Majówka w Polsce 2023. Gdzie pojechać na długi weekend majowy? Najciekawsze miejsca

Źródło:
tvn24.pl
Pogoda na 16 dni: dużego ciepła na razie nie widać
Pogoda na 16 dni: dużego ciepła na razie nie widaćtvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na 16 dni: dużego ciepła na razie nie widaćtvnmeteo.pl

Gdzie wyjechać na majówkę? - takie pytanie zadaje sobie większość z nas. W roku 2023 przy dobrym zaplanowaniu urlopu długi weekend w maju może trwać nawet dziewięć dni. To najlepsza okazja na krótki wyjazd. Gdzie warto wyjechać na weekend majówkowy w Polsce? Podpowiadamy.

Polska oferuje całą gamę atrakcji turystycznych. Jeśli jeszcze nie zwiedziłeś jakiegoś regionu Polski, warto to zrobić teraz. Sprawdź w naszym przewodniku, gdzie wyjechać na majówkę w Polsce, co możesz zobaczyć ciekawego, co zwiedzić i gdzie odpocząć.

Majówka 2023 nad morzem. Gdzie warto pojechać?

Morze Bałtyckie od lat cieszy się uznaniem nie tylko krajowych, ale i zagranicznych turystów, przez co ceny wypoczynku przewyższają nieraz te w najsłynniejszych zagranicznych kurortach. Rześka bryza i znajdujący się w niej jod, piaszczyste plaże, latarnie morskie, rybackie kutry i świeża ryba to elementy nadmorskiego wypoczynku, których po prostu nie można przegapić, spędzając urlop na Pomorzu.

CZYTAJ TEŻ: Majówka nad morzem - zobacz nasze szczegółowe propozycje

Całkowita długość linii brzegowej Bałtyku w Polsce liczy 770 km, a atrakcje dla przyjezdnych są na wybrzeżu usiane niemal co każdy kilometr. Większość z nich to oczywiście powszechnie znane turystyczne lokalizacje, takie jak choćby: sopockie molo i Krzywy Domek, gdańska stocznia i starówka, orłowski klif, gdyńska promenada i oceanarium, ruchome wydmy w Łebie, kamienista plaża w Jastrzębiej Górze czy helskie fokarium, ale nadal istnieją prawdziwe krajoznawcze perełki, do których nie docierają tłumy.

Molo w SopocieShutterstock

Osoby preferujące nieco spokojniejszy wypoczynek, na czystej i znacznie mniej zatłoczonej plaży, z pewnością docenią tereny Mierzei Wiślanej. To wąski pas lądu oblany od południa wodami Zalewu Wiślanego, a od północy Bałtykiem, którego plaże słyną z bursztynu. Główną miejscowością turystyczną jest Krynica Morska, w której nie można pominąć najwyższej stałej wydmy w Europie – Wielbłądziego Grzbietu. Nie sposób nie wspomnieć też o Stegnie, będącej głównym węzłem turystycznej kolei wąskotorowej oraz Sztutowie, znanym najbardziej ze swej tragicznej historii czyli Muzeum Stutthof, terenu po byłym nazistowskim obozie koncentracyjnym KL Stutthof.

Majówka 2023. Długi weekend w Wielkopolsce

Jeśli planujesz spędzić majówkę w Poznaniu, to w tym roku lepiej skupić się na atrakcjach poza centrum - to bowiem przypomina wielki plac budowy. Trwa generalny remont Starego Rynku, rozkopany jest plac Wolności przy hotelu Bazar (miejscu, z którego do tłumu przemawiał Ignacy Jan Paderewski, co stało się zarzewiem wybuchu powstania wielkopolskiego), trwa przebudowa ulicy Święty Marcin, więc do Zamku Cesarskiego, ostatniej ocalałej rezydencji Adolfa Hitlera, bez zestawu do czyszczenia butów również nie ma co się wybierać.

Bez problemów można za to zwiedzać Ostrów Tumski. W podziemiach katedry obejrzeć można grobowce pierwszych Piastów, w tym domniemane miejsca pochówku Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Stamtąd – poprzez Bramę Poznania, interaktywne muzeum, w którym w nowoczesny sposób opowiedziane są dzieje Ostrowa Tumskiego i rola, jaką to miejsce odegrało w czasach kształtowania się Państwa Polskiego – warto przejść na Śródkę, historyczną dzielnicę Poznania, wypełnioną knajpkami i kawiarniami. Tuż obok znajduje się jezioro Maltańskie. Dla najmłodszych atrakcją będzie kursująca nad brzegiem wąskotorowa kolejka dziecięca Maltanka, która łączy rondo Śródka z Nowym Zoo. Nad jeziorem Maltańskim można także wypocząć aktywnie – poznaniacy chętnie tutaj biegają, jeżdżą na rowerach, rolkach, a nawet zjeżdżają na nartach na całorocznym stoku.

Dobrym celem na wyprawę w okolicach Poznania będzie Kórnik. To oddalone o około 25 kilometrów od Poznania malownicze miasteczko położone nad jeziorem Kórnickim ma całkiem sporo do zaoferowania, a majowy weekend to dobry moment, by tam zajrzeć. Najważniejszą atrakcją jest Zamek, zabytkowa rezydencja historycznych rodów Górków i Działyńskich. Wiszący w Sali Jadalnej portret Teofili Działyńskiej w białej sukni, dał początek legendzie o Białej Damie – jednym z najsłynniejszych duchów w polskich zamkach. Zwiedzanie XIX-wiecznych wnętrz zamku to jedno, drugi obowiązkowy punkt to zwiedzanie jego ogrodu. W Arboretum Kórnickim na 30 hektarach można podziwiać jedną z najstarszych i najbogatszych w kraju kolekcji roślin drzewiastych, liczącą około 3000 roślin. Początek maja to czas początku kwitnienia magnolii, które rokrocznie przyciągają do kórnickiego grodu setki turystów.

Zamek w Kórniku tvn24

Po wizycie w zamku warto przespacerować się promenadą nad jeziorem, ciągnącą się od Bnina po kórnicką plażę na Błoniach, na która prowadzi pieszy most łączący dwa brzegi jeziora. Idąc nią przechodzi się przez Prowent – miejsce narodzin polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej, której setna rocznica urodzin przypada w tym roku. Uroczy pomnik-ławeczka z figurą poetki oraz kotem znajduje się przy promenadzie.

Majówka 2023. Czy wyjechać do Wrocławia?

Stolica Dolnego Śląska jawi się jako świetny kandydat na kilkudniowy wypad. Oczywistym kierunkiem będzie zwiedzanie Rynku we Wrocławiu oraz wąskich, urokliwych uliczek w jego bezpośrednim sąsiedztwie czy wieczorny spacer wzdłuż Fosy Miejskiej. Spragnieni kultury mogą połączyć zwiedzanie z doznaniami dla ducha i sprawdzić repertuar Narodowego Forum Muzyki, Opery Wrocławskiej czy kina Nowe Horyzonty, znajdujących się w odległości kilkuset metrów od siebie.

Warto wygospodarować kilka godzin i pójść w kierunku wschodnim, w bardziej muzealne klimaty. Panorama Racławicka, Muzeum Architektury, czy Muzeum Narodowe to adresy, które warto rozważyć. Punktem obowiązkowym jest również przylegający do Starego Miasta kompleks wysp: Słodowa, Tamka, Piasek, Młyńska, Bielarska, Daliowa oraz sąsiadujący Ostrów Tumski.

Ci, którzy lubią wyściubić nos poza ścisłe centrum, powinni udać się spacerem na okolone Odrą Śródmieście. Historyczne dzielnice Nadodrze i Ołbin, oprócz ciekawej, kamienicznej architektury, oferują wysyp knajpek, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.

Perłą w śródmiejskiej koronie będzie natomiast Hala Stulecia i wszystko co dookoła - Pawilon Czterech Kopuł, Pergola, fontanna multimedialna, Ogród Japoński, a nieco dalej również Park Szczytnicki oraz - po drugiej stronie - słynne wrocławskie zoo.

