1300 ton piasku i 32 tys. cegieł gotyckich – tyle materiałów zużyto przy budowie recepcji i Bramy Nowej, która była głównym wejściem do malborskiego zamku. Po sześciu latach zakończyły sie prace.
W sezonie letnim (od 1 maja) każdy kto odwiedzi Malbork będzie mógł zobaczyć odtworzony zespół Bramy Nowej oraz wewnętrzne odcinki murów obronnych, basteje po Wałach von Plauena, a także dwa drewniane mosty.
– Dzięki temu projektowi została odbudowana wschodnia pierzeja zamku, która daje turystom nową perspektywę – powiedział Mariusz Mierzwiński, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku.
Zniszczyła ją Armia Czerwona
Historycznie to właśnie przez Bramę Nową wiodło główne wejście do zamku. Fortyfikacja powstała na życzenie Henryka von Plauena, Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego.
Jej budowa trwała trzy lata i zakończyła się w 1414 roku. Później jeszcze ją modernizowano. Wały von Plauena tworzą: dwa mosty, basteja rycerska i brukowana droga.
Wschodnia część kompleksu uległa zniszczeniu w 1945 roku, kiedy ostrzelał ją artyleryjski oddział Armii Czerwonej.
- Założenia konserwatorskie projektu zostały zrealizowane w pełni, mamy więc nadzieję, że ich efekt zostanie pozytywnie przyjęty zarówno przez turystów, jak i środowisko muzealne – skomentował Mirosław Jonakowski, kurator ds. konserwacji architektury w Muzeum Zamkowym w Malborku.
Kurator podkreślał, że wszelkie prace remontowo-budowlane przy zamku wymagają dużej staranności, bo jest to zabytek wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Nowy budynek przy muzeum
Powstał także nowy budynek recepcji muzeum. To właśnie tutaj będzie można kupić bilety oraz poprosić o pomoc w punkcie informacji turystycznej. Nie zabraknie także poczekalni i przechowalni bagażu.
W ramach tego projektu, na wschodnim brzegu kanału Juranda powstała także widownia wraz z infrastrukturą. Umożliwi to organizację dużych widowisk.
Koncepcja odbudowy wschodniego przedmurza powstała osiem lat temu. Prace budowlane zaczęły się w 2007 roku i zakończyły się po sześciu latach. Koszt inwestycji wyniósł ponad 22 mln zł.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: aa / Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: Muzeum w Malborku