Zakończył się trzyletni remont pałacu Sierakowskich w Waplewie Wielkim (woj. pomorskie). Rezydencja odzyskała wygląd z czasów swojej świetności. Na swoje miejsce wróciły zabytkowe meble i kolekcja obrazów. Odtworzono również salę Białą, w której koncertował Fryderyk Chopin. Pałac zaadaptowano na Muzeum Tradycji Szlacheckiej.
W ramach generalnego remontu przywrócono wnętrza pałacu do stanu, w jakim były w latach 20. ubiegłego wieku. - W pokojach pałacowych przywróciliśmy posadzki z kamienia olandzkiego (ze szwedzkiej wyspy Olandia), popularnego przed wiekami materiału wykorzystywanego w kościołach, dworach, pałacach i domach mieszczańskich - mówi Maciej Kraiński, kierownik Muzeum Tradycji Szlacheckiej (oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku).
W ramach prac udało się też m.in. zrekonstruować pokój, sypialnię, gabinet, łazienkę i buduar. W kilkunastu pomieszczeniach na ścianach przywrócono tapety. Wymieniono okna i drzwi oraz najważniejsze instalacje.
Grywał tu Fryderyk Chopin
Odtworzona została sala Biała, w której w 1827 r. koncert zagrał Fryderyk Chopin. Do końca grudnia 2015 r. odbudowany będzie tam jeszcze kominek.
Do odnowionych wnętrz wstawiono zabytkowe meble, a na ścianach powieszono ponad 80 obrazów, stanowiących część dawnej kolekcji malarstwa rodu Sierakowskich, liczącej ponad 450 płócien. Najstarsze zgromadzone dzieła pochodzą z XVI wieku, większość powstała w XIX wieku.
Bogata dokumentacja fotograficzna
Odtworzenie wnętrz pałacu było możliwe dzięki bogatej dokumentacji fotograficznej oraz inwentaryzacji budynku sporządzonej w 1948 r. przez Andrzeja Sierakowskiego. Łącznie przebudową objętych zostało ponad 1,4 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni użytkowej pałacu. - Cały dół pałacu, włącznie z oranżerią spełnia funkcje muzealno-wystawiennicze i koncertowe, góra zaś to pokoje gościnne- dodał Kraiński.
W ramach tego samego przedsięwzięcia odrestaurowano także XVI-wieczne epitafium alabastrowe "Zmartwychwstanie Chrystusa", znajdujące się w kaplicy parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Waplewie Wielkim.
Jak przypomniał Kraiński ten niewielki, pochodzący z 1873 r., kościół był przez wiele dekad kaplicą grobową Sierakowskich, gdzie chowano członków tej rodziny i dopiero od lat 60. ub. wieku jest we władaniu Kościoła Rzymskokatolickiego.
Całkowity koszt realizacji projektu wyniósł ponad 8 mln zł. Kraiński wyjaśnił, że na najbliższe kilka lat są plany, aby w Waplewie Wielkim ze wsparciem funduszy unijnych przeprowadzić też kompleksowe prace rewitalizacyjne, które objęłyby m.in. park, powozownię oraz dom Donimirskiego.
Historia rodziny Sierakowskich
W posiadłości w Waplewie Wielkim wokół alkierzowego pałacu z oranżerią Sierakowscy założyli w 1760 r. 10-hektarowy park z interesującą architekturą ogrodową. Do dziś zachowała się altana chińska oraz posąg szlachcica. Wielu członków rodziny Sierakowskich było aktywnych społecznie i swoim patriotyzmem zapisało się na kartach historii Polski. Sam dwór w Waplewie Wielkim z racji tego, że był żywym ośrodkiem kultury polskiej, nazywano pomorskim Soplicowem. U Sierakowskich gościli też inni wybitni Polacy, m.in. Jan Matejko, Jan Kasprowicz, Józef Ignacy Kraszewski, Oskar Kolberg i Stefan Żeromski. W Waplewie był również nuncjusz apostolski w Polsce Achilles Ratti, późniejszy papież Pius XI.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: mg / Źródło: TVN24 Pomorze, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego