Wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki przedstawił na konferencji prasowej naukowców z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, którzy znaleźli się w ministerialnym zespole ds. badania sytuacji na Odrze. Przekazali oni, że będą przygotowywać plan odbudowy rzeki, ale na razie ich obawy budzą zalegające na dnie truchła ryb, mogące stanowić zalążek dla groźnych dla ludzi bakterii.
W piątek wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki wystąpił na konferencji prasowej wspólnie z naukowcami Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego (ZUT) w Szczecinie. Jak przekazał, mają oni przeprowadzić m.in. badania wody na południu województwa i przygotować plan odbudowy rzeki.
W ocenie wojewody sytuacja poprawia się, choć "jest dynamiczna". Szef wojewódzkiej administracji rządowej przyznał przy tym, że istnieje zagrożenie ze strony zalegających na dnie martwych ryb i innych zwierząt, które zginęły w katastrofie ekologicznej. Mogą one spowodować wzrost ilości bakterii w wodzie, a te mogą zagrażać zarówno ludziom, jak i pojącym się w Odrze zwierzętom. Pracownicy ZUT będą kontrolować obecność tych bakterii zarówno w Odrze, jak i zbiornikach wodnych z nią połączonych.
Na razie - jak oświadczył wojewoda - nie stwierdzono, by takie zagrożenie istniało.
Czytaj więcej: Zakaz został przedłużony do odwołania, ale z wyjątkami
Naukowy "dream team"
Wojewoda powiedział, że ZUT to uczelnia "wyjątkowa", której naukowcy mają "olbrzymią wiedzę" na temat hydrologii, rybołówstwa i wszelkich kwestii związanych z ichtiologią. Dodał, że ważne jest to, iż uniwersytet zlokalizowany jest w województwie zachodniopomorskim, "a to tutaj zderzyliśmy się z największymi trudnościami, a z drugiej strony także tutaj podjęliśmy to wielkie wyzwanie oczyszczania Odry". Przypomniał, że z rzeki wydobyto dotychczas ponad 167 ton śniętych ryb i mięczaków.
Jak przekazał, ZUT został wpisany do zarządzenia ministra klimatu i środowiska w sprawie powołania zespołu ds. badania sytuacji na Odrze. Będzie w nim pracować 19 naukowców ze szczecińskiej uczelni. Bogucki zaznaczył, że na jego prośbę naukowcy wykonają badania bakteriologiczne, szczególnie w południowym odcinku zachodniopomorskiej części Odry, m.in. po to, by określić, czy będzie można zwolnić przebywających na tych terenach z zakazu kontaktu z rzeką.
Wyjaśnienie przyczyn - raport strat - odbudowa
– Zależy nam na wyjaśnieniu przyczyn, po drugie – na stworzeniu pewnego raportu strat, które zaszły w rzece Odrze, które obserwujemy i niestety będziemy jeszcze obserwować, i wreszcie ten trzeci etap – odbudowy – podkreślił wojewoda.
Prorektor uniwersytetu dr hab. inż. Krzysztof Pietrusewicz, prof. ZUT, ocenił, że naukowcy tej uczelni są "gwarantem niezależności i rzetelności". – Dołożymy wszelkich starań, żeby wszelkie te badania przyczyniły się po pierwsze do określenia, co nam grozi wskutek tego, co się teraz dzieje, ale również przygotujemy dla całej Odry, dla wszystkich państwa rzetelny plan odbudowy – mówił prorektor.
Źródło: TVN24 Szczecin
Źródło zdjęcia głównego: TVN24