- Wybuchy czuło się aż w klatce piersiowej - mówili rozemocjonowani widzowie, którzy obejrzeli inscenizację bitwy w Alzacji. Widowisko przyciągnęło do lasów w okolicy Gdańska tłumy ludzi. Żywą lekcję historii zorganizowało Muzeum II Wojny Światowej.
Na edukacyjną wycieczkę zapisało się nawet 500 osób. Organizatorzy wytyczyli trasę w lasach w okolicy Kolbud pod Gdańskiem.
"Można było poczuć grozę"
W siedmiokilometrowym marszu wzięli też udział rekonstruktorzy z Pomorza, Poznania i Warszawy. Wszyscy wcielili się w role niemieckich, amerykańskich i francuskich żołnierzy.
- Przygotowaliśmy kilka scenek, które mogły mieć miejsce podczas bitwy o Alzację . W pierwszej zwycięstwo odnieśli Niemcy, ale już w drugiej pokonali ich Amerykanie - mówi Adam Urbański, rekonstruktor.
Miłośnicy militariów i historii mogli też zobaczyć w akcji dwa czołgi, transporter opancerzony, miotacz ognia oraz samobieżne działo pancerne.
- Widziałem już kilka rekonstrukcji, ale ta zrobiła na mnie duże wrażenie. Wybuch czuło się aż w klatce piersiowej. Nie spodziewałem się, że aż tak bardzo będzie można poczuć ten klimat grozy - opowiada Jacek Pawłowski, uczestnik marszu.
Odtworzyli "Nordwind"
Historycznym tłem odgrywanych wydarzeń była niemiecka ofensywa w Alzacji o kryptonimie "Nordwind" ("Północny Wiatr"), która rozpoczęła się pod koniec grudnia 1944 r. i miała na celu odciążanie jednostek walczących w Ardenach z siłami amerykańskimi.
W trakcie niedzielnej wyprawy widzowie obejrzeli sceny pokazujące zarówno frontowe zmagania, jak i te opowiadające o codziennych problemach żołnierzy i ludności cywilnej w końcu II wojny światowej. Każdej z prezentacji towarzyszył komentarz specjalisty.
W inscenizacjach wzięli udział rekonstruktorzy zaproszeni przez muzeum z różnych zakątków Polski, w tym z Poznania, okolic Warszawy oraz Pomorza.
To już czwarty raz
Niedzielna wycieczka to już czwarta z kolei zimowa, historyczna wyprawa przygotowana przez Muzeum II Wojny Światowej. Wszystkie te projekty odwoływały się pośrednio bądź bezpośrednio do bitwy o Ardeny. Pierwszy projekt zrealizowano w 2012 r. Wojenne sceny odtwarzało wówczas około 30 rekonstruktorów, a oglądało je 140 widzów.
Pierwsza inscenizacja wzbudziła takie zainteresowanie, że z roku na rok realizowano ją w coraz większym wymiarze: z udziałem coraz większej liczby rekonstruktorów i widzów. Mimo to co roku liczba chętnych bardzo przewyższała liczbę miejsc przygotowanych przez muzeum.
Bitwa o Ardeny
Nazywana bitwą o Ardeny ofensywa wojsk niemieckich przeciwko wojskom alianckim na froncie zachodnim trwała między grudniem 1944 a styczniem 1945 r. Dowództwo niemieckie liczyło, że ofensywa ta odmieni złą sytuację wojsk niemieckich na froncie. Chcąc uzyskać efekt zaskoczenia, Niemcy przeprowadzili akcję na zalesionym terenie Ardenów. Operacja nie powiodła się, alianci rozpoczęli kontrofensywę, a Niemcy stracili w niej swoje najsilniejsze rezerwy.
Tutaj są Kolbudy:
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: aa/lulu / Źródło: TVN 24 Pomorze /PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Pomorze