Majówka 2023 w Toruniu i okolicach

Toruń to jedno z najchętniej odwiedzanych polskich miast przez turystów podczas majówki. Idealne na dwudniowy wypad. To miasto położone nad Wisłą, kojarzone z Mikołajem Kopernikiem i piernikami.

Będąc w Toruniu na pewno trzeba odwiedzić gotycką, toruńską starówkę, która jest wpisana na listę UNESCO. Stare Miasto to przede wszystkim klimatyczne kamienice, Dwór Artusa, ratusz, Dom Kopernika i oczywiście pomnik najbardziej znanego polskiego astronoma ulokowany w sercu miasta.

Na toruńskiej starówce nie brakuje również bogatej bazy hotelowo-gastronomicznej - restauracji, kawiarni, klubów i pubów. Prym pod tym kątem wiedzie najbardziej znana ulica starego miasta - Szeroka.

Toruńskie Stare Miastotorun.pl

Majówka 2023 w Krakowie. Co trzeba zobaczyć?

Turyści przyjeżdżający do Krakowa pierwsze kroki kierują na Rynek, gdzie znajdują się między innymi zabytkowe Sukiennice, Kościół Mariacki, wieża ratuszowa oraz datowany na XI wiek kościół św. Wojciecha. Na uwagę zasługuje również Rynek Podziemny, czyli multimedialne muzeum mieszczące się pod sukiennicami. Stamtąd turyści mogą przez Planty udać się na Wawel. Muzeum oferuje kilkanaście stałych i czasowych ekspozycji oraz tras zwiedzania. Nad Wisłą na zwiedzających czeka Smok Wawelski, którego jamę również można zwiedzić, jeśli pogoda na to pozwala.

Rynek w KrakowieShutterstock

Ci, którzy chcą uniknąć zgiełku ścisłego centrum Krakowa mogą udać się na Kazimierz lub do mieszczącego się po drugiej stronie Wisły Podgórza. Tam na zwiedzających czekają między innymi zabytkowe kamienice i kościoły, a także liczne klimatyczne kafejki i restauracje. Po zmroku wyjątkowo imponująco prezentuje się kościół św. Józefa przy Rynku Podgórskim. Turyści chcący jeszcze bardziej oddalić się od centrum mają do wyboru krakowskie zalewy, między innymi malowniczy Zakrzówek oraz Zalew Nowohucki. Duże zainteresowanie odwiedzających Nową Hutę budzi trasa turystyczna przez schrony przeciwlotnicze.

Atrakcji nie brakuje też w bezpośrednim sąsiedztwie Krakowa. Godne uwagi jest między innymi opactwo benedyktynów w Tyńcu, będące najstarszym z istniejących klasztorów w Polsce. Miłośnikom spacerów spodobają się podkrakowskie dolinki, czyli park krajobrazowy będący częścią Jury Krakowsko-Częstochowskiej, położony na północny zachód od miasta. Zwiedzać je można zarówno pieszo, jak i rowerem, a do części z nich dojechać można autobusem. 38 kilometrów od Krakowa mieści się natomiast malowniczo położona wieś Lanckorona, z ruinami średniowiecznego zamku i zabytkową zabudową rynku.

Majówka 2023 w Bieszczadach

Bieszczady od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem turystów. Wiele osób to właśnie ten zakątek Polski wybiera na majówkę. A jak Bieszczady - to i połoniny. Od lat największą popularnością wśród turystów cieszy się Tarnica - najwyższy szczyt polskich Bieszczadów, oraz Połonina Wetlińska, gdzie na turystów czeka także przebudowany - niegdyś kultowy - schron Chatka Puchatka. Jak przekazało w komunikacie kierownictwo Bieszczadzkiego Parku Narodowego, wszystkie szlaki i ścieżki przyrodnicze są czynne.

TarnicaShutterstock

Miłośnicy pięknych widoków powinni też odwiedzić Muczne, gdzie na szczycie Jeleniowatego powstała wieża widokowa. Przy dobrej pogodzie rozpościerają się z niej piękne widoki na Bieszczady. Warto też zobaczyć Jeziorka Duszatyńskie, odwiedzić zagrodę pokazową żubrów w Mucznem oraz torfowisko w Tarnawie.

Od niedawna bieszczadzkie krajobrazy można także oglądać z wagonika kolejki gondolowej, która powstała w Solinie. Trasa o długości półtora kilometra wiedzie wzdłuż najdłuższej i najwyższej w Polsce zapory wodnej. Spacer deptakiem po zaporze to dla wielu turystów nieodłączny element wypoczynku w Bieszczadach. Chętni mogą także zwiedzić wnętrze tego architektonicznego kolosa.

Kolejka gondolowa w SoliniePAP/Art Service 2

Do jednej z największych atrakcji turystycznych w Bieszczadach bez wątpienia należy także przejażdżka Bieszczadzką Kolejką Leśną. Popularna wąskotorówka, która przed laty służyła do przewozu drewna, od ponad dwóch dekad wozi turystów.

Amatorzy aktywnego wypoczynku powinni udać się do Uherzec Mineralnych i spróbować przejażdżki Bieszczadzkimi Drezynami Rowerowymi. Po sąsiedzku w Bieszczadzkiej Szkole Rzemiosła można pod okiem wykwalifikowanych instruktorów poznać tajniki kaligrafii i własnoręcznie upiec proziaki - sodowe placki, z których słynie Podkarpacie.

Majówka 2023 na Podlasiu

Na majówkę można się też udać na Podlasie i do Białegostoku. Wyprawę warto zacząć od odwiedzenia stolicy województwa, której głównym punktem wycieczek jest Pałac Branickich. Szczególnie ciekawe są pałacowe podziemia, które można zwiedzać po uprzedniej rezerwacji złożonej w, mieszczącym się w pałacu, Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB pod numerem 85 748 54 67 lub 85 748 54 05. Podczas weekendu majowego piwnice można zwiedzać w sobotę (29 kwietnia), niedzielę (30 kwietnia) oraz wtorek (2 maja).

Pałac Branickich w BiałymstokuShutterstock

Z Białegostoku można udać się do Supraśla, gdzie można pospacerować po bulwarach czy też odwiedzić Muzeum Ikon (będzie otwarte przez cały weekend majowy oprócz 1 maja). Takie same dni otwarcia będzie miało również Muzeum w Tykocinie, które mieści się w budynku jednej z najstarszych synagog w Polsce. Warto udać się również do Kruszynian i Bohonik, gdzie zachowały się meczety i mizary, które zostały uznane za Pomniki Historii. Na miłośników przyrody czeka zaś Arboretum w Kopnej Górze i Silvarium w Poczopku oraz znajdujący się na terenie Puszczy Białowieskiej Rezerwat Pokazowy Żubrów.  

 
Puszcza Białowieska 

Autorka/Autor:FC, tm, NG, ms, ib, wini/tok

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, TVN24

Pozostałe wiadomości

"Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są już 23 osoby" - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

Ross Davidson, były wokalista zespołu Spandau Ballet, został uznany w czwartek przez sąd w Wielkiej Brytanii winnym gwałtu i napaści na tle seksualnym. Były piosenkarz, który był frontmanem zespołu w latach 2017-2019 pod pseudonimem Ross Wild, nie wyraził żadnych emocji, gdy odczytano wyrok - pisze "Guardian".

Tłumaczył, że to była "zabawa w sen". Znany muzyk uznany winnym gwałtu i napaści seksualnej

Tłumaczył, że to była "zabawa w sen". Znany muzyk uznany winnym gwałtu i napaści seksualnej

Źródło:
"The Guardian"

Martwe małże wypełniły chorwacką zatokę Mali Ston. W niektórych hodowlach zginęło prawie 90 procent mięczaków. Pomór zwierząt ma być powiązany z rekordowo wysoką temperaturą wód Adriatyku.

