Prezydent z wizytą w Klukach. "Wziął na palec śmietanę i posmakował"
Sto lat temu w rybackich chatach na wybrzeżu Bałtyku masło ubijało się w kierzynce. O te tradycje wciąż dbają we wsi Kluki, swojskie masło ubija tam pani Janina. Jej wyrobom nie oparł się nawet prezydent Bronisław Komorowski.
- W domu też pani robi takie masło?- pytał Bronisław Komorowski kobietę, która w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach zajmuje się wyrobem masła. - Tak, ta jest lepsza – mówił po spróbowaniu śmietany ubijanej przez panią Janinę.
Śmietana koniecznie od krów sąsiadów
- Masło wyrabiamy od kilku lat, codziennie prowadzimy pokazy – mówi Teresa Kulik z Muzeum Wsi Słowińskiej.
Pani Janina siada na progu starej słowińskiej chaty, bierze litrową kierzynkę, czyli maselnicę i zaczyna ubijać. Do maselnicy kobieta wlewa śmietanę, koniecznie od krów sąsiadów rolników. – Z takiej kupnej nigdy nie próbowałam robić masła, ale raczej się nie da - mówi pani Janina.
Z jednego litra śmietany po godzinie ciężkiej pracy powstaje kostka masła. Jak podkreśla pani Janina, trzeba być silnym, bo trochę pracy przy tym maśle jest.
- Prezydent podszedł do mnie, wziął na palec śmietanę i posmakował – opowiada Janina Wełnicka. – To było ciekawe przeżycie, w końcu prezydent nie często jest w Klukach – dodaje.
Z mamą w Klukach
Bronisław Komorowski odwiedził Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, które obchodziło swoje 50-lecie. Prezydent w czasie przemówienia żartował, że to nie on jest głównym gościem uroczystości, ale jego mama, która w 1949 r. napisała pracę magisterską o Klukach.
Praca nosiła tytuł "Antagonizm między autochtonami i osadnikami zza Bugu we wsi Kluki na Pomorzu Zachodnim, opracowanie materiałów z badań terenowych przeprowadzonych w lipcu 1948 r."
We wtorek prezydent wspólnie ze swoją matką przekazali tę pracę do zbiorów muzeum.
Prezydent odznaczył też dwoje pracowników placówki. Kierownik Henryk Soja otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla zachowania tradycyjnej architektury i kultury ludowej regionu słowińskiego, za działalność na rzecz społeczności lokalnej.
Kierownik administracyjny muzeum, Teresa Dwulit, otrzymała Medal Złoty Za Długoletnią Służbę, za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej.
Autor: dg/ws//ec/zp / Źródło: TVN24 Pomorze
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Trwa posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. W czasie przemówienia na jawnej części spotkania prezydent Andrzej Duda mówił między innymi o tym, co wynika z jego kontaktów z przedstawicielami amerykańskiej administracji. - Polska jest istotnym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych, który jest postrzegany jako niezwykle ważne miejsce na mapie strategicznych interesów amerykańskich - powiedział między innymi.
Prezydent o tym, co usłyszał od Amerykanów
Ponad 165 tysięcy osób podpisało się pod petycją w sprawie odebrania kanadyjskiego obywatelstwa Elonowi Muskowi. Miliarder posiada je dzięki matce, która przyszła na świat w mieście Regina, na południu kraju. W uzasadnieniu skierowanego do premiera Trudeau pisma wskazano na powtarzane przez biznesmena sugestie uczynienia z Kanady 51. stanu USA i jego inne, "godzące w interes narodowy" działania.
Chcą odebrania obywatelstwa Elonowi Muskowi. Liczba głosów pod petycją rośnie
34 procent dla KO, 29 procent dla PiS - to wyniki nowego sondażu CBOS, który zapytał respondentów, na kogo oddaliby głos, gdyby wybory do parlamentu odbywały się w drugiej połowie lutego. W badaniu na trzecim miejscu plasuje się Konfederacja z poparciem rzędu 17 procent.
Rośnie przewaga KO nad PiS. Nowy sondaż CBOS
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński "przyjechał na rutynowe, zaplanowane badania lekarskie na Oddziale Kardiologii" - przekazał dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Lublinie Piotr Matej w przesłanym tvn24.pl oświadczeniu. Napisał, iż "nieprawdą jest, że został on powitany kwiatami" oraz to, że "z powodu pobytu pacjenta zamknięto połowę oddziału".
Kaczyński "ciepło przyjęty" w szpitalu. Dyrektor tłumaczy
Od poniedziałku codziennie odbywać się będzie modlitwa różańcowa o zdrowie papieża na placu Świętego Piotra o godzinie 21 - ogłosił Watykan. Franciszek cierpi na obustronne zapalenie płuc, jego stan jest określany jako krytyczny. Kapelan rzymskiej Polikliniki Gemelli, w której przebywa papież, ksiądz Nunzio Corrao powiedział, że nadszedł czas na "nadzieję wbrew nadziei".
Codzienna modlitwa za zdrowie papieża. Kapelan szpitala o "nadziei wbrew nadziei"
Telewizja Republika przez niemal półtorej godziny pokazywała na żywo oczekiwanie prezydenta Andrzej Dudy na spotkanie z Donaldem Trumpem. - To się absolutnie nie powinno było ukazać. Nie wiem, w czyim interesie Telewizja Republika to pokazywała. Na pewno nie w interesie ani Polski, ani na pewno nie prezydenta Dudy - komentowała w TVN24 Magdalena Kicińska, wiceprzewodnicząca Rady Polskich Mediów.
Naukowcy ustalili, że parzenie herbaty usuwa z wody szkodliwe metale ciężkie. Ich zdaniem odkrycie to dostarcza ważnych informacji, które można wykorzystać w badaniach nad zdrowiem publicznym. "Jeśli ludzie wypiją dodatkową filiżankę herbaty dziennie, być może z czasem zauważymy spadek zachorowań, które są ściśle skorelowane z narażeniem na metale ciężkie" - zauważają badacze.
Popularny napój "usuwa z wody szkodliwe metale ciężkie". Ważne odkrycie naukowców
- Źródło:
- PAP
Zginął od ciosów zadanych młotkiem lub tłuczkiem i nożem. O zabójstwo oskarżona jest żona mężczyzny. Sąd pierwszej instancji ją uniewinnił. Apelacyjny uznał jednak, że wszystko wskazuje na to, że popełniła tę zbrodnię. Proces zostanie powtórzony.
"Zabijając męża, uzyskała wolność spożywania alkoholu". Uniewinnienie uchylone
Ratownicy patrolowali jezioro Śniardwy, gdy w okolicach wsi Nowe Guty (Warmińsko-Mazurskie) zauważyli wystający spod lodu tył auta osobowego. Okazało się, że dwóch mężczyzn wybrało się na skrajnie niebezpieczną przejażdżkę.
Wjechali autem na jezioro. 800 metrów od brzegu lód się załamał i wpadli do wody
Prokuratura Okręgowa w Gdańsku poinformowała, że 24 lutego 2025 roku wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych - dyrektorów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Chodzi o apartamenty, z których korzystał między innymi Karol Nawrocki, kandydat na prezydenta wspierany przez PiS, wcześniej szef Muzeum IIWŚ.
Jest śledztwo w sprawie pokoi i apartamentów należących do Muzeum II Wojny Światowej
- Źródło:
- tvn24.pl, gov.pl
Po prostu wiedziałam, że jeśli nie ucieknę, wszyscy zginą - powiedziała w BBC Leanne Lucas, nauczycielka jogi prowadząca zajęcia w angielskim Southport, podczas których nożownik zabił troje dzieci i ranił dziesięć kolejnych osób. Sama Lucas odniosła pięć ran kłutych, mimo to zdołała wezwać pomoc.
Pięć razy ugodzona nożem, zdołała wezwać pomoc. Dramatyczna relacja nauczycielki
27 lutego w prokuraturze ma się odbyć przesłuchanie byłego premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie wyborów kopertowych. Nieoficjalne informacje TVN24 potwierdził rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Piotr Skiba. Sam zainteresowany mówił, że stawi się na przesłuchaniu i "nie będzie robił żadnych wielkich scen", dodając jednak, że prokuratura prowadzi swoje działania "w sposób absolutnie pozaprawny".
Morawiecki wezwany do prokuratury. "Nie będę robił żadnych wielkich scen"
Interwencje Waszyngtonu w wybory do Bundestagu były "nie mniej dramatyczne, drastyczne i wreszcie oburzające niż interwencje, które widzieliśmy z Moskwy" - powiedział po ogłoszeniu wyników exit poll Friedrich Merz, który prawdopodobnie zostanie kanclerzem Niemiec. Lider CDU mówił o "ogromnej presji z dwóch stron".
"Dramatyczne, drastyczne, oburzające". Merz o "interwencjach" w wybory w Niemczech
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął dwa postępowania wyjaśniające w związku z podejrzeniem naruszenia konkurencji przy sprzedaży maszyn rolniczych - przekazał w poniedziałek urząd. Jak wyjaśniono, przedsiębiorcy "mogli dzielić między sobą rynek i wymieniać informacje o stosowanych cenach".
"Możliwe naruszenie konkurencji". Urząd podejrzewa zmowę przedsiębiorców
- Źródło:
- PAP
Nie skończyło się na 10 minutach i nie miało być to godzinne spotkanie - powiedział w poniedziałek szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek o rozmowie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem w USA. Dodał, że "było to bardzo dobre spotkanie, na którym prezydent omówił wszystkie najważniejsze sprawy".
"Nie skończyło się na 10 minutach". Mastalerek o kulisach spotkania Duda-Trump
Wołodymyr Zełenski musi zrozumieć, że USA muszą być zaangażowane w sprawy Ukrainy. A najlepszym sposobem na połącznie Ukrainy z USA jest biznes - mówił były premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla NBC News. Mówił, że radziłby ukraińskiemu prezydentowi podpisać umowę z Amerykanami w sprawie minerałów i złóż naturalnych Ukrainy. - Tu zgadzam się w pełni z prezydentem Trumpem - dodał.
"Zełenski musi to zrozumieć". Morawiecki o Trumpie i "biznesie"
W mediach społecznościowych rozpowszechniane jest zdjęcie rzekomej notatki podpisanej przez prezydenta Donalda Trumpa. W piśmie tym ma on zakazywać w Białym Domu używania słowa "przestępca". Wyjaśniamy, skąd się wziął taki przekaz.
To słowo jest teraz w Białym Domu zakazane? Nie ma potwierdzenia
Tysiące alarmów, miasta obrócone w ruinę, setki zabitych dzieci. Skala rosyjskiej agresji
Po prostu wiedziałam, że jeśli nie ucieknę, wszyscy zginą - powiedziała w BBC Leanne Lucas, nauczycielka jogi prowadząca zajęcia w angielskim Southport, podczas których nożownik zabił troje dzieci i ranił dziesięć kolejnych osób. Sama Lucas odniosła pięć ran kłutych, mimo to zdołała wezwać pomoc.
Pięć razy ugodzona nożem, zdołała wezwać pomoc. Dramatyczna relacja nauczycielki
Od kilku miesięcy walczę z nerwicą - przyznał Ralph Kaminski w mediach społecznościowych. Piosenkarz opowiedział, że jest w trakcie leczenia i zaapelował, by osoby zmagające się z podobnymi problemami "nie bały się prosić o pomoc".
To było okropne. Był w najgorszym stanie, w jakim go kiedykolwiek widziałem - mówił były asystent księcia Williama Jason Knauf. W zeszłym roku podano do wiadomości publicznej, że z chorobą nowotworową zmagają się żona księcia Walii, księżna Kate i jego ojciec, król Karol III.
Były asystent księcia Williama: nigdy nie widziałem go w gorszym stanie
Bohaterowi tego materiału od 12 lat zanikają płuca. Oddycha dzięki butlom z tlenem, ale ich wynajęcie kosztuje, tak jak i prąd, bez którego nie będą działać. Renta już od dawna na to nie wystarcza, więc pożycz, i ma długi. Ogromne. Ratunkiem byłby przeszczep, ale wciąż nie ma na to szans.
Od 12 lat znikają mu płuca. Urządzenia, które podają mu tlen, pracują całą dobę, a ceny prądu są wyższe niż jego renta
- Źródło:
- Fakty TVN
Minister handlu Nowej Zelandii Andrew Bayly podał się do dymisji. Jak wyjaśnił w oświadczeniu, powodem jest to, że "położył rękę na ramieniu" współpracownika podczas "ożywionej" dyskusji, a jego zachowanie było "niestosowne" i "apodyktyczne". Nie ujawniono szczegółów zajścia. Podczas konferencji prasowej minister przekazał jednak, że została złożona skarga przeciwko niemu.
Minister podał się do dymisji, bo "położył rękę na ramieniu" pracownika
Olly, 23-letni raper, który wygrał tegoroczną edycję festiwalu w San Remo i tym samym zdobył szansę na reprezentowanie Włoch w konkursie Eurowizji, zrezygnował z rywalizacji w Bazylei. Tłumacząc powody swojej decyzji muzyk wskazał na chęć pozostania w zgodzie z sobą i wywiązania się z wcześniej zaplanowanych zobowiązań. W Szwajcarii zastąpi go Lucio Corsi.
Wygrał kwalifikacje, ale na Eurowizję nie pojedzie. "Trzeba robić to, co się czuje"
- Źródło:
- PAP, Rai News
Przed nami wyjątkowy wieczór, bo na niebie pojawi się aż pięć planet - Merkury, Saturn, Wenus, Jowisz i Mars. Będzie można dostrzec je gołym okiem. "Wystarczy bezchmurne niebo, otwarta przestrzeń i trochę uwagi" - napisał w mediach społecznościowych Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach". Sprawdź, gdzie aura sprzyjać będzie obserwacjom.
Pięć planet widocznych gołym okiem. Spójrzcie dziś w niebo
- Źródło:
- tvnmeteo.pl, Z głową w gwiazdach
- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.
Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"
- Źródło:
- tvn24.pl
Do programu Orange Warsaw Festival 2025 dołączyła amerykańska wokalistka Chappell Roan. Wystąpi ona na festiwalu 30 maja. Wcześniej organizatorzy ogłosili występ brytyjskiej wokalistki Charli XCX, która pojawi się na festiwalu dzień później, 31 maja.