Sto lat temu w rybackich chatach na wybrzeżu Bałtyku masło ubijało się w kierzynce. O te tradycje wciąż dbają we wsi Kluki, swojskie masło ubija tam pani Janina. Jej wyrobom nie oparł się nawet prezydent Bronisław Komorowski.
- W domu też pani robi takie masło?- pytał Bronisław Komorowski kobietę, która w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach zajmuje się wyrobem masła. - Tak, ta jest lepsza – mówił po spróbowaniu śmietany ubijanej przez panią Janinę.
Śmietana koniecznie od krów sąsiadów
- Masło wyrabiamy od kilku lat, codziennie prowadzimy pokazy – mówi Teresa Kulik z Muzeum Wsi Słowińskiej.
Pani Janina siada na progu starej słowińskiej chaty, bierze litrową kierzynkę, czyli maselnicę i zaczyna ubijać. Do maselnicy kobieta wlewa śmietanę, koniecznie od krów sąsiadów rolników. – Z takiej kupnej nigdy nie próbowałam robić masła, ale raczej się nie da - mówi pani Janina.
Z jednego litra śmietany po godzinie ciężkiej pracy powstaje kostka masła. Jak podkreśla pani Janina, trzeba być silnym, bo trochę pracy przy tym maśle jest.
- Prezydent podszedł do mnie, wziął na palec śmietanę i posmakował – opowiada Janina Wełnicka. – To było ciekawe przeżycie, w końcu prezydent nie często jest w Klukach – dodaje.
Z mamą w Klukach
Bronisław Komorowski odwiedził Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, które obchodziło swoje 50-lecie. Prezydent w czasie przemówienia żartował, że to nie on jest głównym gościem uroczystości, ale jego mama, która w 1949 r. napisała pracę magisterską o Klukach.
Praca nosiła tytuł "Antagonizm między autochtonami i osadnikami zza Bugu we wsi Kluki na Pomorzu Zachodnim, opracowanie materiałów z badań terenowych przeprowadzonych w lipcu 1948 r."
We wtorek prezydent wspólnie ze swoją matką przekazali tę pracę do zbiorów muzeum.
Prezydent odznaczył też dwoje pracowników placówki. Kierownik Henryk Soja otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla zachowania tradycyjnej architektury i kultury ludowej regionu słowińskiego, za działalność na rzecz społeczności lokalnej.
Kierownik administracyjny muzeum, Teresa Dwulit, otrzymała Medal Złoty Za Długoletnią Służbę, za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej.
Autor: dg/ws//ec/zp / Źródło: TVN24 Pomorze