzyszenia "Kaszëbskô Jednota".

"Lubię to!" – "Widzy mie sã!"

- Tłumaczenie strony jest możliwe dzięki specjalnym skryptom – tłumaczy Meyer. Można je pobrać z sieci i zainstalować na swoim komputerze. W miejscu popularnego "Lubię to!" pojawia się kaszubskie "Widzy mie sã!", znajduje się "drëchów", a nie "znajomych", a także dowiadujemy się o najbliższej "rozegracje", czyli "wydarzeniu" . Twórca podczas tłumaczeń oparł się na dwóch innych skryptach stworzonych przez Kevina Scannela (w języku gaelickim-szkockim) oraz Grzegorza Kulika (w mowie śląskiej).

Kaszubi chętnie korzystają

Jak wyjaśnia Meyer, zapotrzebowanie na tego typu aplikacje jest stosunkowo duże. Kaszubi nie wstydzą się swojego języka i chętnie promują go przy użyciu nowoczesnych technologii. – Skrypt jest dostępny zaledwie tydzień, a już pobrano tłumaczenie Google 70 razy, a tłumaczenie Facebooka 150. To spory sukces, tym bardziej, że bez jakiejkolwiek reklamy – uważa prezes stowarzyszenia.

Jak dodaje Meyer na tym tłumaczenia się nie kończą, bo do końca tego tygodnia dostępny będzie także kaszubski YouTube.com.

Autor: aja/b / Źródło: TVN 24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: www.kaszebsko.com | mat. prasowe

Pozostałe wiadomości