W Kowalach (woj. pomorskie) powstanie pierwsza w kraju publiczna szkoła metropolitalna - chwalą się samorządowcy z Gdańska, Kolbud i Pruszcza Gdańskiego. Do nowej placówki będą uczęszczać uczniowie z tych trzech gmin. Szkoła z 24 oddziałami ma być gotowa w 2018 roku. Budowa ruszy w przyszłym roku.
Szkoła będzie miała status metropolitalnej, bo inwestycję mają zrealizować trzy samorządy należące do Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego. W miniony czwartek wójt gminy Pruszcz Gdański Magdalena Kołodziejczak, wójt gminy Kolbudy Leszek Grombala i prezydent Gdańska Paweł Adamowicz podpisali umowę partnerstwa w sprawie wspólnej budowy i finansowania placówki.
Tego jeszcze nie było?
Michał Glaser, dyrektor biura Stowarzyszenia Gdański Obszar Metropolitalny twierdzi, że to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce. - Jeszcze nigdy i nigdzie nie zdarzyło się, by trzy gminy budowały wspólną placówkę oświatową - tłumaczy Glaser.
Liderem przedsięwzięcia jest gmina Kolbudy i to ona będzie koordynował zadania związane z realizacją inwestycji. Szacunkowa wartość inwestycji to 32 mln zł, a udział poszczególnych samorządów w projekcie został określony procentowo, w zależności od liczby uczniów, którzy będą uczęszczać do szkoły z danej gminy.
I tak 40 proc. udział w inwestycji będzie miała gmina Kolbudy, a gmina Pruszcz Gdański i miasto Gdańsk - po 30 procent. W przypadku niewykorzystania miejsc przez jedną gminę będą one mogły zostać przekazane za dodatkową opłatą (na okres trzech lat) drugiej.
Sąsiedzka współpraca
Szkoła ma powstać na będącej własnością gminy Kolbudy działce o powierzchni ok. 1,56 ha przy skrzyżowaniu ul. Heliosa i Apollina w Kowalach, przy granicy z Gdańskiem i nieopodal granicy z Pruszczem Gdańskim.
- To jest dobry przykład sąsiedzkiej i metropolitalnej współpracy, bo tak będzie szybciej, taniej i bezpieczniej. Współpraca przy realizacji inwestycji jest dobrym przykładem dla Pomorza i całego kraju - mówi Paweł Adamowicz. Do szkoły będą mogły uczęszczać dzieci z południowych dzielnic miasta, w których obecnie powstaje najwięcej nowych osiedli mieszkaniowych.
Są nowe osiedla, to i szkoła potrzebna
Z kolei Kołodziejczak przyznała podczas uroczystości podpisania umowy, że propozycja wspólnej inwestycji ucieszyła gminę, bo planowana placówka pozwoli na zaspokojenie potrzeb edukacyjnych nowego osiedla na terenie gminy. Nie ukrywa, że liczy na obniżenie kosztów budowy i prowadzenia szkoły. Dodała, że w gminie każdego roku przybywa ok. 150 dzieci w wieku szkolnym i w minionych kilku latach gmina zbudowała sześć szkół.
W końcu się doczekali
- Na tę szkołę mieszkańcy gminy czekają od wielu lat - powiedział Grombala. Podał, że w minionych 10 latach liczba mieszkańców Kolbudy podwoiła się - wzrosła z 10 do 20 tys. osób. Przyznał, że liczy na to, że budowa realizowana przez trzy gminy będzie tańsza. Powiedział, że inwestycja ma być finansowana m.in. z unijnych funduszy. - Udział trzech samorządów dobrze rokuje w pozyskiwaniu środków - dodał.
Nowa placówka realizowana będzie na bazie projektu szkoły w Gdańsku Kokoszkach, która została oddana do użytku we wrześniu bieżącego roku. W ramach projektu mają powstać: budynek dydaktyczny z 24 oddziałami, budynek sali gimnastycznej oraz budynek basenu. W ramach projektu wybudowane zostaną także kompleks boisk szkolnych oraz niezbędna infrastruktura techniczna.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: aa / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: gdansk.pl