Walka z terrorystami, stawianie oporu piratom i oczyszczanie z min podejścia do portów. Tak wyglądały cztery miesiące misji niszczyciela min ORP Czajka w ramach ćwiczeń NATO. W niedzielę okręt wróci do macierzystego portu w Gdyni.
ORP Czajka pełnił służbę w Stałym Zespole Obrony Przeciwminowej NATO. Z Gdyni wyruszył 17 stycznia. Tego dnia Polska uroczyście przejęła też dowództwo nad najstarszym ze stałych natowskich zespołów okrętowych.
Ćwiczenia na morzu
Jak poinformował Piotr Wojtas, oficer prasowy 3. Flotylli Okrętów Marynarki Wojennej, w niedzielę okręt oficjalnie kończy misję w ramach operacji NATO.
– W trakcie czterech miesięcy na morzu odbył wiele ćwiczeń. Przykładowo pierwszym była walka z wodą i pożarami na okręcie w niemieckim. Następnie okręt brał udział w bojowej operacji poszukiwania i niszczenia pozostałości po II wojnie światowej - tłumaczy.
Jak dodaje, w trakcie przeszukiwań zidentyfikował i zniszczył bombę lotniczą o masie ponad 100 kilogramów ładunku materiału wybuchowego, która zalegała na głębokości około 30 metrów na wodach Kanału Angielskiego.
"Tarcza Przeciwminowa Europy"
Głównym zadaniem okrętów w składzie natowskiego Zespłu Sił Obrony Przeciwminowej jest utrzymanie bezpieczeństwa żeglugi m.in. poprzez poszukiwanie, wykrywanie i niszczenie niebezpiecznych obiektów podwodnych, w tym np. min pozostałych po I czy II wojnie światowej. W ten sposób okręty zespołu tworzą system obrony przeciwminowej na akwenach morskich, czyli tzw. Tarczę Przeciwminową Europy.
Zespół może być także kierowany do operacji antyterrorystycznych, akcji ratowania życia, reagowania w sytuacjach kryzysowych i ewakuacji ludności cywilnej z zagrożonych rejonów.
Polski okręt dowodzi
W skład Stałego Zespołu Obrony Przeciwminowej NATO- Grupa 1 wchodziły: okręt flagowy ORP Kontradmirał Xawery Czernicki, niszczyciele min BNS Bellis (Belgia), HNLMS Urk (Holandia), FGS Weilheim (Niemcy) oraz HNOMS Hinnoey, (Norwegia) i wspomniany ORP Czajka.
Na czele zespołu wciąż stoi Polski okręt ORP Kontradmirał Xawery Czernicki. Jako okręt dowodzący nie kończy swojej misji teraz, tylko w styczniu 2013 roku.
Autor: aja/b / Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: MW RP