"Recepty wypisywane były na osoby, do których nigdy nie trafiały. Wyłudzone leki sprzedawali w Polsce i za granicą"

Doprowadzenie jednego z zatrzymanych
"Pozyskiwali refundowane leki na podstawie nienależnych im recept"
Źródło: CBŚP

Mieli działać od 2015 roku, głównie na terenie Śląska i Małopolski. Według śledczych pozyskiwali refundowane leki na podstawie nienależnych im recept, a następnie sprzedawali je na rynku wtórnym w kraju oraz poza jego granicami. Ich wartość to nawet 11 milionów złotych. Teraz zatrzymano cztery osoby, w tym podejrzanego o kierowanie grupą. W sumie w sprawie jest już 26 podejrzanych, 13 zostało tymczasowo aresztowanych.

Policjanci z Zarządu w Szczecinie Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej, prowadzą postępowanie w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej. Jej członkowie są podejrzani o przestępstwa przeciwko mieniu i wiarygodności dokumentów.

Leki zabezpieczone podczas zatrzymań
Leki zabezpieczone podczas zatrzymań
Źródło: CBŚP

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

- Z ustaleń śledztwa wynika, że wystawiano recepty na leki, które objęte były kwotą refundacji zgodnie z "Ustawą z dnia 12 maja 2011 roku o refundacji leków" – informuje nadkomisarz Iwona Jurkiewicz, rzecznik prasowy CBŚP. - Recepty wypisywane były na osoby, którym nie przysługiwały i tak naprawdę nigdy do nich nie trafiły. Następnie na podstawie tych recept wykupowano leki w aptekach na terenie całego kraju. Wprowadzano w ten sposób w błąd przedstawicieli Narodowego Funduszu Zdrowia co do zasadności i konieczności powyższych refundacji, doprowadzając do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie blisko 11 milionów złotych. Leki były sprzedawane na terenie kraju oraz poza jego granicami.

Czterech zatrzymanych, w sumie już 26 podejrzanych

Według śledczych grupa mogła działać nawet od czerwca 2015 roku, głównie na terenie Śląska i Małopolski. W ostatnim czasie policjanci zatrzymali kolejne cztery osoby, w tym podejrzanego o kierowanie tą grupą. W trakcie przeszukania funkcjonariusze przejęli kilkaset opakowań rożnego rodzaju lekarstw, setki recept oraz zabezpieczyli do analizy m.in. dokumentację, nośniki danych i komputery. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono także pieniądze w kwocie ponad 470 tysięcy złotych

Zabezpieczona gotówka
Zabezpieczona gotówka
Źródło: CBŚP

Sprawa, w której łącznie występuje już 26 podejrzanych, w tym aktualnie 13 tymczasowo aresztowanych, wyjaśniana jest przez policjantów z Zarządu w Szczecinie CBŚP i prokuratorów z Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. Dotychczas zabezpieczono mienie należące do podejrzanych o wartości przekraczającej kwotę trzech milionów złotych.

- Śledztwo jest rozwojowe i niewykluczone są dalsze zatrzymania – dodaje nadkomisarz Iwona Jurkiewicz.

PRZECZYTAJ TAKŻE: "Gotówka w każdym zakątku mieszkania". 73-letnia aptekarka podejrzana o wyłudzenie milionów złotych.

Czytaj także: