Samorządowcy reagują na ustawę dotyczącą sądownictwa. "Apelujemy, żeby nie traktować Unii Europejskiej jak bankomatu"

Samorządowcy o zmianach, które mają umożliwić środków na KPO
Samorządowcy o zmianach w ustawie dot. sądownictwa

Prezydenci Gdańska, Sopotu i Sosnowca na wspólnej konferencji prasowej odnieśli się do przegłosowania przez Sejm zmian ustawy dotyczącej sądownictwa, która może odblokować dla Polski unijne środki przyznane na Krajowy Program Odbudowy. - Bez konstytucji, samorządności i transparentności środki z Unii Europejskiej mogą posłużyć budowaniu autorytaryzmu - podkreślał Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. 

Prezydent Sopotu mówił, że - jako reprezentant samorządowców skupionych wokół ruchu "TAK! Dla Polski" - chce podkreślić rolę praworządności i demokracji. - Zależy nam na tych wartościach równie bardzo, co na środkach finansowych. Środkach, które należą się Polakom, mieszkańcom, przedsiębiorcom, samorządom - stwierdził Jacek Karnowski. 

Zaapelował do polityków - zwłaszcza do partii rządzącej - żeby "nie traktowała Unii Europejskiej jak bankomatu".

- Traktujcie Unię jak unię wartości opartych o wolne sądy i ich niezależność. O sprawiedliwy i transparentny podział środków - zaznaczył. 

Dodał, że jeżeli podstawowe wartości w Polsce nie będą przestrzegane, unijne środki "mogą posłużyć jedynie budowaniu autorytatywnego państwa, które na koniec wyjdzie z Unii Europejskiej".

- Dlatego zaznaczamy z całą mocą. W tej sprawie nie wolno mówić tylko o pieniądzach, ale też o wartościach - podkreślił. 

Rola wolnych mediów

Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska podkreśliła, że konferencję zorganizowano nieprzypadkowo przed historyczną bramą stoczni, gdzie wywieszono postulaty Sierpnia 80. 

Samorządowcy dla Bartka2
Prezydent Dulkiewicz o roli wolnych mediów
Źródło: TVN24

- Jasne jest, że czekamy na pieniądze z KPO, dzięki nim będzie można przeprowadzić termomodernizację szkół. Trzeba jednak mówić o wolności mediów, przestrzeganiu fundamentalnych wartości - zaznaczyła prezydent. 

Dulkiewicz wskazała, że "samorządowcy stoją po stronie wolności słowa, demokracji i praworządności".

- Apeluję do rządzących krajem, do ludzi, którzy reprezentują blisko 40 milionów Polaków. Miejcie na względzie to, co nas łączy - podkreśliła. 

W podobnym tonie wypowiedział się prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.

- Może powiem oczywistą oczywistość. Bez wartości, o których mówili poprzednicy, pieniądze z KPO nie będą miały żadnej wartości - podkreślił.

Samorządowcy dla Bartka3
Prezydent Chęciński o roli "fundamentalnych wartości"

Zmieniona ustawa dot. sądownictwa

Sejm przyjął w piątek ustawę dot. sądownictwa, głównie głosami Prawa i Sprawiedliwości i przy wstrzymaniu się od głosu większości opozycji. Solidarna Polska była przeciwna ustawie mogącej otworzyć Polsce drogę do pieniędzy z Unii Europejskiej.

CZYTAJ WIĘCEJ: Projekt zmian w sądownictwie przyjęty. Solidarna Polska przeciw

Wniesiony w grudniu przez posłów PiS projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym ma - według autorów - wypełnić wymagania związane z kluczowym "kamieniem milowym" warunkującym uruchomienie przez Komisję Europejską środków na KPO. 

TVN24
Dowiedz się więcej:

TVN24

Czytaj także: