Pradawny las, róg tura i lokomotywy. Bałtyk odkrywał swoje tajemnice

Pradawne pnie w Rowach
Pradawne pnie w Rowach
TVN 24 Pomorze
Bałtyk uchylił rąbka tajemnicy TVN 24 Pomorze

Bałtyk w tym roku był niezwykle szczodry i podczas sztormów oddawał lub choć na chwilę pokazywał to, co niegdyś pochłonął. Wzburzone fale rozrzuciły drewnianą łódź w Dziwnowie i usłały plażę w Ustce parafiną. Morze odsłoniło też lokomotywy na Półwyspie Helskim czy pradawny las w Rowach. Niespodziewane wizyty złożyły delfiny i wieloryb. A na plażę prosto z morza wtargnął... dzik. Bałtyk w minionym roku potrafił zaskakiwać.

To był absolutny numer jeden. Internauci oszaleli na punkcie pradawnego lasu, który podczas wiosennych sztormów odsłonił Bałtyk na plaży w Rowach. Kilka tysięcy lat temu teren obecnego Słowińskiego Parku Narodowego porastała gęsta puszcza dębowa. Las zniszczył prawdopodobnie potężny pożar. Z czasem jego pozostałości pochłonęło morze i piasek. Słona woda dobrze zakonserwowała to, co zostało z dawnego lasu. Zdjęcia Andrzeja Demczaka, na których widać pnie wyłaniające się z morskiej toni zrobiły prawdziwą furorę.

Wielu internautów chciało zobaczyć "to cudo" sprzed 3 tys. lat na własne oczy. Przypominamy, że to teren ściśle chroniony.

Pnie spowite mgłą:

Pradawne pnie w Rowach
Pradawne pnie w Rowach TVN 24 Pomorze

"Lokomotywy sięgały długim szeregiem w morze"

W minione wakacje turyści w Chałupach mogli być lekko skonsternowani. Zwłaszcza gdy mocząc nogi w morzu, z jednej strony widzieli znak ostrzegający przed wrakami, a z drugiej komin lokomotywy wystający z morza. To pamiątka po II wojnie światowej, kiedy to wycofujący się z półwyspu Niemcy stworzyli pięć barykad z lokomotyw. Znajdowały się one w najwęższym miejscu cypla – między Chałupami a Kuźnicą.

Fale morskie, sztormy i nieustannie przesuwająca się linia brzegowa coraz bardziej zatapiały je w piasku. Według mieszkańców w latach 60. plażowicze widzieli już tylko niewielki fragment wystającej znad wody jednej lokomotywy. Teraz Bałtyk znów o nich przypomniał.

Na fotografiach zrobionych w 1945 r., tuż po wojnie, widać parowozy ustawione w rzędzie.

Półwysep na początku XX wieku
Półwysep na początku XX wiekuMuzeum Kolei Helskich, Wikipedia

CZYTAJ WIĘCEJ W MAGAZYNIE TVN24

Dzik wyłonił się z morza

"Dzik jest dziki, dzik jest zły, dzik ma bardzo ostre kły" - o tym przekonali się plażowicze wypoczywający w Karwi nad Bałtykiem. Doszło tam do niecodziennego, ale i niebezpiecznego zdarzenia. Na plażę pełną ludzi z morza wtargnął... dzik. Zwierzę taranowało ludzi i parawany, kilka osób zostało poranionych. Informację i zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

- Płynął sobie po prostu w morzu. Jak zobaczyłem zwierzę w wodzie, to wsiadłem na skuter, żeby go wyciągnąć, uratować. On jak wyleciał do brzegu, to dostał szału i zaczął taranować ludzi - relacjonował jeden ze świadków.

Plażowicze opowiadali, że zwierzę było agresywne i taranowało ludzi. - Szczerze mówiąc, myślałem, że chodzi o człowieka, który ma taki pseudonim - "dzik". Okazało się, że to był prawdziwy dzik, a po przybyciu na miejsce zastaliśmy mężczyznę z zakrwawioną nogą. Kilka innych osób miało również rany - opowiadał Jarosław Pieper, kierownik kąpieliska w Karwi.

Dzik na plaży taranował ludzi
Dzik na plaży taranował ludzitvn24

"To taki nasz Kowalski"

Prawdziwe skarby można znaleźć też na plaży w Łukęcinie (woj. zachodniopomorskie). Spacerująca tam pani Małgorzata Urbanowicz natknęła się na przedmiot przypominający róg. Kobieta przyniosła go do muzeum, a niecodziennym znaleziskiem zajęli się naukowcy.

Szybko okazało się, że to nie róg, a możdżeń tura. - Oprócz tego zachował się fragment czaszki. Jest to niezwykle interesujące, bo takie okazy zdarzają się rzadko. W dodatku, jak wiemy, tury występowały w całej Europie, ale wyginęły w XVII w. Moim zdaniem ten róg należał do naszego rodzimego tura, takiego naszego "Kowalskiego" - mówił Grzegorz Kurka, dyrektor Muzeum Ziemi Kamieńskiej.

Możdżeń ma 45 cm długości, a waży 3,5 kg. Skąd się tutaj wziął? Możliwe, że tur padł w pobliżu klifu. Ten podmywało później morze i tak możdżeń znalazł się w wodzie. Jest zachowany w dobrym stanie, ale na jego powierzchni są mocne wyświecenia, które świadczą o tym, że długo był narażony na działanie erozji wodnej.

Ostatni przedstawiciel tura padł śmiercią naturalną w XVII wieku na Mazowszu w 1627 roku.

Możdżeń tura Muzeum Ziemii Kamieńskiej

Białe bryły na plaży. To nie lód?

W grudniu plaża w Lubiatowie, Stilo i Ustce zrobiła się biała. Niestety nie było to dzieło mrozu czy wyczekiwanych opadów śniegu. Białe bryłki wyrzuciło na plażę morze. Okazało się, że to parafina, która mogła się wytrącić podczas czyszczenia zbiornika statku na Bałtyku.

Parafina usłała plażę na odcinku 9 km. Służby sprzątały ją przez trzy dni. Efekt? Zebrano 23 tony parafiny do utylizacji.

Parafina nie jest niebezpieczna i nie pierwszy raz "wylądowała" na bałtyckich plażach. Ale taka ilość zaskoczyła nawet inspektorów. - Zazwyczaj mówimy tutaj o maksymalnie kilkunastu tonach substancji. 23 tony to rekordowa ilość w ostatnim czasie - mówi Leszek Czerwiński, szef ochrony środowiska morskiego w Urzędzie Morskim w Lubiatowie.

Zdjęcia i filmik z białymi bryłkami przesłał na Kontakt24 nasz Czytelnik:

Bryły na plaży (filmik archiwalny)
Bryły na plaży (filmik archiwalny)Jarosław | Kontakt24

Wróciły na brzeg

Bałtyk oddał też kilka wraków. Turyści podziwiali m.in. drewnianą łódź z XIX w., która pojawiła się w Międzywodziu (woj. zachodniopomorskie). W grudniu specjaliści z Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej przygotowali szczegółową dokumentację łodzi. Wszystko po to, żeby można było zakonserwować poszczególne elementy i odtworzyć całą łódź. Wzburzone morze rozrzuciło drewniane fragmenty na odcinku 150 m.

Ekipa TVN24 obserwowała prace muzealników:

Wyciągają wrak z wody
Wyciągają wrak z wody TVN24 Szczecin

Nie gorsze jest Sztutowo. Na tamtejszej plaży Bałtyk odsłonił dwie aż dwie łodzie. Jedna prawdopodobnie pochodzi jeszcze z czasów II wojny światowej. Metalowa, dość dobrze zachowana jednostka liczy 20 m długości i 4 m szerokości. W znacznej gorszym stanie jest druga jednostka. - To drewniana łódź. Trudno ocenić, ile liczy lat. Zachowały się z niej tylko elementy silnika i metalowych rurek - opowiada Marcin Mikołajczak z Fundacji Latebra, która bada wybrzeże w okolicy Mierzei Wiślanej.

