Majówka w Polsce 2023. Gdzie pojechać na długi weekend majowy? Najciekawsze miejsca

Źródło:
tvn24.pl
Pogoda na 16 dni: dużego ciepła na razie nie widać
Pogoda na 16 dni: dużego ciepła na razie nie widaćtvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na 16 dni: dużego ciepła na razie nie widaćtvnmeteo.pl

Gdzie wyjechać na majówkę? - takie pytanie zadaje sobie większość z nas. W roku 2023 przy dobrym zaplanowaniu urlopu długi weekend w maju może trwać nawet dziewięć dni. To najlepsza okazja na krótki wyjazd. Gdzie warto wyjechać na weekend majówkowy w Polsce? Podpowiadamy.

Polska oferuje całą gamę atrakcji turystycznych. Jeśli jeszcze nie zwiedziłeś jakiegoś regionu Polski, warto to zrobić teraz. Sprawdź w naszym przewodniku, gdzie wyjechać na majówkę w Polsce, co możesz zobaczyć ciekawego, co zwiedzić i gdzie odpocząć.

Majówka 2023 nad morzem. Gdzie warto pojechać?

Morze Bałtyckie od lat cieszy się uznaniem nie tylko krajowych, ale i zagranicznych turystów, przez co ceny wypoczynku przewyższają nieraz te w najsłynniejszych zagranicznych kurortach. Rześka bryza i znajdujący się w niej jod, piaszczyste plaże, latarnie morskie, rybackie kutry i świeża ryba to elementy nadmorskiego wypoczynku, których po prostu nie można przegapić, spędzając urlop na Pomorzu.

CZYTAJ TEŻ: Majówka nad morzem - zobacz nasze szczegółowe propozycje

Całkowita długość linii brzegowej Bałtyku w Polsce liczy 770 km, a atrakcje dla przyjezdnych są na wybrzeżu usiane niemal co każdy kilometr. Większość z nich to oczywiście powszechnie znane turystyczne lokalizacje, takie jak choćby: sopockie molo i Krzywy Domek, gdańska stocznia i starówka, orłowski klif, gdyńska promenada i oceanarium, ruchome wydmy w Łebie, kamienista plaża w Jastrzębiej Górze czy helskie fokarium, ale nadal istnieją prawdziwe krajoznawcze perełki, do których nie docierają tłumy.

Molo w SopocieShutterstock

Osoby preferujące nieco spokojniejszy wypoczynek, na czystej i znacznie mniej zatłoczonej plaży, z pewnością docenią tereny Mierzei Wiślanej. To wąski pas lądu oblany od południa wodami Zalewu Wiślanego, a od północy Bałtykiem, którego plaże słyną z bursztynu. Główną miejscowością turystyczną jest Krynica Morska, w której nie można pominąć najwyższej stałej wydmy w Europie – Wielbłądziego Grzbietu. Nie sposób nie wspomnieć też o Stegnie, będącej głównym węzłem turystycznej kolei wąskotorowej oraz Sztutowie, znanym najbardziej ze swej tragicznej historii czyli Muzeum Stutthof, terenu po byłym nazistowskim obozie koncentracyjnym KL Stutthof.

Majówka 2023. Długi weekend w Wielkopolsce

Jeśli planujesz spędzić majówkę w Poznaniu, to w tym roku lepiej skupić się na atrakcjach poza centrum - to bowiem przypomina wielki plac budowy. Trwa generalny remont Starego Rynku, rozkopany jest plac Wolności przy hotelu Bazar (miejscu, z którego do tłumu przemawiał Ignacy Jan Paderewski, co stało się zarzewiem wybuchu powstania wielkopolskiego), trwa przebudowa ulicy Święty Marcin, więc do Zamku Cesarskiego, ostatniej ocalałej rezydencji Adolfa Hitlera, bez zestawu do czyszczenia butów również nie ma co się wybierać.

Bez problemów można za to zwiedzać Ostrów Tumski. W podziemiach katedry obejrzeć można grobowce pierwszych Piastów, w tym domniemane miejsca pochówku Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Stamtąd – poprzez Bramę Poznania, interaktywne muzeum, w którym w nowoczesny sposób opowiedziane są dzieje Ostrowa Tumskiego i rola, jaką to miejsce odegrało w czasach kształtowania się Państwa Polskiego – warto przejść na Śródkę, historyczną dzielnicę Poznania, wypełnioną knajpkami i kawiarniami. Tuż obok znajduje się jezioro Maltańskie. Dla najmłodszych atrakcją będzie kursująca nad brzegiem wąskotorowa kolejka dziecięca Maltanka, która łączy rondo Śródka z Nowym Zoo. Nad jeziorem Maltańskim można także wypocząć aktywnie – poznaniacy chętnie tutaj biegają, jeżdżą na rowerach, rolkach, a nawet zjeżdżają na nartach na całorocznym stoku.

Dobrym celem na wyprawę w okolicach Poznania będzie Kórnik. To oddalone o około 25 kilometrów od Poznania malownicze miasteczko położone nad jeziorem Kórnickim ma całkiem sporo do zaoferowania, a majowy weekend to dobry moment, by tam zajrzeć. Najważniejszą atrakcją jest Zamek, zabytkowa rezydencja historycznych rodów Górków i Działyńskich. Wiszący w Sali Jadalnej portret Teofili Działyńskiej w białej sukni, dał początek legendzie o Białej Damie – jednym z najsłynniejszych duchów w polskich zamkach. Zwiedzanie XIX-wiecznych wnętrz zamku to jedno, drugi obowiązkowy punkt to zwiedzanie jego ogrodu. W Arboretum Kórnickim na 30 hektarach można podziwiać jedną z najstarszych i najbogatszych w kraju kolekcji roślin drzewiastych, liczącą około 3000 roślin. Początek maja to czas początku kwitnienia magnolii, które rokrocznie przyciągają do kórnickiego grodu setki turystów.

Zamek w Kórniku tvn24

Po wizycie w zamku warto przespacerować się promenadą nad jeziorem, ciągnącą się od Bnina po kórnicką plażę na Błoniach, na która prowadzi pieszy most łączący dwa brzegi jeziora. Idąc nią przechodzi się przez Prowent – miejsce narodzin polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej, której setna rocznica urodzin przypada w tym roku. Uroczy pomnik-ławeczka z figurą poetki oraz kotem znajduje się przy promenadzie.

Majówka 2023. Czy wyjechać do Wrocławia?

Stolica Dolnego Śląska jawi się jako świetny kandydat na kilkudniowy wypad. Oczywistym kierunkiem będzie zwiedzanie Rynku we Wrocławiu oraz wąskich, urokliwych uliczek w jego bezpośrednim sąsiedztwie czy wieczorny spacer wzdłuż Fosy Miejskiej. Spragnieni kultury mogą połączyć zwiedzanie z doznaniami dla ducha i sprawdzić repertuar Narodowego Forum Muzyki, Opery Wrocławskiej czy kina Nowe Horyzonty, znajdujących się w odległości kilkuset metrów od siebie.

Warto wygospodarować kilka godzin i pójść w kierunku wschodnim, w bardziej muzealne klimaty. Panorama Racławicka, Muzeum Architektury, czy Muzeum Narodowe to adresy, które warto rozważyć. Punktem obowiązkowym jest również przylegający do Starego Miasta kompleks wysp: Słodowa, Tamka, Piasek, Młyńska, Bielarska, Daliowa oraz sąsiadujący Ostrów Tumski.

Ci, którzy lubią wyściubić nos poza ścisłe centrum, powinni udać się spacerem na okolone Odrą Śródmieście. Historyczne dzielnice Nadodrze i Ołbin, oprócz ciekawej, kamienicznej architektury, oferują wysyp knajpek, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.

Perłą w śródmiejskiej koronie będzie natomiast Hala Stulecia i wszystko co dookoła - Pawilon Czterech Kopuł, Pergola, fontanna multimedialna, Ogród Japoński, a nieco dalej również Park Szczytnicki oraz - po drugiej stronie - słynne wrocławskie zoo.

