Prototyp podwodnego hotelu chcą zaprojektować i wybudować naukowcy z Politechniki Gdańskiej. Projekt otrzymał właśnie 16 mln zł dofinansowania z UE. A zakupem takiego hotelu zainteresowane są już firmy z Malediwów i Dubaju.
Dofinansowanie unijne pochodzi z programu Infrastruktura i Środowisko. Naukowcy z Politechniki Gdańskiej mają współpracować przy tym projekcie ze specjalistami gdyńskiej firmy Deep Ocean Technology. Firma ta pozyskała już na ten cel 19 mln zł w ogłoszonym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju konkursie na środki z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.
Zainteresowani na Malediwach i w Dubaju
- Zaprojektowany przez gdańskich inżynierów hotel będzie oparty na dwóch dyskach: podwodnym, zanurzonym na głębokość blisko 10 m, w którym zlokalizowanych zostanie około 20 pokoi hotelowych, oraz bliźniaczym, znajdującym się nad wodą - tłumaczy Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Oba elementy konstrukcji mają zostać połączone mocnymi podporami i pionowym ciągiem komunikacyjnym z windą i schodami.
- Będzie to pierwszy tego typu obiekt na świecie. Zakupem konstrukcji są już zainteresowane hotele na Malediwach i w Dubaju - poinformowało ministerstwo.
- Budowa prototypu Water Discus Hotel - tak nazywa się konstrukcja - rozpocznie się w przyszłym roku, a zakończy w roku 2014 – zapowiada z kolei Robert Bursiewicz z gdyńskiej firmy Deep Ocean Technology.
Jak wyjaśnił, prototyp ma posłużyć praktycznemu zbadaniu rozwiązań zastosowanych przez projektantów i wniesieniu do projektu ewentualnych poprawek czy ulepszeń.
Z widokiem na rafę koralową
- Zakładamy kilka wariantów obiektu. Zamawiający będzie mógł np. określić, czy dolny dysk ma się obracać. Na życzenie inwestora możemy też rozbudować nadwodny dysk, uzupełniając go o kilka mniejszych, również okrągłych dobudówek - tłumaczy dr hab. Lech Rowiński z Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, szef zespołu, który - po dwóch latach pracy - przygotował projekt podwodnego hotelu.
Jak zaznaczył, balastem dla ważącego około 3 tys. ton podwodnego dysku będzie woda umieszczona w zbiorniku zainstalowanym w nadwodnej części obiektu. - W razie jakiejkolwiek sytuacji awaryjnej zbiornik otworzy się i po wypłynięciu wody podwodny dysk wynurzy się - wyjaśnia Rowiński zastrzegając, że w każdym z pokoi znajdzie się osobne wyjście awaryjne dla gości.
Podwodny hotel zaprojektowano głównie z myślą o miejscach, w których wody są na tyle czyste, by pozwalały na obserwację raf koralowych i innych żyjących pod powierzchnią stworzeń.
Autor: ws/roody / Źródło: TVN24 Pomorze, PAP
Źródło zdjęcia głównego: www.deep-ocean-technology.com