Stocznia Remontowa Shipbuilding SA w Gdańsku podpisała kontrakt na budowę dwóch specjalistycznych statków do układania i konserwacji kabli podmorskich. Zamówił je norweski operator.
Stocznia poinformowała w komunikacie, że dzięki podpisanemu kontraktowi oraz wcześniej zawartym umowom zakład ma wypełniony portfel zamówień co najmniej do końca 2014 roku.
- Realizacja wszystkich zamówień zapewnia pracę prawie 2 tys. osób, zatrudnionym w stoczni i w firmach kooperujących z zakładem - podano.
Najbardziej zaawansowane technicznie statki
- Realizacja tego kontraktu jest ważna nie tylko dla Remontowej Shipbuilding SA, ale również dla całej branży okrętowej w Polsce, będą to bowiem najbardziej zaawansowane technicznie statki, jakie były kiedykolwiek zbudowane w polskiej stoczni - uważa prezes zarządu stoczni Andrzej Wojtkiewicz.
Jednostki w całości zostaną zbudowane w Gdańsku.
Będą do układania, podnoszenia oraz serwisowania podmorskich instalacji elektrycznych średniego i wysokiego napięcia, znajdujących się w obrębie farm wiatrowych oraz podmorskich złóż ropy naftowej i gazu.
Jednostki o długości 95 metrów będą mogły zabrać na pokład ponad 4,2 tys. ton kabli. Będą obsługiwane przez 60-osobowe załogi.
Nowoczesne i ekologiczne
- Statki będą spełniać najwyższe normy związane z ochroną środowiska i bezpieczeństwa żeglugi, a pływać będą pod najbardziej renomowaną bandera norweską - podano w komunikacie. Będą wyposażone w najnowocześniejsze systemy nawigacyjne, napęd diesel-electric oraz system układania podmorskich łączy kablowych.
Koncepcja oraz część dokumentacji technicznej wykonana zostanie przez norweskie biuro Vard Design, a tzw. dokumentację roboczą wykona należące do Grupy Remontowa biuro projektowe Remontowa Marine Design & Consulting sp. z o.o.
Autor: md/roody / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe