"Wyprali nawet 680 milionów euro z handlu narkotykami"

Operacja "Lodołamacz". Podejrzani mogli wyprać 680 milionów euro
Operacja "Lodołamacz" CBŚP oraz Europolu
Źródło: tvn24/CBŚP

Na terenie kilku krajów zatrzymano 22 podejrzanych o udział w zorganizowanym związku przestępczym o charakterze zbrojnym oraz pranie pieniędzy pochodzących z przestępstw narkotykowych i tytoniowych. - Z ustaleń śledztwa wynika, że związek przestępczy od 2015 roku wyprał co najmniej 680 milionów euro pochodzących z handlu narkotykami - mówi Remigiusz Signerski z Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.

Zatrzymania w ramach operacji "Lodołamacz" odbyły się w dniach 15 i 16 maja 2019. Wzięło w niej udział łącznie ponad 450 funkcjonariuszy CBŚP, policji litewskiej i hiszpańskiej oraz służb celnych Wielkiej Brytanii, hiszpańskiej Guardia Civil, wspieranych przez Europol i Eurojust.

- Doszło do równoczesnej akcji na terenie Polski, Litwy, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Przeprowadzono łącznie około 40 przeszukań obiektów i zatrzymano 22 osoby, obywateli Polski, Litwy i Estonii, w tym podejrzanego o kierowanie procederem - mówi Remigiusz Signerski z Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.

Po stronie polskiej za przygotowanie akcji odpowiedzialni byli policjanci CBŚP z Gdańska. W zatrzymaniach brali też udział policjanci z zespołów specjalnych CBŚP, Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji "BOA" i Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji (SPKP) w Opolu w Opolu. Łącznie w działaniach na terenie Polski wzięło udział około 150 funkcjonariuszy.

Na terenie województw: pomorskiego, dolnośląskiego i opolskiego zatrzymano ośmiu podejrzanych.

Kolejną, dziewiątą osobę zatrzymano w Gdyni w piątek.

Podczas akcji zabezpieczono blisko 10 mln zł, w różnej walucie m.in. euro, funty, dolary, złote, korony szwedzkie i norweskie. Zabezpieczono także dokumentację, telefony, nośniki danych informacyjnych i komputery. W domu wynajmowanym przez podejrzanych policjanci znaleźli i zabezpieczyli nie tylko ukrytą gotówkę, ale także urządzenie do liczenia pieniędzy. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono mienie należące do podejrzanych, m.in. pojazdy, monety kolekcjonerskie oraz biżuterię.

Mogli działać już od 2015 roku

W 2019 roku strona polska dołączyła do Międzynarodowego Zespołu Śledczego (JIT) zawiązanego przez Litwę oraz Estonię. Z zebranych informacji wynikało, że członkowie grupy w 2016 przemycili z Kolumbii do Rumunii ponad dwie tony kokainy, które miały potem trafić do Holandii. W tym samym roku na terenie Wielkiej Brytanii wprowadzili do obrotu ponad 150 kg kokainy.

W trakcie śledztwa w 2017 roku CBŚP udaremniło przemyt ponad 200 kg haszyszu z Hiszpanii do Polski. Według śledczych za organizację przestępczej działalności może być odpowiedzialny 48-letni obywatel Litwy, przebywający na terenie Hiszpanii.Z ustaleń śledczych wynika, że od 2015 roku ogromne ilości pieniędzy były transportowane z Wielkiej Brytanii do Polski, a stąd m.in. przez Holandię do np. Kolumbii. Pieniądze pochodziły z przestępczej działalności grupy, przede wszystkim z przestępstw papierosowych i przemytu narkotyków, głównie haszyszu z Afryki i kokainy z Kolumbii. Gotówka transportowana różnymi metodami, drogą lotniczą, a także w samochodach ciężarowych. Jednorazowo w transporcie mogło być przemycanych nawet do 50 mln funtów.

- Z ustaleń śledztwa wynika, że związek przestępczy od 2015 roku wyprał co najmniej 680 milionów euro pochodzących z handlu narkotykami. Te pieniądze były później transferowane na teren Kolumbii. W Polsce były prane w sieci kantorów, która współpracowała z przestępcami - tłumaczy Signerski.

W Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku zatrzymanym na terenie Polski przedstawiono zarzuty dotyczące m.in. brania udziału w związku przestępczym o charakterze zbrojnym, prania pieniędzy pochodzących z przestępstw narkotykowych, przemytu narkotyków i udziału w ich obrocie. Tego typu przestępstwa zagrożone są karą pozbawienia wolności do 15 lat więzienia. Obecnie osiem osób jest tymczasowo aresztowanych.

Operacja Lodołamacz. Podejrzani mogli wyprać 680 milionów euro

Operacja "Lodołamacz". Podejrzani mogli wyprać 680 milionów euro

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: MAK/gp / Źródło: tvn24/CBŚP

Czytaj także: