"To miałem w domu, a to miała moja babcia". PRL na 18 metrach kwadratowych

[object Object]
Wystawa z czasów PRL-utvn24
wideo 2/2

Stare meble, pralka frania, telefon, suszarka - nietypowa wystawa przenosi zwiedzających do czasów PRL. A to wszystko w małym mieszkaniu w Szczecinie. - Te przedmioty są w rożnym stanie. Są fabrycznie nowe, nawet z metką, czasem zastępczą. Troszeczkę podniszczone albo zupełnie zdeformowane, ale wszytko jest oryginalne - przekonuje Justyna Machnik, przewodniczka miejska.

Prywatna wystawa została udostępniona w ramach spaceru "Szczecin szlakiem PRL".

- Chciałam, żeby uczestnicy spaceru mieli komplet doznań. Jest tutaj pokaźna ilość przedmiotów z okresu Polski Ludowej - mówi Justyna Machnik, przewodniczka, która sama wygląda, jakby przeniosła się w czasie. Ma oryginalną sukienkę, klipsy i okulary "muchy".

"Można przenieść się w czasie"

Mieszkanie, w którym powstała wystawa, ma zaledwie 18 metrów kwadratowych. To jednak nie przeszkodziło w umieszczeniu tutaj tylu wspomnień.

- To są takie wizualne impulsy do tego, żeby pobudzić pamięć, powspominać albo zdziwić się. Wszystko w zależności od wieku - mówi Machnik.

Jak zauważyła, reakcje są różne. - Najczęściej słyszę "to miała moja babcia", "a to miałem w mieszkaniu" - opowiada.

Nieodpłatny spacer z wejściem na wystawę odbywa się w ramach Szczecińskich Spacerów Miejskich raz w miesiącu - w sobotę - od maja do września.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: mak/r/kwoj / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości