Jedno z największych widowisk jazzowych w kraju, instalacja przestrzenna twórcy logo Solidarności oraz koncert genialnego skrzypka Maxima Vengerova to plan na najbliższe dni w Gdańsku. Rusza festiwal Solidarity of Arts.
- Pomysł i formuła festiwalu jest stała: najwybitniejsi polscy i zagraniczni twórcy przybywają do wyjątkowego dla Europy miasta by wspólnie realizować oryginalne projekty najwyższej artystycznej próby – zachęcają organizatorzy.
Na początek – koncert na otwarcie festiwalu w wykonaniu m.in. Maxima Vangerowa, genialnego skrzypka z Rosji. Towarzyszyć mu będą młoda skrzypaczka – Maria Włoszczowska (kuzynka Mai Włoszczowskiej, kolarki górskiej) i wirtuoz organów – profesor Roman Perucki.
Debiut skrzypiec z organami
- Po raz pierwszy w karierze tego artysty, słynne skrzypce Stradivariusa z 1727r. , na których gra Vengerov, zabrzmią w duecie z organami – informuje Magdalena Malara, rzecznik prasowy Filharmonii Bałtyckiej - Przygotowania do tego koncertu trwały od początku roku. Nawet taki mistrz musi sporo ćwiczyć.
Vengerow w Gdańsku pojawił się już w poniedziałek. Od czwartku poprowadzi specjalny kurs Mistrzowski dla młodych skrzypków z całego świata.
- Popularność kursu jest ogromna, niektórzy przyjechali aż z Krasnojarska – mówi Magdalena Malara. – Vengerov daje im inspirację na całe życie – zapewnia.
Instalacja Janiszewskiego
Jednym z głównych wydarzeń festiwalu będzie też instalacja przestrzenna Jerzego Janiszewskiego, na którą zaprasza Europejskie Centrum Solidarności. Janiszewski to artysta-grafik, twórca logotypu Solidarności, którzy od lat tworzy w Hiszpanii i, jak zapewniają organizatorzy, przywozi do rodzinnego Gdańska wciąż rzadko w naszym kraju spotykaną estetykę radości.
Festiwal to również film, więc Polski Instytut Sztuki Filmowej zaprasza na premierę obrazu Michała Bielawskiego pt. „Mundial: Gra o Wszystko”, który dokumentuje występ reprezentacji Polski na Mistrzostwach Świata w piłce nożnej w 1982 roku z perspektywy internowanych w tym czasie działaczy Solidarności.
Quincy Jones na urodziny Stańki
Polska Filharmonia Bałtycka wystawi też nigdy do tej pory nie zagraną w Polsce kantatę „Genesis” napisaną w latach 1943-44 przez siedmiu wybitnych kompozytorów, w tym tak od siebie różnych jak Strawiński i Schönberg.
Gwoździem programu będzie trzecie z rzędu największe w kraju widowisko jazzowe roku, czyli Stańko+. Polski jazzman zaprosił najwybitniejszych polskich i zagranicznych muzyków z całego świata do Gdańska na świętowanie swoich 70. urodzin. Gościem specjalnym będzie legendarny Quincy Jones, co - jak podkreślają organizatorzy - uświadamia skalę międzynarodowego sukcesu dotychczasowych projektów „+” oraz klasę Tomasza Stańki.
PROGRAM FESTIWALU:
08 Sierpnia, godz. 19:00
MAXIM VENGEROV – "W POSZUKIWANIU MUZYCZNEJ DOSKONAŁOŚCI" ORAZ OFICJALNE OTWARCIE FESTIWALU SOLIDARITY OF ARTS
11 Sierpnia, godz. 20:00
UROCZYSTOŚĆ ODCIŚNIĘCIA DŁONI W ALEI GWIAZD: QUINCY JONES
godz. 20:30PRZESTRZEŃ WOLNOŚCI: WIDOWISKO JAZZOWE STAŃKO+
17 Sierpnia, godz. 19:00
CEREMONIA WRĘCZENIA NAGRÓD PREZYDENTA MIASTA GDAŃSKA NEPTUNY 2012
godz. 20:30KONCERT NA WSTĄŻKI: INSTALACJA PRZESTRZENNA JERZEGO JANISZEWSKIEGO
30 Sierpnia, godz. 18:00
“MUNDIAL. GRA O WSZYSTKO.” – UROCZYSTA PREMIERA FILMU MICHAŁA BIELAWSKIEGO
02 Września, godz. 19:00
“GENESIS” – POLSKA PREMIERA KANTATY
Autor: maz/par / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: soldarityofarts.pl | Greg Gorman