Obie łodzie znajdują się 5-10 m od linii brzegowej. Wkrótce Urząd Morski ma ogłosić przetarg na wyciągnięcie tych jednostek.

Zobacz łodzie ze Sztutowa:

Łodzie w Sztutowie
Łodzie w Sztutowie zulawyimierzeja.pl

Dwumetrowy miecznik

W Bałtyku nie zabrakło też tropikalnych gości. Ta wizyta niestety nie skończyła się najlepiej. W sierpniu na plaży w Dźwirzynie (woj. zachodniopomorskie) pojawił się ponad dwumetrowy miecznik. Ta oceaniczna ryba rzadko bywa w Bałtyku. Ma ona charakterystyczny wygląd - może przypominać tuńczyka. Dorodny i dobrze zachowany osobnik trafił na badania do Stacji Morskiej.

Martwy miecznik
Martwy miecznik Maciej S., Eliza | Kontakt24

Badania w Stacji Morskiej:

Miecznik dotarł do Stacji Moreskiej w Helu
Miecznik dotarł do Stacji Moreskiej w HeluAdam Adamski | Stacja Morska im prof. Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego

"Żwawy delfin"

Jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia do Bałtyku wpadł z wizytą delfin. Żwawy i chętny do zabawy ssak wypłynął na spotkanie wędkarzom zaledwie kilka mil od Władysławowa. Przez niemal pół godziny płynął tuż przy burcie z prędkością 15-17 węzłów. Nie tylko dotrzymywał kroku wędkarzom, ale wręcz próbował się z nimi ścigać.

Stacja Morska UG w Helu potwierdziła, że na nagraniu wędkarzy widać delfina, choć specjaliści nie są w stanie dokładnie określić, czy to delfin butlonosy, czy białonosy. - Jest w dobrej kondycji. Po jego wymiarach można stwierdzić, że to chyba dość młody osobnik. Chętnie się bawi i raczej nic mu nie dolega. Wykorzystuje nawet podwodną falę pod łodzią, żeby płynąć - opowiada Iwona Pawliczka, szefowa Stacji Morskiej UG w Helu.

Zobacz, jak ścigał się z wędkarzami:

Delfin w Bałtyku
Delfin w Bałtyku Leszek Lewandowski | Marinero Wędkarstwo Morskie

"Widzieliśmy jeszcze gejzery wody"

Znacznie częściej niż delfiny w Zatoce Gdańskiej pojawiają się wieloryby. Tak też stało się w tym roku. W lipcu widziano go po raz pierwszy w pobliżu basenu portowego w Gdyni. Wypatrzyli go marynarze.

Marynarze wypatrzyli wieloryba
Marynarze wypatrzyli wieloryba Marynarka Wojenna

Kilka dni później zaprezentował się w pełnej okazałości załodze żaglowca Generał Zaruski, która brała udział w żeglarskim święcie Baltic Sail. – Byłem pod pokładem, kiedy usłyszałem krzyki: „wieloryb”, „wieloryb”. Najpierw myślałem, że coś im się w głowach poprzestawiało. Ale potem wyszedłem na pokład i on rzeczywiście pływał niedaleko. Widzieliśmy, jak przetaczał się nad wodą – opowiadał kpt. Jerzy Jaszczuk.

Zobacz, jak ratowali wieloryba:

Tak ratowali wieloryba
Tak ratowali wieloryba MOSG Gdańsk

Wkrótce humbak zaplątał się w sieci rybackie na wysokości plaży Gdańsk-Westerplatte. Sam by sobie nie poradził. Na szczęście pomogli rybacy, strażacy, Straż Graniczna oraz pracownicy Stacji Morskiej UG w Helu. Po 40 minutach udało się uwolnić wieloryba. Cały i zdrowy ruszył znów na zatokę.

– Widzieliśmy jeszcze gejzery wody. Oddalił się w kierunku Helu – dodaje Andrzej Juźwiak, rzecznik Straży Granicznej w Gdańsku.

Znaleźliście jakieś nadmorskie "skarby". Zauważyliście na plaży coś nietypowego i chcecie się pochwalić? Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: Aleksandra Arendt / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: TVN24/Kontakt/ Marinero/Muzeum Historii Ziemii Kamieńskiej

Pozostałe wiadomości

Decyzję rządu Viktora Orbana o przyznaniu azylu politycznego podejrzanemu o przestępstwa kryminalne, poszukiwanemu Europejskim Nakazem Aresztowania Marcinowi Romanowskiemu uznajemy za akt nieprzyjazny wobec Rzeczpospolitej Polskiej i zasad Unii Europejskiej - przekazał szef MSZ Radosław Sikorski. "Jutro ogłosimy nasze decyzje" - zapowiedział.

Sikorski o "akcie nieprzyjaznym wobec Rzeczpospolitej Polskiej". "Jutro ogłosimy decyzje"

Sikorski o "akcie nieprzyjaznym wobec Rzeczpospolitej Polskiej". "Jutro ogłosimy decyzje"

Źródło:
tvn24.pl

- Dziś Budapeszt, jutro Moskwa. Wiadomo, gdzie dziś są Węgry na mapie politycznej Europy - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak, odnosząc się do udzielenia byłemu wiceministrowi sprawiedliwości w rządzie PiS Marcinowi Romanowskiemu ochrony międzynarodowej przez rząd Viktora Orbana.

Siemoniak o Romanowskim i ochronie międzynarodowej na Węgrzech. "Dziś Budapeszt, jutro Moskwa"

Siemoniak o Romanowskim i ochronie międzynarodowej na Węgrzech. "Dziś Budapeszt, jutro Moskwa"

Źródło:
TVN24

Rząd Węgier uwzględnił wniosek posła Marcina Romanowskiego i udzielił mu ochrony międzynarodowej na podstawie ustawy o prawie azylu - przekazał mecenas Bartosz Lewandowski, obrońca posła PiS. Rzeczniczka prokuratora generalnego Anna Adamiak odniosła się do tych informacji. Jak wyjaśniała, udzielenie takiej ochrony czy przyznanie Romanowskiemu prawa azylu "z uwagi na obowiązujące przepisy dotyczące Europejskiego Nakazu Aresztowania nie mogą powstrzymać Węgier od przeprowadzenia procedury związanej z europejskim nakazem".

Romanowski z "ochroną międzynarodową" na Węgrzech. Polska prokuratura komentuje

Romanowski z "ochroną międzynarodową" na Węgrzech. Polska prokuratura komentuje

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, Gazeta.pl, Mandiner

- Viktor Orban trochę się tłumaczył, ale w sumie raczej jest pod wpływem narracji Jarosława Kaczyńskiego, jeśli chodzi o interpretację zdarzeń w Polsce - powiedział premier Donald Tusk. Poinformował przy tym, że rozmawiał z premierem Węgier o jego wywiadzie, w którym wypowiadał się na temat Polski. - Brzmiało dość humorystycznie, kiedy mówił, że udzielił tego wywiadu, bo jest zatroskany stanem praworządności w Polsce, więc mogłem się tylko zaśmiać - skwitował Tusk.

"Powiedziałem Orbanowi, że różne rzeczy między nami się działy, ale czegoś tak dziwacznego jeszcze nie widziałem"

"Powiedziałem Orbanowi, że różne rzeczy między nami się działy, ale czegoś tak dziwacznego jeszcze nie widziałem"

Źródło:
TVN24, Gazeta.pl

- Każdy się broni tak, jak uważa. Pamiętajmy o tym, że każdy ma prawo do obrony. Poseł Romanowski wybrał taką formułę - powiedział Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, na antenie TVN24 po tym, jak obrońca Romanowskiego poinformował o udzieleniu ochrony międzynarodowej posłowi PiS przez rząd węgierski. Informację potwierdził szef kancelarii Viktora Orbana.

Co z postępowaniem? Co może zrobić polski rząd? Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej o sytuacji Romanowskiego

Co z postępowaniem? Co może zrobić polski rząd? Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej o sytuacji Romanowskiego

Źródło:
TVN24

Poleciłem Szefowi Kancelarii i służbom prawnym Sejmu ustalenie, w jaki sposób jak najszybciej Rzeczpospolita może zaprzestać wypłacania Panu Posłowi wynagrodzenia za pracę, z której zrejterował - napisał w serwisie X marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Hołownia zlecił ustalenie, w jaki sposób Polska "może zaprzestać wypłacania wynagrodzenia" Romanowskiemu

Hołownia zlecił ustalenie, w jaki sposób Polska "może zaprzestać wypłacania wynagrodzenia" Romanowskiemu

Źródło:
tvn24.pl

Zaufany współpracownik Zbigniewa Ziobry, w Ministerstwie Sprawiedliwości najpierw jego asystent, później zastępca. Tam nadzorował Fundusz Sprawiedliwości. 19 grudnia Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wobec Marcina Romanowskiego Europejski Nakaz Aresztowania. Co wiemy o polityku?

To on nadzorował Fundusz Sprawiedliwości. Co wiemy o Marcinie Romanowskim

To on nadzorował Fundusz Sprawiedliwości. Co wiemy o Marcinie Romanowskim

Źródło:
Konkret24
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Gdy wysiadła na Dworcu Centralnym, była już spóźniona na nagrania związane z pracą. Aplikacje taksówkowe pokazywały zbyt długi czas oczekiwania. Wtedy przed dworcem zaczepił ją taksówkarz i zaproponował transport "za cenę zgodną z taryfą". Tyle że za przejazd na Mokotów ostatecznie policzył 360 złotych. - Musiałam zapłacić, inaczej nie wypuściłby mnie z auta - twierdzi zrozpaczona kobieta. Sprawę zgłosiła policji.

Zapłaciła 360 złotych za taksówkę z Dworca Centralnego na Mokotów. Sprawę zgłosiła policji

Zapłaciła 360 złotych za taksówkę z Dworca Centralnego na Mokotów. Sprawę zgłosiła policji

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Sąd Rejonowy w Gliwicach wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości Rafako - poinformowała spółka w komunikacie. Rafako złożyło wniosek o ogłoszenie upadłości spółki we wrześniu.

Sąd ogłosił upadłość wielkiej polskiej firmy

Sąd ogłosił upadłość wielkiej polskiej firmy

Źródło:
PAP

Ubrań najlepiej nie wyrzucać, tylko je segregować. Od 1 stycznia 2025 roku będzie to obowiązek. Miasta będą musiały wdrożyć selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To może nas zmotywować, by niepotrzebnym rzeczom nadać drugie życie.

Kolejny rodzaj śmieci do segregacji. Wchodzą nowe przepisy

Kolejny rodzaj śmieci do segregacji. Wchodzą nowe przepisy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ostra krytyka kompromisowego prowizorium budżetowego ze strony prezydenta elekta Donalda Trumpa i miliardera Elona Muska pogrzebała projekt tymczasowego budżetu i spowodowała ryzyko "shutdownu" w nadchodzący weekend. Sprawa zagroziła też pozycji spikera Izby Reprezentantów Mike'a Johnsona.

Widmo "shutdownu" w USA. Dwa dni na kompromis

Widmo "shutdownu" w USA. Dwa dni na kompromis

Źródło:
PAP

W gminie Bodzentyn (woj. świętokrzyskie) trwa samorządowy pat. W związku z kryzysem finansowym i brakiem porozumienia między burmistrzem a opozycyjnymi radnymi premier Donald Tusk powołał komisarza. O ile nie będzie skarg do sądu, obejmie on funkcję 8 stycznia. Burmistrz zapowiedział, że skargi nie złoży. Tymczasem bez rozwiązania została kwestia zaległych pensji nauczycieli za dwa miesiące. W czwartek odbyła się sesja rady miejskiej. Burmistrz liczył, że radni tym razem będą uczestniczyli w obradach i nauczyciele dostaną należne pieniądze. Tak się jednak nie stało. Mimo to burmistrz zapewnia, że sytuacja w oświacie jest już opanowana. W czwartek rano burmistrz był też na komendzie policji. Pod koniec października złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

Kryzys w gminie. Premier powołał komisarza. Zaległe pensje nauczycieli

Kryzys w gminie. Premier powołał komisarza. Zaległe pensje nauczycieli

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Miasto Rovaniemi w Finlandii, które słynie z Wioski Świętego Mikołaja, zmaga się z napływem ogromnej liczby turystów. W 2023 roku w liczącej 60 tysięcy mieszkańców stolicy Laponii nocowało 1,2 miliona urlopowiczów. Szczyt sezonu przypada na czas świąt. Właściciele hoteli i restauracji cieszą się, ale coraz więcej mieszkańców zaczyna narzekać.

Problemy w Wiosce Świętego Mikołaja. "Nie ma już nad tym kontroli"

Problemy w Wiosce Świętego Mikołaja. "Nie ma już nad tym kontroli"

Źródło:
CNN

Dariusz Wieczorek oświadczył w Sejmie, że rezygnuje ze stanowiska ministra nauki. - Myślę, że presja ze strony parlamentarzystek i parlamentarzystów z samej Lewicy była tak duża, że tutaj tej decyzji innej nie mogło być - skomentował rzecznik prasowy PSL Miłosz Motyka. - Są sytuacje, które powinny być bezwzględnie wyjaśnione - dodawał poseł PSL Stefan Krajewski.

W sprawie Wieczorka "został popełniony jeden podstawowy błąd"

W sprawie Wieczorka "został popełniony jeden podstawowy błąd"

Źródło:
TVN24, PAP

Jest zgoda sądu na wystawienie Europejskiego Nakazu Aresztowania posła PiS Marcina Romanowskiego - przekazała TVN24 rzeczniczka Sądu Okręgowego w Warszawie. Romanowski jest poszukiwany od ubiegłego tygodnia listem gończym.

Jest Europejski Nakaz Aresztowania Marcina Romanowskiego

Jest Europejski Nakaz Aresztowania Marcina Romanowskiego

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Pałacu Prezydenckim z posłami Konfederacji Sławomirem Mentzenem i Przemysławem Wiplerem. "Rozmawiano o stanie procesów demokratycznych w Polsce" - przekazała kancelaria prezydencka. Podjęto również temat resetu konstytucyjnego postulowanego przez Konfederację.

Prezydent spotkał się z posłami Konfederacji. Rozmawiali o "stanie procesów demokratycznych"

Prezydent spotkał się z posłami Konfederacji. Rozmawiali o "stanie procesów demokratycznych"

Źródło:
PAP

"Oferujemy schronienie każdemu, kto spotyka się z prześladowaniami politycznymi w swoim kraju" - oświadczył premier Węgier Viktor Orban pytany przez dziennikarzy o to, "czy Budapeszt przyjmuje polskich uchodźców politycznych". Orban zarzucił polskim władzom wykorzystywanie prawa do walki z opozycją. Dodał, że Warszawa "traktuje Węgry jak wroga".

Orban o "polskich uchodźcach politycznych". "Oferujemy schronienie"

Orban o "polskich uchodźcach politycznych". "Oferujemy schronienie"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prokurator generalny Adam Bodnar skierował trzy wnioski o uchylenie immunitetu posłów Krzysztofa Szczuckiego i Jana Krzysztofa Ardanowskiego oraz europosła Daniela Obajtka - przekazała rzeczniczka prokuratora generalnego Anna Adamiak.

Wnioski o uchylenie immunitetów Obajtka, Ardanowskiego i Szczuckiego

Wnioski o uchylenie immunitetów Obajtka, Ardanowskiego i Szczuckiego

Źródło:
TVN24, PAP

Po ogłoszeniu przetargu na sprzedaż masła z rezerw rządowej agencji europoseł PiS Waldemar Buda napisał, że "może średnio smakować" i "nie zaleca się dla dzieci i kobiet w ciąży". Nie jest to prawdą, jeśli wszystkie normy są spełnione. Firma wprowadzająca takie masło do sprzedaży detalicznej powinna na opakowaniu umieścić jednak pewną informację.

Rezerwy masła z RARS. Buda: "nie zaleca się dla dzieci i kobiet w ciąży". Uspokajamy

Rezerwy masła z RARS. Buda: "nie zaleca się dla dzieci i kobiet w ciąży". Uspokajamy

Źródło:
Konkret24

Opublikowane w Google Street View zdjęcia zostały wykorzystane w śledztwie w sprawie zabójstwa. Obrazy zarejestrowano w miejscowości Tajueco na północy Hiszpanii. Na jednym z nich widać mężczyznę i biały wór w bagażniku samochodu. Co odkryli śledczy?

Zdjęcia z Google Street View wykorzystane w śledztwie w sprawie zabójstwa

Zdjęcia z Google Street View wykorzystane w śledztwie w sprawie zabójstwa

Źródło:
PAP, El Pais, BBC, tvn24.pl

To kolejny znaczący krok w rozpracowywaniu zorganizowanej grupy przestępczej związanej z pseudokibicami - przekazuje śląska policja. Tamtejsi funkcjonariusze zatrzymali dziesięcioro członków Torcidy - gangu założonego przez pseudokibiców Górnika Zabrze. Według śledczych, to właśnie ta grupa odpowiada za wprowadzenie na rynek kilku ton narkotyków o wartości ponad 100 mln zł, a także za wiele przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu.

Brutalne pobicia, "ustawki" i narkotyki. Kolejne uderzenie w gang Torcida

Brutalne pobicia, "ustawki" i narkotyki. Kolejne uderzenie w gang Torcida

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Pogoda na Boże Narodzenie. Na razie możemy pożegnać się z wiosennymi temperaturami, jakie zapanowały w Polsce, ponieważ kolejne dni przyniosą spore ochłodzenie. W weekend miejscami popada śnieg - lokalnie może dosypać go naprawdę sporo. Czy jednak białe krajobrazy mają szansę utrzymać się do Wigilii?

Nadciągają opady śniegu. Czy pozostaną z nami do świąt? Pogoda na Boże Narodzenie

Nadciągają opady śniegu. Czy pozostaną z nami do świąt? Pogoda na Boże Narodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Justine Drury, dyrektorka szkoły w Nottingham w środkowej Anglii, została pozbawiona prawa do wykonywania zawodu ze względu na "niewłaściwe postępowanie". Komisja Regulacji Nauczania stwierdziła, że ponosi ona odpowiedzialność za wycieczkę szkolną, podczas której uczniowie pili alkohol, kradli, a także uprawiali seks.

Uczniowie na wycieczce kradli, pili i uprawiali seks. Dyrektorka szkoły ukarana

Uczniowie na wycieczce kradli, pili i uprawiali seks. Dyrektorka szkoły ukarana

Źródło:
Sky News, BBC

Opiekunka jednego z warszawskich ośrodków wychowawczych padła ofiarą agresji swojego wychowanka. 15-latek zaatakował ją, a na miejscu interweniowali strażnicy miejscy. Nastolatka przewieziono następnie do policyjnej izby dziecka.

15-latek zaatakował opiekunkę w ośrodku wychowawczym

15-latek zaatakował opiekunkę w ośrodku wychowawczym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W wieku 28 lat zmarła dziennikarka amerykańskiej stacji informacyjnej KOLD 13 News Ana Orsini. - Jesteśmy zdruzgotani tą stratą - mówiła łamiącym się głosem prezenterka, która przekazała smutną wiadomość. Teraz podano przyczynę śmierci.

