Zniszczyli zabytkowy cmentarz. "Kości były rozrzucone wszędzie"

Kości zostały zabezpieczone przez policję
Kości zostały zabezpieczone przez policję
Stowarzyszenie Biały Grosz
Stowarzyszenie Biały GroszKości zostały zabezpieczone przez policję

Cmentarz żydowski sprzed 200 lat w Zachodniopomorskiem został doszczętnie zniszczony. Nagrobki zostały przewrócone, a kości porozrzucane po terenie przez ciężki sprzęt. Policja prowadzi dochodzenie.

Pasjonaci historii z Goleniowskiego Stowarzyszenia Eksploracji Historycznej "Biały Grosz" wszczęli alarm we wtorek po południu. – Informację o tym, że koparki wjechały na teren cmentarza żydowskiego w Maszewie dostaliśmy od okolicznych mieszkańców. Natychmiast pojechaliśmy na miejsce – opowiada nam Wojciech Janda ze Stowarzyszenia.

Wpisany do rejestru

"Biały Grosz" sam wnioskował w maju 2016 roku o wpisanie cmentarza do rejestru zabytków. – Myśleliśmy, że to ochroni ten obiekt, ale, jak widać, nic to nie nadało – żałuje Janda.

Jak się okazuje, właścicielka terenu zdecydowała się na przygotowanie terenu pod zabudowę. Podobno miała zakupić teren w czerwcu jako nieużytek. Po odkryciu kości sama zawiadomiła o ich znalezieniu policję.

- Zabezpieczyliśmy na tym terenie ludzkie szczątki. Zbieramy teraz informacje i czekamy na opinie ekspertów – informuje nas sierż. sztab. Anna Dygas z Komendy Powiatowej Policji w Goleniowie. Jak informuje policjantka, na razie postępowanie jest prowadzone w kierunku popełnienia przestępstwa z art. 262 kodeksu karnego czyli znieważenia miejsca spoczynku. Grozi za to do 2 lat więzienia.

Konserwator w terenie

- Kwalifikacja może się jeszcze zmienić. Wszystko zależy od tego, czy rzeczywiście cmentarz wpisany był do rejestru zabytków oraz tego, czy działanie było świadome – podkreśla Dygas.

"Biały Grosz" poinformował o sprawie Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie, który nakazał wstrzymanie prac na terenie. W sprawę zaangażowała się bezpośrednio Ewa Stanecka, Zachodniopomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Udała się ona dziś na teren zniszczonego cmentarza.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: eŁKa/gp / Źródło: TVN24 Szczecin

Źródło zdjęcia głównego: Stowarzyszenie Biały Grosz

Pozostałe wiadomości