Konkurs na pamiątki związane z polską muzyką rozrywkową ogłosiła Fundacja "Sopockie Korzenie". Czeka ona m.in. na dokumenty, fotografie, plakaty, płyty, spisane lub nagrane wspomnienia, które w przyszłości mogą stać się eksponatami w tematycznych muzeach.
To już siódma edycja konkursu pod hasłem "Wspomnienia miłośników rock'n'rolla". - Powierzając nam swoje wspomnienia czy pamiątki można przyczynić się do ocalenia od zapomnienia tej wspaniałej historii, kultowych polskich piosenek – powiedział prezes Fundacji "Sopockie Korzenie" Wojciech Korzeniewski.
Dodał, że co roku na konkurs wpływa ok. 50 prac, z których wiele pochodzi od Polonii. - Na konkurs, który teraz ogłosiliśmy, mamy już wstępne zgłoszenia od osób mieszkających w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Szwecji, Stanach Zjednoczonych czy Australii – powiedział Korzeniewski.
Wygrało "Mocne uderzenie"
Wśród prac nadesłanych na konkurs w ub. roku zwyciężyła książka Wojciecha Rapy „Mocne uderzenie po szczecińsku”, opowiadająca o genezie rock'n'rolla w tym mieście. - Marek Piekarczyk przekazał nam też w ubiegłym roku, w imieniu swoim i brata Ryszarda, ok. 200 znaczków z nazwami zespołów heavy metalowych i imprez muzycznych, które odbywały się w Polsce – powiedział Korzeniewski.
Dodał, że na ubiegłoroczny konkurs mieszkający w Gdańsku były menadżer muzyczny przekazał także zbiór plakatów, zdjęć, artykułów prasowych, dokumentów itp. dotyczących kilkunastu zespołów z Trójmiasta grających głównie w latach 60. i 70. Z kolei pewien stały bywalec sopockich festiwali przesłał organizatorom konkursu wspomnienia z kilkunastu spotkań z Czesławem Niemenem.
Kilkaset zdjęć artystów
We wcześniejszych edycjach konkursu jego organizatorzy pozyskali już np. kilkaset nieznanych dotąd zdjęć artystów wykonanych w latach 70. ub.w. przez Ryszarda Smolenia, głównie w czasie koncertów organizowanych w sopockim klubie Non Stop. Na tych bardzo dobrej jakości zdjęciach utrwalono m.in. występy Skaldów, grupy Breakout czy Tomasza Stańki.
Wśród eksponatów, które trafiły do fundacji dzięki konkursowi, są też np. nagranie wideo z koncertu Niemena, któremu w Sztokholmie w 1982 r. akompaniowała grupa Kombi, zbiór dokumentów i pamiątek dotyczących początków big-beatu w Krakowie, kolekcja plakatów zapowiadających koncerty, które miały miejsce w latach 60. m.in. w Sopocie oraz bogaty materiał dokumentujący działalność zespołu Czerwone Gitary, nadesłany przez Mariusza Glosę.
Kiedy przesłać pamiątki? Do końca lipca
Organizatorzy konkursu czekają na prace do końca lipca. Można je przesyłać na adres: Fundacja "Sopockie Korzenie" al. Grunwaldzka 82 pok.307, CH Manhattan, 80-244 Gdańsk.
Fundacja "Sopockie Korzenie" zajmuje się zbieraniem wszelkich materialnych i niematerialnych dóbr dotyczących historii polskiej muzyki rozrywkowej, głównie tej związanej z Sopotem. Jej założyciele nie tylko gromadzą pamiątki, ale też pomagają w wydawaniu książek czy tworzeniu programów - np. telewizyjnych.
Wspólnie z kilkoma innymi podmiotami, w tym sopockim samorządem, fundacja stara się też o stworzenie w Sopocie Centrum Edukacji Muzycznej, które pełniłoby rolę placówki edukacyjnej i popularyzującej muzykę, ale też - po części muzeum polskiej muzyki rozrywkowej: wśród eksponatów znalazłyby się m.in. te nadesłane na konkurs.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: aa / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Fundacja Sopockie Korzenie