Latem znów będzie można oglądać z bliska cztery stare myśliwce – pomniki. Dziś odrzutowce niszczeją na zajętym przez Amerykanów pod budowę tarczy antyrakietowej lotnisku w Redzikowie k. Słupska (woj. pomorskie). Mają zostać przeniesione na początku czerwca.
Odrzutowce Lim-5 (polska wersja radzieckiej maszyny MIG-17), MIG-19PM (jeden z trzech zachowanych w Polsce), MIG-21PM i MIG-23M, pamiątki po nieistniejącym już 28. Słupskim Pułku Lotnictwa Myśliwskiego z zamkniętego dla postronnych terenu chce zabrać stowarzyszenie skupiające m.in. dawnych pilotów tej jednostki.
Od trzech lat starają się o przeniesienie
Stowarzyszenie Przyjaciół 28. Słupskiego Pułku Lotnictwa Myśliwskiego od trzech lat stara się o przeniesienie samolotów w ogólnie dostępne miejsce.
- Mamy już nową lokalizację, pozwolenie na budowę i zgodę gminy Słupsk, która jest współwłaścicielem samolotów, na ich przeniesienie – powiedział płk. dypl. rez. Franciszek Klimczuk, prezes stowarzyszenia.
Samoloty mają stanąć na należącej do gminy działce po powierzchni ok 0,3 ha przy Alei 28. Słupskiego Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Redzikowie. Razem z odrzutowcami przeniesiony zostanie głaz z tablicą upamiętniającą 19 pilotów, którzy zginęli podczas pełnienia służby.
Przeprowadzka za 15 tys. zł
Stowarzyszenie przygotowuje już podmurówki i cokoły dla samolotów. Na przełomie maja i czerwca planuje przenieść na nie zabytkowe maszyny za pomocą dźwigu i lawety.
Koszt przeprowadzki szacowany jest na 15 tys. zł. - Część pieniędzy już zebraliśmy, reszty wciąż szukamy, licząc na wsparcia miłośników lotnictwa – powiedział prezes Klimczuk.
Maszyny niszczeją
Jak wyjaśnił prezes Klimczuk, członkowie stowarzyszenia postanowili zabrać samoloty z terenu dawnej jednostki, bo maszyny niszczeją, a nie można ich konserwować, gdyż trudno jest wejść na teren dawnej jednostki. Z tego samego powodu odrzutowców nie mogą oglądać i fotografować miłośnicy lotnictwa wojskowego.
Poza tym stowarzyszenie obawiało się, że gdy Amerykanie rozpoczną prace budowlane przy antyrakietowej bazie w Redzikowie, samoloty-pomniki zostaną przez nich przejęte lub trzeba będzie je zabrać w krótkim terminie, co mogłoby być trudne do zrealizowania.
Jedna z najważniejszych jednostek
28. Słupski Pułk Lotnictwa Myśliwskiego powstał w 1951 r. Głównym zadaniem jednostki była obrona Wybrzeża Środkowego. Z powodu strategicznej, nadmorskiej lokalizacji pułk uznawano za jedną z najważniejszych formacji polskiego lotnictwa i systematycznie wyposażano w nowoczesne uzbrojenie.
W latach 90. jednostka uczestniczyła w realizowanych w ramach „Partnerstwa dla Pokoju” ćwiczeniach NATO. Była wizytowana przez kilka zachodnich lotniczych delegacji wojskowych. W 2000 roku Ministerstwo Obrony zdecydowało o rozwiązaniu jednostki.
Niemal wszystkie pozostawione na terenie jednostki jako pomniki samoloty „służyły” w słupskim pułku. Jedyną maszyną, która nie latała w barwach tej jednostki, jak powiedział płk. Klimczuk, jest MIG-23, który trafił do Redzikowa w 1988 r. jako prezent od stacjonujących w Brzegu k. Wrocławia radzieckich lotników.
Tutaj stoją samoloty pomniki:
Autor: ws/r / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wacław Łutowicz