Zginęło 90 procent małży. "Bezprecedensowa katastrofa" w Chorwacji

Zginęło 90 procent małży. "Bezprecedensowa katastrofa" w Chorwacji

Źródło:
PAP

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Sejm zlecił w piątek NIK przeprowadzenie kontroli w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. - To jest rzecz, która została użyta po raz drugi w ciągu 30 lat działalności parlamentu - komentował w "#BezKitu" Mirosław Suchoń (Polska 2050). Krzysztof Kwiatkowski (KO) ocenił, że prezes NIK Marian Banaś w tej kwestii "ma ułatwione zadanie". Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek (Lewica) mówił o dostępności akademików i przyszłości Collegium Humanum.

"To jest rzecz, która została użyta po raz drugi w ciągu 30 lat działalności parlamentu"

"To jest rzecz, która została użyta po raz drugi w ciągu 30 lat działalności parlamentu"

Źródło:
TVN24, PAP

Podczas dyskusji w Sejmie dotyczącej projektu uchwały w sprawie zlecenia NIK przeprowadzenia kontroli działalności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wicemarszałkini wyłączyła posłowi PiS Markowi Suskiemu mikrofon. - Dziwię się, że poseł z takim doświadczeniem i opanowaniem tak bardzo nie panuje nad swoimi emocjami i obraża nas tu wszystkich - powiedziała Dorota Niedziela.

Suski z wyłączonym mikrofonem, bo "nie panował nad emocjami". Posłowie krzyczeli "hańba"

Suski z wyłączonym mikrofonem, bo "nie panował nad emocjami". Posłowie krzyczeli "hańba"

Źródło:
TVN24/PAP

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Do silnego wstrząsu doszło na włoskich Polach Flegrejskich. Wstrząsy o magnitudzie 4,0 były odczuwalne w sąsiednim Neapolu. Chociaż nie doszło do poważnych uszkodzeń, aktywność sejsmiczna w tych okolicach budzi niepokój mieszkańców.

Wstrząsy w rejonie najgroźniejszego superwulkanu Europy

Wstrząsy w rejonie najgroźniejszego superwulkanu Europy

Źródło:
PAP, ANSA, tvnmeteo.pl

W piątek wieczorem doszło do wypadku, w którym zginął 55-letni pracownik kopalni wapienia w Rogaszynie (Łódzkie). Mężczyzna został przysypany urobkiem wapienia. Po częściowym odkopaniu poszkodowanego lekarz pogotowia stwierdził jego zgon.

Nie żyje mężczyzna przysypany urobkiem mielonego wapienia

Nie żyje mężczyzna przysypany urobkiem mielonego wapienia

Źródło:
PAP

Rekordowa fala ulewnych deszczy nawiedziła północno-wschodnie regiony Japonii, powodując powodzie i osuwiska ziemi. Japońskie władze poinformowały o co najmniej dwóch ofiarach śmiertelnych.

Woda porwała radiowóz. Nie żyje policjant

Woda porwała radiowóz. Nie żyje policjant

Źródło:
PAP, Reuters, The Japan Times, Kyodo News

Do poważnego wypadku doszło pod Pułtuskiem. Z wraków wydobywał się dym. W jednym z aut siedziała kobieta, w drugim kilkuletnia dziewczynka. Obie były ranne i potrzebowały pomocy. Uczynili to policjanci, przejeżdżający obok.

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

BBC opisuje przypadek indyjskiego robotnika ze stanu Madhya Pradesh. Jego ostatnie znalezisko - niemal 20-karatowy diament o wartości szacowanej w przeliczeniu na niemal 400 tysięcy złotych - pozwoli nie tylko spłacić długi, ale zapewni też lepszy los całej dużej rodzinie mężczyzny. 

Wykopał diament wart prawie 400 tysięcy złotych. "Zobaczyłem coś, co przypominało kawałek szkła"

Wykopał diament wart prawie 400 tysięcy złotych. "Zobaczyłem coś, co przypominało kawałek szkła"

Źródło:
BBC

Sejm uchwalił nowelizację ustawy w sprawie "renty wdowiej". W głosowaniu przyjęto rządowe poprawki.  

"Renta wdowia" z rządowymi poprawkami

"Renta wdowia" z rządowymi poprawkami

Źródło:
PAP

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim. Teraz będzie czekała na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

Ustawa o prawie autorskim. Jest decyzja posłów

Ustawa o prawie autorskim. Jest decyzja posłów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych z nadzieją przyjęła poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim wzmacniające pozycję wydawców w negocjacjach z big techami - czytamy w oświadczeniu rady na portalu X. W piątek Sejm zadecydował, że projekt ustawy z poprawkami trafi na biurko prezydenta.

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

Źródło:
tvn24.pl

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Źródło:
tvn24.pl

Brytyjskie media rozpisują się o niewielkiej wyspie Drake'a, która właśnie trafiła na sprzedaż. Znajdująca się niedaleko Plymouth wysepka ma bogatą historię, ale największe emocje budzi fakt, że ma być nawiedzona.

Nawiedzona wyspa trafiła na sprzedaż. "Widziałem już wystarczająco dużo"

Nawiedzona wyspa trafiła na sprzedaż. "Widziałem już wystarczająco dużo"

Źródło:
Sky News, ENEX, The Independent, Plymouth Live

Sejm przyjął w piątek ustawę w sprawie użycia broni przez polskie służby. Dopuszcza między innymi użycie wojska do samodzielnych działań w czasie pokoju na terytorium kraju. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta.

Sejm przyjął ustawę w sprawie użycia broni przez polskie służby

Sejm przyjął ustawę w sprawie użycia broni przez polskie służby

Źródło:
tvn24.pl, TVN24, PAP

Policjanci z Kalisza (woj. wielkopolskie) zatrzymali 61-letniego mężczyznę, który miał namalować na ścieżce wzdłuż rzeki obraźliwe napisy i symbole. Kaliszanin usłyszał zarzut nawoływania do popełnienia zbrodni zabójstwa premiera Donalda Tuska i ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Podejrzany nie przyznał się do zarzucanych mu czynów.

Miał nawoływać do zabójstwa Donalda Tuska i Adama Bodnara. Został zatrzymany

Miał nawoływać do zabójstwa Donalda Tuska i Adama Bodnara. Został zatrzymany

Źródło:
PAP

"To takie ohydne", "to absolutnie nie pomaga zdławić tej historii" - to reakcje internautów na informację, że amerykańska agencja Associated Press usunęła ze swojej strony tekst na temat J.D. Vance'a. Był to fact-check dementujący pewną plotkę o kandydacie na republikańskiego wiceprezydenta. Skąd się wzięła? Wyjaśniamy.

Agencja AP usunęła tekst na temat J.D. Vance'a. O co chodzi

Agencja AP usunęła tekst na temat J.D. Vance'a. O co chodzi

Źródło:
Konkret24

Przed nami dynamiczny pogodowo weekend. Miejscami termometry pokażą nawet 32 stopnie, ale nad krajem będzie wędrował front przynoszący opady i burze. Kolejne dni przyniosą spokojniejszą, ale miejscami chłodniejszą aurę.

W weekend nadciągnie żar. A co czeka nas później?

W weekend nadciągnie żar. A co czeka nas później?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Osoby wypłacające pieniądze na poczcie, nawet stosunkowo niewielkie sumy, rzekomo muszą wypełniać deklaracje do urzędu skarbowego i określić przeznaczenie pieniędzy - piszą internauci w mediach społecznościowych. To nieprawda, nie ma takiego obowiązku.

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Źródło:
Konkret24
Ujawniamy braki w sprawozdaniu finansowym PiS. Hermeliński: to dowód dla PKW

Ujawniamy braki w sprawozdaniu finansowym PiS. Hermeliński: to dowód dla PKW

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24

"W tym tygodniu w Niemczech zakazana została litera C" - wpis z takim komunikatem niesie się w polskiej sieci. I wprowadza w błąd. Bo wcale nie chodzi o literę. Wyjaśniamy.

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

Źródło:
Konkret24