Unia Europejska walczy z emisją spalin na morzach. Alternatywą dla przewoźników ma być metanol. W Stoczni Remontowej w Gdańsku powstanie pierwszy tego typu statek, którego silniki zasili właśnie takie paliwo. Nie będzie budowany od podstaw. Jeden z promów - Stena Germanica - zostanie dostosowany do spalania metanolu.
Prace rozpoczną się na początku nowego roku, potrwają sześć tygodni i będą kosztować 22 mln. euro.
Przyjazny dla środowiska
Używanie metanolu ma pozytywny wpływ na środowisko oraz portfele inwestorów. Dzięki niemu ogranicza się znacząco emisję siarki i azotu do atmosfery.
Mimo obaw o wysokie koszty zmiany paliwa, pierwsze firmy decydują się na wybór metanolu.
- Nieustannie poszukujemy alternatywnych paliw, które będzie można wykorzystywać w przyszłości. Robimy krok w kierunku zrównoważonego transportu i wprowadzamy pierwszy statek, który będzie pływał właśnie dzięki metanolowi. Projekt jest możliwy dzięki współpracy naszego zespołu technicznego z firmami Wärtsilä i Methanex - mówi Carl-Johan Hagman, dyrektor zarządzający koncernu Stena Line.
To właśnie dzięki współpracy obu firm możliwe będzie przebudowanie silników statku, by te mogły używać nowego paliwa
Nowe przepisy dla przewoźników
Rozpoczęcie przebudowy promu to odpowiedź firmy na nowe wymogi, jakie stawia prawo. O kontrowersyjnej dyrektywie siarkowej wprowadzonej przez Unię Europejską pisaliśmy w październiku. Od początku nowego roku statki pływające po Morzu Bałtyckim, Morzu Północnym i kanale La Manche muszą stosować paliwo o bardzo niskiej zawartości siarki. To oznacza zamianę paliwa na droższe.
Stena zapowiada przystosowanie także innych promów ze swojej floty.
- W najbliższej przyszłości przebudujemy około 40 promów. To bardzo trudne zadanie, które pochłonie sporo czasu, wysiłku i pieniędzy - dodaje Carl-Johan Hagman.
To nie pierwszy taki projekt firmy. Od 2005 roku prowadzi Program Oszczędzania Energii, mający zmniejszyć wpływ zużycia paliwa na środowisko. Dzięki temu programowi zużycie energii na statkach zmniejszyło się o 2,5 proc. rocznie.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: mdr / Źródło: TVN 24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: mat.prasowe