Kilkanaście czarno-białych fotografii z lat 1925-1939 przedstawiających najbardziej charakterystyczne miejsca w Wolnym Mieście Gdańsku udostępniło Narodowe Archiwum Cyfrowe. Widać na nich Motławę, kanał portowy i stocznię, a także Basztę Łabędź czy kąpielisko Heubude.
Latarnia morska w Wisłoujściu z 1938 roku, tłumy podczas manifestacji polskich harcerzy w 1931 roku czy statki w kanale portowym przed II wojną światową - to wszystko zobaczyć można na unikatowych fotografiach opublikowanych przez Narodowe Archiwum Cyfrowe.
"Bracia Kaszubi głosują na Listę Polską nr 7"
Na fotografiach można też odczytać hasła umieszczone na transparentach nawołujących do głosowania na poszczególne listy przed wyborami do Volkstagu Wolnego Miasta Gdańska 1932-35 - m.in. "Bracia Kaszubi głosują na Listę Polską nr 7".
Brama Żuraw - jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc miasta - otoczona jest na fotografiach hitlerowskimi swastykami. Na zdjęciach lotniczych z 1934 roku zobaczyć można ówczesne zabudowania portowe. Widoczne są m.in.: wyspa Holm (obecnie Ostrów), stocznia, basen amunicyjny i składy drzewne Jewelowskiego.
Jedna z fotografii z 1927 roku pokazuje też jak wyglądał posterunek Straży Granicznej w Kolibkach, gdzie przebiegała wówczas granica Polski i Wolnego Miasta Gdańska. Z kolei codzienne życie mieszkańców zobaczyć na zdjęciu z kąpieliska Heubude zrobionym przed 1925 rokiem.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: ws / Źródło: TVN24 Pomorze, NAC
Źródło zdjęcia głównego: NAC