Najstarszy niszczyciel na świecie zwiedziło już 5 milionów gości

Błyskawica w nowym kamuflażu
Błyskawica w nowym kamuflażu
Źródło: Wikipedia CA BY | Antoni Dubowicz

Historyczny niszczyciel ORP „Błyskawica” zostanie ponownie udostępniony dla zwiedzających. 1 maja rozpoczyna się nowy sezon turystyczny. Przez 37 lat pokład okrętu - muzeum odwiedziło już dokładnie 5 milionów 824 tysiące 841 osób.

ORP „Błyskawica” od 1976 roku jest okrętem - muzeum, który odwiedzają tysiące turystów z Polski i zagranicy. Jest to najstarszy na świecie okręt tej klasy i jeden z niewielu zachowanych okrętów, które brały czynny udział w II wojnie światowej.

Nagrodzony za wkład w historie świata

W hołdzie zasług wojennych został wyróżniony nagrodą International Maritime Heritage Award i wszedł do międzynarodowego grona okrętów, które wniosły największy wkład w historię świata i zostały zachowane dla kolejnych pokoleń.

W uznaniu swych wojennych zasług ORP „Błyskawica”, jako jedyny okręt, został odznaczony Orderem Virtuti Militari.

Niszczyciel ORP „Błyskawica” był jednym z najnowocześniejszych okrętów przedwojennej Marynarki Wojennej. Jednostkę zbudowano w angielskiej stoczni J. Samuel White & Co. Ltd w Cowes, a polską banderę podniesiono na niej 25 listopada 1937 roku. To jeden z dwóch zbudowanych okrętów typu Grom.

Działania II wojny światowej

Okręt operował na Atlantyku, Morzu Północnym i Morzu Śródziemnym, uczestniczył w działaniach II wojny światowej od pierwszych do ostatnich dni walk w Europie.

W czasie wojny okręt przepłynął 150 tysięcy mil morskich, eskortował 83 konwoje, uczestniczył w 108 patrolach i operacjach morskich, brał udział w zniszczeniu dwóch i uszkodzeniu sześciu okrętów nawodnych oraz zniszczeniu dwóch statków handlowych przeciwnika, uszkodził trzy okręty podwodne i zestrzelił 4 samoloty na pewno i 2 prawdopodobnie. Trzykrotnie uległ uszkodzeniom podczas wypełniania zadań bojowych.

Brał udział między innymi w kampanii norweskiej i ewakuacji Dunkierki, bitwie o Atlantyk, operacjach „Torch” i „Overlord” oraz bitwie pod Ushant. Podczas operacji „Deadlight” zakończył działalność u boku aliantów. W maju 1946 roku został przejęty przez Royal Navy, pod polską banderę powrócił 1 lipca następnego roku.

Archiwalne zdjęcia ORP "Błyskawicy"

Szkolił kadry polskiej floty

Po, remoncie i przezbrojeniu w 1947 roku wrócił do czynnej służby w kraju, przez kolejne lata pełniąc funkcję okrętu flagowego Marynarki Wojennej. Na jego pokładzie szkoliły się kadry polskiej floty.

Od 1969 roku pozostawał w Świnoujściu jako stacjonarny okręt obrony przeciwlotniczej, po pożarze kotłowni w 1967 roku. Kolejny remont uznano za nieopłacalny.

Historia polskiej Marynarki Wojennej

Znajdująca się na pokładzie okrętu ekspozycja oraz odpowiednio przygotowany sposób zwiedzania to ilustracja budownictwa okrętowego, a także warunków życia i służby na morzu.

Na powierzchni 170 m znajduje się wystawa historyczna dziejów Marynarki Wojennej RP na przestrzeni jej 95 lat istnienia. Ekspozycja na ORP "Błyskawica" obejmuje: uzbrojenie artyleryjskie i broń podwodną znajdującą się na pokładzie, przedziały maszynowo-kotłowe oraz wystawę historyczną.

Głównymi elementami ekspozycji są modele okrętów, broń, mundury, odznaczenia, bandery i proporce, dokumenty, elementy wyposażenia okrętowego i inne pamiątki. W końcowej części wystawy zachowano fragment pomieszczeń załogi oraz rufową radiostację okrętową. Do szczególnie ciekawych należą przystosowane do oglądania maszynownie.

Przez cały długi weekend majowy okręt będzie można zwiedzać w godzinach 10:00 – 12:30 (w piątek do 11:30) oraz 14:00 – 16:30.

WIĘCEJ NA STRONIE MUZEUM

Autor: ws/roody / Źródło: TVN24 Pomorze / Wikipedia / muzeummw.pl

Czytaj także: