To ma być jedna z bardziej spektakularnych gdańskich inwestycji kulturalnych. 660 tysięcy sztuk ręcznie formowanych cegiełek, podłoga z podnoszonymi modułami i otwierany dach. Gdański Teatr Szekspirowski zaprezentowano w środę na wystawie „Teatr dwóch czasów” w Warszawie.
W warszawskim Domu Artysty Plastyka, z okazji przypadającego 27 marca Międzynarodowego Dnia Teatru, otwarto wystawę „Teatr dwóch czasów”. Poświęcona jest historii powstałego w XVII wieku gdańskiego teatru elżbietańskiego.
Jedyny na świecie
Od początku XVII wieku w gdańskim teatrze występowali aktorzy angielscy przez blisko 60 lat oni nadawali ton teatralnemu życiu miasta. - Zdecydowaliśmy się ubiegać o odbudowę historycznego teatru. Zrozumieliśmy także, że nasz teatr nie może być teatrem sezonowym – tłumaczył na środowej konferencji prasowej prof. Jerzy Limon, dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego.
- Musi być zadaszony, całoroczny, najlepiej z otwieranym dachem, musi mieć także różne rodzaje scen. Tak się zrodził konkurs, z którego wyszedł projekt teatru, jakiego nie ma nigdzie na świecie – zapewniał.
Otwierany dach
Idea budowy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego nawiązuje do pierwszego publicznego teatru w Polsce, istniejącego w Gdańsku w XVII wieku. W miejscu tego historycznego budynku, istniejącego przez blisko 200 lat, budowany jest obecnie nowoczesny obiekt, łączący elżbietańską tradycję teatru z wymaganiami nowoczesności. Według planów, teatr posiadać będzie adaptowalną scenę, możliwą do przekształcenia w sceny: elżbietańską, centralną i włoską.
Miedziany, otwierany dach ma być jedną z większych atrakcji obiektu. Nawiązując do tradycji elżbietańskich, pozwoli on na oglądanie widowisk teatralnych w lecie pod gwiazdami.
Teatr został zaprojektowany w formie zespołu trzech różnych brył, wokół nich powstanie ścieżka spacerowa. Na ścianach budowli umieszczonych zostanie 660 tys. ręcznie robionych cegiełek, sprowadzonych prosto z Holandii. Wewnątrz powstaną trzy rodzaje scen i widownia na 600 miejsc. Krzesła mają być obrotowe.
"Nieoczywiste spojrzenie na teatr"
- Najbardziej w tym projekcie ujmuje mnie inne, nieoczywiste spojrzenie na teatr i sytuację w sztuce. Mówi się: polska sztuka nie przyjmuje się na świecie, jest niezrozumiała. Jako skrzywdzeni mamy specjalne relacje z innymi, oczywiście wszystkie wrogie. Najlepiej byłoby się otoczyć murem i nie wyglądać zza niego, być samymi dla siebie. W Gdańsku powstanie pierwszy teatr, który nie będzie poświęcony Wyspiańskiemu, Zapolskiej czy innym przedstawicielom rodzimej sztuki, tylko Szekspirowi - powiedział reżyser i przyjaciel projektu Andrzej Wajda.
- Polacy nie są ludźmi zamkniętymi, tylko wręcz odwrotnie: jesteśmy otwarci na świat, inną kulturę. Nasza przeszłość nie stoi na przeszkodzie do porozumiewania się z innymi. Teatr szekspirowski będzie dla nas przykładem, że jest to możliwe - przekonywał.
Zaprojektował włoski architekt
Budynek Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego został zaprojektowany przez włoskiego architekta Renato Rizziego - autora m.in. Pałacu Sportu we włoskim Trento i Muzeum Egipskiego w Kairze.
Teatr będzie działał na zasadzie impresariatu, nie będzie miał stałego zespołu aktorskiego. Repertuar oparty będzie o regularne występy gości z kraju i ze świata.
- Od kilkunastu lat mamy do czynienia z festiwalem szekspirowskim, przyciągającym ogromne tłumy, nie tylko Polaków, ale i przyjezdnych z całego świata. To, że teatr powstanie za rok, może oznaczać, że festiwal szekspirowski będzie gościł w swojej naturalnej przestrzeni - powiedział aktor warszawskiego Teatru Kwadrat, Paweł Wawrzecki, wspierający inicjatywę odbudowy gdańskiego teatru. Jeszcze przed zakończeniem inwestycji planowany jest happening artystyczny pod hasłem "Pierwsze publiczne otwarcie dachu". Jak zapewnia dyrektor, będzie to najprawdopodobniej na wiosnę przyszłego roku.
Kamień węgielny pod budowę
Pomysł budowy Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku sięga 1991 r., kiedy to z inicjatywy anglisty, prof. Jerzego Limona powstała Fundacja Theatrum Gedanense, pod patronatem księcia Walii Karola i Andrzeja Wajdy.
Powstaje między ulicami: Bogusławskiego, Podwalem Przedmiejskim, Za Murami i Zbytki. W tym miejscu w XVII wieku działała podobna instytucja pod nazwą Szkoła Fechtunku, w której wystawiano sztuki Williama Szekspira.
Kamień węgielny pod budowę placówki wmurowano we wrześniu 2009 r. W uroczystości tej uczestniczyli m.in. premier Donald Tusk i minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.
Budowa z przeszkodami
Budowa teatru ruszyła w 2011 roku. Nie obyło się bez problemów, bo pierwszy wykonawca spóźniał się z pracami. Musiały zostać wstrzymane, a sprawa o ewentualne kary finansowe toczy się w gdańskim Sądzie Okręgowym. Pod koniec lutego podpisano umowę z nowym generalnym wykonawcą.
Zakończenie budowy teatru planowane jest na początek 2014 roku, natomiast otwarcie na lipiec 2014 roku.
Koszt budowy i wyposażenia Teatru Szekspirowskiego wyniesie ponad 80 mln zł, z czego 50 mln to dotacja z Unii Europejskiej. Resztę sfinansują samorządy.
Wystawa na świecie
Promująca inwestycję ekspozycja w warszawskim Domu Artysty Plastyka przedstawia historię gdańskiego teatru oraz jego aktorów. Wśród eksponatów znalazły się makiety historycznego obiektu oraz plansze prezentujące jego historię i skany listów XVII-wiecznych aktorów. Przestrzeń wystawy została symbolicznie podzielona na dwie części, poświęcone przeszłoci i przyszłoci Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Ekspozycja prezentowana była niedawno w Anglii w ramach festiwalu Metamorfozy, organizowanego przez Kings Collage London pokazano już także w Berlinie. Wystawa będzie otwarta do 10 kwietnia.
Autor: aja/mz / Źródło: TVN24 Pomorze, PAP