Architektura śródmieścia Gdyni, jako wybitne osiągnięcie polskiego modernizmu i symbol II Rzeczypospolitej, została doceniona. Część centrum miasta decyzją prezydenta RP stała się pomnikiem historii.
Bronisław Komorowski podpisał rozporządzenie 16 marca. Napisano w nim, że teren części centrum Gdyni powstały na styku miasta z morzem powinien być chroniony ze względu na wartości historyczne, artystyczne i naukowe.
"Symbol II Rzeczypospolitej"
„Jest wybitnym osiągnięciem polskiego modernizmu, a ze względu na jego szczególną rolę w rozwoju kraju i budowie polskiej tożsamości po odzyskaniu niepodległości, uchodzi za symbol II Rzeczypospolitej” – podkreślono w rozporządzeniu.
- Ta decyzja tak naprawdę sankcjonuje to, co już od dawna tkwi w głowach wielu ludzi – mówi dr Jacek Friedrich, dyrektor Muzeum Miasta Gdyni. – W świadomości wielu osób Gdynia jest symbolem nowoczesności i budowy wolnej Polski. Paradoksalnie ta nowoczesność Gdyni stała się już częścią historii – dodaje.
Trzy różne struktury
Teren, który został uznany przez prezydenta pomnikiem historii rozciąga się na powierzchni około 90 hektarów. Jego układ został ukształtowany w 20-leciu międzywojennym.
Jak podaje portal urbnews.pl "jest to teren intensywnie zabudowany, z liczbą ok. 450 budynków. Strukturę układu zabytkowego tworzą trzy fazy osadnicze: wiejska, letniskowa oraz miejska".
- Przy wytyczaniu granic brano pod uwagę różne czynniki. Przeanalizowano między innymi historyczne plany urbanistyczne śródmieścia czy obecny stopień zabudowy i zagospodarowania przestrzeni - informuje urbnews.pl.
Teren od 2007 roku jest wpisany także do rejestru zabytków Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: md / Źródło: TVN24 Pomorze, urbnews.pl
Źródło zdjęcia głównego: Zbiory Muzeum Miasta Gdyni