Zachodniopomorscy policjanci odzyskali kilkanaście zabytkowych XIX-wiecznych drogowskazów skradzionych z terenu powiatu myśliborskiego. Łącznie zabezpieczono 18 zabytków. Były ustawione, jako ozdoby, na trzech posesjach.
O przypadkach kradzieży policję powiadomił w sierpniu 2018 roku Wojewódzki Konserwator Zabytków w Szczecinie. Koordynator ds. zabytków z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, zbierając informacje, natrafił na trop prowadzący do dwóch miejscowości w powiecie myśliborskim.
- Policjanci z komisariatu w Dębnie, Wydziału Prewencji KWP w Szczecinie, oraz inspektor z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie odnaleźli skradzione granitowe drogowskazy - mówi podkom. Marek Łuczak z zachodniopomorskiej policji. - Służyły one mieszkańcom, jako elementy wystroju podwórek oraz przydomowych ogródków na trzech posesjach w dwóch miejscowościach w gminie Dębno.
Łącznie odzyskano 18 zabytkowych drogowskazów, które dawniej znajdowały się na skrzyżowaniach dróg. Są na nich wciąż czytelne inskrypcje z niemieckimi nazwami miejscowości oraz datami z połowy XIX w. Był tam też pomnik poświęcony pamięci leśnika E. Schmidta (1855-1898).
Zabytki te pozostawiono za zobowiązaniem u właścicieli posesji, gdyż waga każdego z głazów wahała się od 500 kilogramów do 1 tony.
Dawne drogowskazy i pomniki znajdujące się na terenie lasów są własnością Skarbu Państwa i pozostają pod ochroną Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
- Zabytki te są ważnym elementem historii regionu, dlatego ich kradzież jest zagrożona karą pozbawienia wolności do lat 5 - podkreśla podkom. Łuczak.
Po zakończeniu postępowania sądowego o miejscu przemieszczenia pomników zdecydują służby konserwatorskie.
Autor: MAK/gp / Źródło: TVN 24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: zachodniopomorska policja