Konwój zaatakowany przez okręt podwodny, atak z powietrza, pomoc uszkodzonej jednostce i niedopuszczenie do blokady morskiej państwa – tak przez najbliższe 5 dni będą wyglądały manewry 3. Flotylli Okrętów. Wszytko w ramach ćwiczeń Okrętowej Grupy Zadaniowej na Bałtyku.
Polskie okręty podczas szkolenia będą mają za zadanie stworzyć swoisty rodzaj "parasola" bezpieczeństwa dla poruszającego się po morzach transportu.
- Skupią się przede wszystkim na ochronie szlaków komunikacyjnych, którymi dostarczane są do kraju surowce i towary o znaczeniu strategicznym – informuje kmdr ppor. Radosław Pioch, rzecznik prasowy 3. Flotylli Okrętów.
Najwięcej zadań dla samolotów
Jak dodaje kmdr ppor. Radosław Pioch podczas manewrów marynarze będą osłaniać transportowce przed atakami z powierza i wody. Najwięcej zadań będą miały samoloty. – Samolot patrolowy Bryza będzie naprowadzał samoloty Su-22, które nie maja radarów na cele. Piloci śmigłowców będą szukać i starać się wyeliminować okręt podwodny. Z kolei piloci helikopterów przećwiczą start i lądowanie z fregaty oraz zwalczanie jednostek nawodnych przy użyciu pokładowej broni strzeleckie – wyjaśnia rzecznik prasowy 3. Flotylli Okrętów.
Równolegle do manewrów ćwiczone będą akcje ratownicze z udziałem nurków. Przećwiczone zostaną także umiejętności i procedury udzielania pomocy uszkodzonej jednostce oraz jak radzić sobie w czasie pożaru albo po przebiciu kadłuba.
Dziennie na Bałtyku jest 2-3 tysiące jednostek
Według Marynarki Wojennej na Bałtyku codziennie przebywa od 2 do 3 tysięcy jednostek. Prowadzona jest wymiana handlowa, transfer surowców oraz ruch pasażerski. - W ubiegłym roku w polskich portach przeładowano aż 70 milionów ton ładunków. Tylko jeden kontenerowiec jest w stanie dostarczyć jednorazowo już ponad 15 tysięcy kontenerów, a na jednym wycieczkowcu może być ponad 3 tysiące pasażerów To tylko wybrane przykłady rosnącego znaczenia transportu morskiego, a tym samym potrzeby obecności okrętów pod biało-czerwoną banderą – argumentuje kmdr ppor. Radosław Pioch.
Okręty wypłynęły z portu wojennego w Gdyni:
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: ws/kv / Źródło: TVN24 Pomorze