Prezenterka wiadomości zmarła w wieku 28 lat. Podano przyczynę śmierci

Prezenterka wiadomości zmarła w wieku 28 lat. Podano przyczynę śmierci

Źródło:
Kold 13 News, USA Today

Ponad 220 milionów złotych - tyle wynosi dług Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Białymstoku, z czego 80 milionów powinno być spłacone już dawno. Placówki nie stać na uregulowanie zobowiązań, bo wydatki są dużo większe niż przychody szpitala. Dyrekcja placówki zapewnia, że problemy finansowe nie wpływają na leczenie pacjentów. Sytuację próbują uzdrowić marszałek województwa i radni.

"W systemie nie ma pieniędzy". Szpital od 15 lat tonie w długach, ale tak źle jeszcze nie było

"W systemie nie ma pieniędzy". Szpital od 15 lat tonie w długach, ale tak źle jeszcze nie było

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jak się pojawi jakaś uchwała KRS o zmianie regulaminu, która ma być opublikowana, to zostanie to opatrzone adnotacją, że KRS była poddawana ocenie ze strony organów międzynarodowych i uchwały Sejmu z grudnia 2023 roku - mówił minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Tłumaczył, że chodzi tylko o akty, które będą publikowane w Monitorze Polskim, za który odpowiada rząd. Wczoraj rząd przyjął uchwałę w sprawie adnotacji do "wadliwych werdyktów".

Adnotacje do "wadliwych werdyktów". Bodnar wyjaśnia, gdzie będą

Adnotacje do "wadliwych werdyktów". Bodnar wyjaśnia, gdzie będą

Źródło:
PAP

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przekazał, że w ubiegłym tygodniu wpłynął wniosek o uchylenie immunitetu prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, kandydata PiS na prezydenta Karola Nawrockiego w związku z oskarżeniem ze strony stowarzyszenia emerytów mundurowych. "Odbieramy ten wniosek jako próbę zastraszenia Prezesa niezależnej i apolitycznej instytucji państwa polskiego" - przekazał w czwartkowym oświadczeniu IPN.

W Sejmie wniosek o uchylenie immunitetu Nawrockiego. Jest oświadczenie IPN

W Sejmie wniosek o uchylenie immunitetu Nawrockiego. Jest oświadczenie IPN

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Zabił na oświetlonym przejściu dwie seniorki, nie poszedł do więzienia

Zabił na oświetlonym przejściu dwie seniorki, nie poszedł do więzienia

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nie dość, że trwa już spór co do legalności tej izby Sądu Najwyższego, która miałaby stwierdzić ważność wyborów prezydenckich, na horyzoncie pojawia się kolejny: czy SN w ogóle musi tę ważność potwierdzić. Wyjaśniamy, w czym rzecz.

Wybory prezydenckie. Jaka jest rola Sądu Najwyższego? Znów różne zdania

Wybory prezydenckie. Jaka jest rola Sądu Najwyższego? Znów różne zdania

Źródło:
Konkret24

W czwartek w ministerstwie obrony podpisano umowę na dostawy karabinków MSBS GROT, podwieszanych granatników oraz pistoletów VIS 100 dla żołnierzy Wojska Polskiego. - Kolejny kontrakt dla polskiej armii staje się faktem. Polska jest bezpieczniejsza i inwestuje w polskie firmy - powiedział wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz na konferencji prasowej.

"Kolejny kontrakt dla polskiej armii staje się faktem"

"Kolejny kontrakt dla polskiej armii staje się faktem"

Źródło:
PAP, TVN24

W czwartek prezydent Andrzej Duda, pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda oraz minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz wzięli udział w spotkaniu świątecznym z udziałem żołnierzy w Warszawie. - Mamy zabezpieczone na przyszły rok co najmniej sześć miliardów złotych na wspólne działania MSWiA oraz Ministerstwa Obrony Narodowej - zapowiedział Kosiniak-Kamysz.

"Rok wyzwań dla wojska". Minister obrony i prezydent spotkali się z żołnierzami

"Rok wyzwań dla wojska". Minister obrony i prezydent spotkali się z żołnierzami

Źródło:
TVN24