Przed gdańskim sądem ruszył proces 42-letniego gdynianina oskarżonego o kierowanie grupą przestępczą, która m.in. przemycała hurtowe ilości narkotyków do Rosji i USA. Narkotyki z Polski do Rosji trafiały ukryte w pociągach, a do USA przewozili je stewardzi LOT-u.
We wtorek w Sądzie Okręgowym w Gdańsku odczytano akt oskarżenia przeciwko 42-letniemu Robertowi B. posługującemu się pseudonimem "Kirył". Na sali rozpraw mężczyzna nie przyznał się do winy, odmówił też odpowiedzi na pytania sądu i składania wyjaśnień na początkowym etapie postępowania zaznaczając, że będzie chciał zabrać głos, gdy zeznawać będą świadkowie.
- Chciałbym się ustosunkować do ich wypowiedzi – zapowiedział.
"Nie był szefem tylko znajomym"
Mateusz Piłat, obrońca Roberta B. mówi dziennikarzom, że jego klient odmówił składania wyjaśnień, bo chce na bieżąco ustosunkowywać się do zeznań świadków. Mecenas dodał, że zarówno on, jak i jego klient będą chcieli wykazać przed sądem, że Robert B. nie był szefem grupy przestępczej, a po prostu znajomym osób, które brały udział w przestępstwach.
Piłat zaznaczył ponadto, że jego klient jest ostatnią z dużej – liczącej ponad 40 osób, grupy sądzonej w tej sprawie (Robert B. odsiadywał za granicą wyrok w innej sprawie i do Polski został przewieziony rok temu) i osoby zeznające przeciwko niemu, korzystając z nieobecności „Kiryła” i faktu, że nie mógł się on bronić, obciążały go w swoich zeznaniach.
Będzie czytał zeznania osób, które świadczyły przeciwko niemu
Jeszcze przed wtorkową rozprawą oskarżony złożył wniosek o dostarczenie mu kopii zeznań osób, które składały wyjaśnienia w śledztwie przeciwko niemu. Ponieważ do dnia rozpoczęcia procesu nie udało się sporządzić i dostarczyć kopii, sąd – na wniosek obrońcy „Kiryła”, odroczył rozprawę do 24 lutego.
Gang "Kiryła"
Prokuratura Apelacyjna w Gdańsku zarzuciła Robertowi B., że w marcu 2003 r. założył w Gdyni zorganizowaną grupę przestępczą, którą kierował do lutego 2006 r., kiedy to gang został rozbity i zatrzymano wielu jego członków.
Wszyscy zostali już osądzeni
Sam B. - podobnie, jak kilka innych osób tworzących grupę, zdołał w 2006 r. uciec za granicę. Zbiegowie byli sukcesywnie zatrzymywani (w USA, Hiszpanii oraz Peru) i wydalani do Polski, gdzie stawiano im zarzuty. Jak poinformował we wtorek dziennikarzy Piłat, wszyscy zostali już osądzeni. B. trafił do polskiego aresztu jako ostatni z członków grupy - przewieziono go do kraju wiosną ub.r. po tym, jak zakończył odsiadywać w Niemczech wyrok za przestępstwa narkotykowe.
Zdaniem prokuratury w działania kierowanego przez "Kiryła" gangu zaangażowanych było w sumie ponadd 40 osób, ale tylko kilka z nich bezpośrednio współpracowało z szefem i zostało oskarżonych o "udział w grupie przestępczej". Pozostali odpowiadali za udział w poszczególnych przestępstwach.
Przemycono do Rosji co najmniej 25,6 kg narkotyków
W opinii śledczych grupa kierowana przez Roberta B. sprzedała na terenie Polski oraz poza jej granice kilkadziesiąt kilogramów narkotyków, w tym kokainę, amfetaminę, haszysz i marihuanę.
Dowody, które śledczy zebrali przeciwko B., pozwoliły oskarżyć go o to, że z jego inspiracji, w skrytkach w pociągach jadących przez Litwę i Białoruś, przemycono do Rosji co najmniej 25,6 kg narkotyków i 5 tys. tabletek ekstazy. W przewiezieniu narkotyków pomagali wynajęci kurierzy.
Grupa miała też przemycić do USA co najmniej 60 tys. sztuk tabletek ekstazy. Narkotyki te były przewożone za ocean z pomocą stewardów Polskich Linii Lotniczych LOT.
Grozi mu 15 lat więzienia
W Polsce - na terenie Trójmiasta i okolic, a także w Szczecinie, za wiedzą B. grupa miała rozprowadzić co najmniej kilkanaście kilogramów kokainy i amfetaminy. Kolejne 10 kilogramów haszyszu i marihuany miało zostać przewiezionych przez członków grupy B. z Gdyni do Łodzi i na Mazury. Śledczy oskarżyli też B. o pośredniczenie w rozprowadzaniu fałszywych dolarów. "Kiryłowi" grozi do 15 lat więzienia.
Działali "pod przykryciem"
W postępowaniu, w którym badano działalność Roberta B. śledczym pomagali funkcjonariusze gdańskiego oddziału CBŚ. W ramach postępowania przeprowadzono też trzy operacje specjalne - kupna narkotyków i fałszywych dolarów, z udziałem działających "pod przykryciem" funkcjonariuszy polskiej policji oraz amerykańskich agentów specjalnych Drug Enforcement Administration (amerykańska agencja powołana do walki z przestępstwami narkotykowymi) i United States Secret Service (Tajna Służba Stanów Zjednoczonych powołana do walki z fałszerstwami amerykańskiej waluty).
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: ws/i / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Prokuratura Apelacyjna w Gdańsku