Nurkowie badają dno Motławy wokół Wyspy Spichrzów w poszukiwaniu niewybuchów z czasów II wojny światowej. Miasto chce odświeżyć miejsce, które dzisiaj bardziej straszy niż przyciąga turystów.
Zanim rozpoczną się roboty budowlane na Wyspie Spichów, trzeba zbadać, czy wokół niej nie ma niebezpiecznych pozostałości z czasów II wojny światowej.
- Wiemy, że od 70 lat nic na wyspie nie było robione, dlatego przed rozpoczęciem robót musimy sprawdzić dno Motławy – wyjaśnia Bartosz Michalski, z firmy wykonującej prace. - Tam jest mnóstwo śmieci, ale wśród nich mogą być też niewybuchy - dodaje Michalski.
Ewentualne niewybuchy mogłyby zagrażać pracownikom przygotowującym teren pod budowę nowego nabrzeża.- Tam jest mnóstwo gruzu, który niedługo zaczniemy wyciągać koparkami. Potem będziemy umieszczać ścianki wytrzymałościowe, na których później oprzemy nowe nabrzeże - tłumaczy wykonawca.
Oświetlą ruiny
Wyspa Spichrzów ma stać się miejscem, w którym będzie można spacerować, a nawet przycumować łódkę. Ruiny spichlerzy zostaną oświetlone iluminacjami na wzór innych gdańskich zabytków.
Teren w samym centrum Gdańska czeka na zagospodarowanie od końca II wojny światowej. Najprawdopodobniej jesienią rozpocznie się zabudowa północnego cypla wyspy. Inwestor otrzymał już niezbędne pozwolenia i czeka tylko na ich uprawomocnienie. Powstaną tam restauracje, luksusowe apartamenty, dwa hotele i dwukondygnacyjny parking podziemny. Budynki będą przypominać stare kamieniczki, ale wyraz mają mieć współczesny.
Nowe nabrzeża
Przebudowane zostaną dwa nabrzeża. Zyskają nowe, solidne konstrukcje, a także drewniane pomosty, po których będzie można spacerować i cumować przy nich łódki.
Długie Pobrzeże - o długości blisko 260 metrów - zostanie przebudowane, na dwóch poziomach, na odcinku od Zielonego Mostu do północnego cypla wyspy. Będzie tam ciąg spacerowy dla pieszych ze schodami i rampą dla osób niepełnosprawnych oraz dwa obniżenia pomostu z obustronnym zejściem ze schodami. Nawierzchnia pomostu, będzie wykonana z drewna.
Stalowo-żelbetowe będzie nabrzeże od strony Szafarni. Po obu stronach wyspy pojawią się odbojnice, sprzęt ratowniczy, drabinki wyjściowe, pomost drewniany, barierki ochronne oraz elementy ozdobne i pachołki cumownicze.
Wzdłuż nabrzeża powstanie ciąg spacerowy o nawierzchni z kostki granitowej, z oświetleniem i monitoringiem.
Przetarg na przebudowę nabrzeży wygrał Energopol Szczecin, który swoje usługi wycenił na ponad 23 mln zł. Prace mają być wykonane do 30 listopada 2013 roku.
Autor: md/mz / Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: TVN24