Majówka 2023 w Toruniu i okolicach

Toruń to jedno z najchętniej odwiedzanych polskich miast przez turystów podczas majówki. Idealne na dwudniowy wypad. To miasto położone nad Wisłą, kojarzone z Mikołajem Kopernikiem i piernikami.

Będąc w Toruniu na pewno trzeba odwiedzić gotycką, toruńską starówkę, która jest wpisana na listę UNESCO. Stare Miasto to przede wszystkim klimatyczne kamienice, Dwór Artusa, ratusz, Dom Kopernika i oczywiście pomnik najbardziej znanego polskiego astronoma ulokowany w sercu miasta.

Na toruńskiej starówce nie brakuje również bogatej bazy hotelowo-gastronomicznej - restauracji, kawiarni, klubów i pubów. Prym pod tym kątem wiedzie najbardziej znana ulica starego miasta - Szeroka.

Toruńskie Stare Miastotorun.pl

Majówka 2023 w Krakowie. Co trzeba zobaczyć?

Turyści przyjeżdżający do Krakowa pierwsze kroki kierują na Rynek, gdzie znajdują się między innymi zabytkowe Sukiennice, Kościół Mariacki, wieża ratuszowa oraz datowany na XI wiek kościół św. Wojciecha. Na uwagę zasługuje również Rynek Podziemny, czyli multimedialne muzeum mieszczące się pod sukiennicami. Stamtąd turyści mogą przez Planty udać się na Wawel. Muzeum oferuje kilkanaście stałych i czasowych ekspozycji oraz tras zwiedzania. Nad Wisłą na zwiedzających czeka Smok Wawelski, którego jamę również można zwiedzić, jeśli pogoda na to pozwala.

Rynek w KrakowieShutterstock

Ci, którzy chcą uniknąć zgiełku ścisłego centrum Krakowa mogą udać się na Kazimierz lub do mieszczącego się po drugiej stronie Wisły Podgórza. Tam na zwiedzających czekają między innymi zabytkowe kamienice i kościoły, a także liczne klimatyczne kafejki i restauracje. Po zmroku wyjątkowo imponująco prezentuje się kościół św. Józefa przy Rynku Podgórskim. Turyści chcący jeszcze bardziej oddalić się od centrum mają do wyboru krakowskie zalewy, między innymi malowniczy Zakrzówek oraz Zalew Nowohucki. Duże zainteresowanie odwiedzających Nową Hutę budzi trasa turystyczna przez schrony przeciwlotnicze.

Atrakcji nie brakuje też w bezpośrednim sąsiedztwie Krakowa. Godne uwagi jest między innymi opactwo benedyktynów w Tyńcu, będące najstarszym z istniejących klasztorów w Polsce. Miłośnikom spacerów spodobają się podkrakowskie dolinki, czyli park krajobrazowy będący częścią Jury Krakowsko-Częstochowskiej, położony na północny zachód od miasta. Zwiedzać je można zarówno pieszo, jak i rowerem, a do części z nich dojechać można autobusem. 38 kilometrów od Krakowa mieści się natomiast malowniczo położona wieś Lanckorona, z ruinami średniowiecznego zamku i zabytkową zabudową rynku.

Majówka 2023 w Bieszczadach

Bieszczady od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem turystów. Wiele osób to właśnie ten zakątek Polski wybiera na majówkę. A jak Bieszczady - to i połoniny. Od lat największą popularnością wśród turystów cieszy się Tarnica - najwyższy szczyt polskich Bieszczadów, oraz Połonina Wetlińska, gdzie na turystów czeka także przebudowany - niegdyś kultowy - schron Chatka Puchatka. Jak przekazało w komunikacie kierownictwo Bieszczadzkiego Parku Narodowego, wszystkie szlaki i ścieżki przyrodnicze są czynne.

TarnicaShutterstock

Miłośnicy pięknych widoków powinni też odwiedzić Muczne, gdzie na szczycie Jeleniowatego powstała wieża widokowa. Przy dobrej pogodzie rozpościerają się z niej piękne widoki na Bieszczady. Warto też zobaczyć Jeziorka Duszatyńskie, odwiedzić zagrodę pokazową żubrów w Mucznem oraz torfowisko w Tarnawie.

Od niedawna bieszczadzkie krajobrazy można także oglądać z wagonika kolejki gondolowej, która powstała w Solinie. Trasa o długości półtora kilometra wiedzie wzdłuż najdłuższej i najwyższej w Polsce zapory wodnej. Spacer deptakiem po zaporze to dla wielu turystów nieodłączny element wypoczynku w Bieszczadach. Chętni mogą także zwiedzić wnętrze tego architektonicznego kolosa.

Kolejka gondolowa w SoliniePAP/Art Service 2

Do jednej z największych atrakcji turystycznych w Bieszczadach bez wątpienia należy także przejażdżka Bieszczadzką Kolejką Leśną. Popularna wąskotorówka, która przed laty służyła do przewozu drewna, od ponad dwóch dekad wozi turystów.

Amatorzy aktywnego wypoczynku powinni udać się do Uherzec Mineralnych i spróbować przejażdżki Bieszczadzkimi Drezynami Rowerowymi. Po sąsiedzku w Bieszczadzkiej Szkole Rzemiosła można pod okiem wykwalifikowanych instruktorów poznać tajniki kaligrafii i własnoręcznie upiec proziaki - sodowe placki, z których słynie Podkarpacie.

Majówka 2023 na Podlasiu

Na majówkę można się też udać na Podlasie i do Białegostoku. Wyprawę warto zacząć od odwiedzenia stolicy województwa, której głównym punktem wycieczek jest Pałac Branickich. Szczególnie ciekawe są pałacowe podziemia, które można zwiedzać po uprzedniej rezerwacji złożonej w, mieszczącym się w pałacu, Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB pod numerem 85 748 54 67 lub 85 748 54 05. Podczas weekendu majowego piwnice można zwiedzać w sobotę (29 kwietnia), niedzielę (30 kwietnia) oraz wtorek (2 maja).

Pałac Branickich w BiałymstokuShutterstock

Z Białegostoku można udać się do Supraśla, gdzie można pospacerować po bulwarach czy też odwiedzić Muzeum Ikon (będzie otwarte przez cały weekend majowy oprócz 1 maja). Takie same dni otwarcia będzie miało również Muzeum w Tykocinie, które mieści się w budynku jednej z najstarszych synagog w Polsce. Warto udać się również do Kruszynian i Bohonik, gdzie zachowały się meczety i mizary, które zostały uznane za Pomniki Historii. Na miłośników przyrody czeka zaś Arboretum w Kopnej Górze i Silvarium w Poczopku oraz znajdujący się na terenie Puszczy Białowieskiej Rezerwat Pokazowy Żubrów.  

 
Puszcza Białowieska 

Autorka/Autor:FC, tm, NG, ms, ib, wini/tok

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, TVN24

Pozostałe wiadomości

Sytuacja na ukraińskim froncie jest krytyczna, a najbliższe tygodnie mogą rozstrzygnąć o losach wojny - powiedział po nieformalnym szczycie Rady Europejskiej premier Donald Tusk. Dodał, że w konkluzjach szczytu pojawił się zapis zobowiązujący UE do podjęcia działań na rzecz bezpieczeństwa ukraińskiego nieba.

Premier: sytuacja na froncie jest krytyczna, najbliższe tygodnie mogą rozstrzygnąć o losach wojny

Premier: sytuacja na froncie jest krytyczna, najbliższe tygodnie mogą rozstrzygnąć o losach wojny

Źródło:
TVN24, PAP

Zatrzymano osobę podejrzaną o zgłoszenie gotowości do działania na rzecz wywiadu Federacji Rosyjskiej - przekazała w czwartek Prokuratura Krajowa. Polskiemu obywatelowi Pawłowi K. postawiono zarzuty. "Do jego zadań należało zebranie i przekazanie wywiadowi wojskowemu Federacji Rosyjskiej informacji na temat zabezpieczenia lotniska Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka. Miało to m.in. pomóc w planowaniu przez rosyjskie służby specjalne ewentualnego zamachu na życie głowy obcego państwa - Prezydenta Ukrainy Wołodymira Zełenskiego" - wynika z komunikatu prokuratury.

