Po kilkudziesięciu latach przerwy, na Skwer Kuracyjny przed molo w Sopocie wróciły palmy. Egzotyczne drzewa wraz z nowymi rabatami kwiatowymi sprawiły, że miejsce to odzyskało wygląd z początku XX wieku.
Jedną z sześciu palm, które zdobią skwer wkopał w piątek w ziemię prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Urzędnicy chwalili się, że w końcu do miasta powróciła szlachetna roślinność.
- Sopot z tego słynął. Jak Jerzy Haffner zasadził Park Północny to tam były i do dziś są okazy drzew z całego świata z obu Ameryk i Azji. Na molo też były palmy, bo to był salon Sopotu. Taki objaw szlachetności i elegancji na pewno się tu przyda - powiedział Karnowski.
"Rosły także przed ratuszem"
Dyrektor Muzeum Sopotu Małgorzata Bucholz-Todoroska przypomniała, że tradycja dekorowania palmami miejsc publicznych w miejscowościach nadmorskich w Europie sięga XVII i XVIII wieku.
Najstarsze zachowane przez Muzeum Sopotu zdjęcia i pocztówki świadczą, że palmy w okolicach molo były już w latach 90. XIX wieku.
- Były też oczywiście na początku XX wieku, w latach międzywojennych i prawdopodobnie także tuż po wojnie. Były wystawiane na Placu Kuracyjnym, koło fontanny, przed wejściem na molo, a także przed dawnym Zakładem Kąpielowym (Balneologiczny). I co jest ciekawostką palmy rosły też przed ratuszem, czyli dość daleko od plaży - dodała Bucholz-Todoroska.
Palmy znikną jesienią
Posadzone na Skwerze Kuracyjnym palmy mają ok. półtora metra wysokości - jesienią będą wykopywane i przechowywane do następnego sezonu turystycznego.
- Palmy w Sopocie nigdy nie mogły być wielkimi drzewami. Trzeba bowiem pamiętać, że były to rośliny wystawiane sezonowo, a zimą były przechowywane w budynkach kuracyjnych – dodała dyrektor muzeum.
Najdłuższe molo w Europie
Molo, które jest najdłuższym drewnianym pomostem w Europie, stanowi wizytówkę i symbol Sopotu. Składa się z dwóch części: drewnianej i lądowej. Pierwsza spacerowa, ta najbardziej znana, obejmuje, oprócz głównego pomostu (511,5 m z czego 458 m wchodzi w głąb Zatoki Gdańskiej), pokłady dolne oraz pokład boczny, które umożliwiają przybijanie statków pasażerskich.
Przy głowicy molo od 2011 r. działa przystań jachtowa, która może pomieścić do 100 jednostek. Pierwszy pomost o długości 31,5 m został wybudowany w 1827 r. Do końca XIX wieku molo zostaje wydłużone do 150 metrów, by w roku 1910 osiągnąć 315 metrów. Obecny kształt obiektu został nadany w 1928 r. po największej w historii mola przebudowie zainicjowanej rok wcześniej z okazji 25-lecia miasta i 100-lecia mola.
Część lądowa mola czyli Skwer Kuracyjny ma powierzchnię 20 tys. metrów kwadratowych. Znajdują się na nim m.in. zabytkowa fontanna, latarnia morska z punktem widokowym oraz muszla koncertowa. Na placu mogą być organizowane imprezy masowe do sześciu tysięcy osób, a zimą funkcjonuje tu sztuczne lodowisko.
Tutaj stanęły palmy:
Autor: aa/b / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: UM Sopot/Muzeum Sopotu