Mapę wydaną w Paryżu w 1785 roku można podziwiać w Domu Uphagena. Pokazuje ona cały obszar morza Bałtyckiego, osobno przedstawione zostały plan portu w Gdańsku i szwedzkiego Goeteborga oraz cieśniny duńskie. Została przekazana w depozyt z prywatnych zbiorów polsko-niemieckiego małżeństwa.
Eksponat do Domu Uphagena przekazali Joanna Sidorczak-Heinsohn i Gunnar Heinsohna. Mapa będzie wisiała w sieni antresoli przez dwa lata. Później wróci do właścicieli. Jak mówi Gunnar Heinsohn razem z żoną postanowili oddać mapę w depozyt ze względu na postać Jana Uphagena.
W domu nie ma miejsca
- On swój dom ukończył dwa lata po wydaniu tej mapy. Wiadomo, że był nie tylko bibliofilem ale także zbieraczem map i gdyby chciał mieć mapę pokazującą Bałtyk i Gdańsk to kupiłby właśnie tę – stwierdził Heinsohn.
- Jest też drugi powód. Wreszcie mogę ją zobaczyć w całości, bo w domu nie mam wystarczająco dużo miejsca, żeby odpowiednio ją wyeksponować – dodaje.
Obecny właściciel mapy kupił ją w bremeńskim domu aukcyjnym. Nie zdradził ile kosztowała, ale stwierdził, że nie była tania.
- Byłaby znacznie droższa, gdyby dom aukcyjny umieścił w opisie terminy Gdańsk i Polska, wówczas polscy kolekcjonerzy licytowaliby znacznie wyżej – podkreślił.
Unikatowy eksponat
Wydaną w Paryżu mapę Bałtyku z 1785 roku od czwartku można podziwiać w Domu Uphagena, należącym do Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
Pokazuje ona cały obszar morza Bałtyckiego, osobno przedstawione zostały plan portu w Gdańsku i szwedzkiego Goeteborga oraz cieśniny duńskie.
- Mapa z kolekcji Heinsohnów należy do obiektów zachowanych w niewielu egzemplarzach, tym cenniejsze jest jej udostępnienie szerszej publiczności. W kantorach kupieckich niekiedy na ścianach zawieszano mapy – dodał Przemysław Dintar z działu edukacji, promocji Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
W trzykondygnacyjnym Domu Uphagena przy ulicy Długa 12 mieści się otwarte w 1998 r. Muzeum Wnętrz Mieszczańskich
Tutaj można zobaczyć mapę:
Autor: md//ec / Źródło: TVN24 Pomorze, PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24