Miał zgłosić gotowość do działania na rzecz rosyjskiego wywiadu. Został zatrzymany, usłyszał zarzuty

Miał zgłosić gotowość do działania na rzecz rosyjskiego wywiadu. Został zatrzymany, usłyszał zarzuty

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Służby ratunkowe poinformowały w czwartek, że runęła jedna z zewnętrznych ścian zniszczonego przez pożar gmachu Starej Giełdy Papierów Wartościowych w Kopenhadze. Moment jej zawalenia się został zarejestrowany podczas relacji na żywo duńskiego dziennikarza, Jensa Ehlersa.

Fasada gmachu giełdy w Kopenhadze runęła podczas transmisji na żywo. Nagranie

Fasada gmachu giełdy w Kopenhadze runęła podczas transmisji na żywo. Nagranie

Źródło:
ENEX, PAP, nyheder.tv2.dk

Jest stare powiedzenie i to działa w dwie strony: pokaż mi jakich masz przyjaciół, a powiem ci, kim jesteś - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych, odnosząc się do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. Ocenił, że ta wizyta była "ryzykowna", ale jego zdaniem "strat nie ma". - Panowie się zgadzają ideologicznie w sprawach obyczajowych, światopoglądowych - dodał.

Sikorski o spotkaniu Duda-Trump: pokaż mi swoich przyjaciół, a powiem ci, kim jesteś

Sikorski o spotkaniu Duda-Trump: pokaż mi swoich przyjaciół, a powiem ci, kim jesteś

Źródło:
TVN24

Kompulsywne samodiagnozy online to tak zwana cyber-: chondria, plazja, liria czy logia? Na to pytanie w programie "Milionerzy" odpowiadała pani Wioleta Adamiec z Warszawy.

Jak nazywa się kompulsywne samodiagnozy online? Pytanie w "Milionerach" TVN

Jak nazywa się kompulsywne samodiagnozy online? Pytanie w "Milionerach" TVN

Źródło:
"Milionerzy" TVN

Bon energetyczny przyznawany gospodarstwom domowym w drugiej połowie bieżącego roku będzie miał wartość od 300 do nawet 1200 złotych. Wsparcie ma trafić do rodzin spełniających określone kryteria dochodowe.

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Źródło:
PAP

Były poseł i były szef MSWiA Mariusz Kamiński jest na liście 18 osób, które są rekomendowane przez lubelskie struktury Prawa i Sprawiedliwości do kandydowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego - przekazał były minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w rozmowie z reporterem TVN24.

Czarnek: Kamiński wśród rekomendowanych do kandydowania w eurowyborach

Czarnek: Kamiński wśród rekomendowanych do kandydowania w eurowyborach

Źródło:
TVN24

Czarne chmury wiszą nad amerykańskim koncernem lotniczym Boeing. Przed amerykańskim kongresem zeznania złożył były pracownik firmy. Jego zdaniem od ponad 10 lat Boeing nie przestrzega procedur, które zapewniłyby pełne bezpieczeństwo w produkowanych samolotach. Sprawę bada już Federalna Agencja Lotnictwa.

Kolejne zarzuty pod adresem Boeinga. "Widziałem ludzi skaczących po kadłubie samolotu, żeby dopasować części"

Kolejne zarzuty pod adresem Boeinga. "Widziałem ludzi skaczących po kadłubie samolotu, żeby dopasować części"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zawaliła się jedna z zewnętrznych ścian zabytkowej Giełdy Papierów Wartościowych w Kopenhadze - poinformowały w czwartek służby ratunkowe. Dowodzący akcją Jakob Vedsted Andersen z kopenhaskiej straży pożarnej powiedział, iż "nie można wykluczyć, że runąć mogą kolejne mury". We wtorek rano w jednym z najstarszych i najbardziej charakterystycznych zabytków Danii wybuchł pożar.

Runęła fasada gmachu zabytkowej giełdy w Kopenhadze

Runęła fasada gmachu zabytkowej giełdy w Kopenhadze

Źródło:
PAP, dw.com

To było spotkanie na zaproszenie prezydenta Donalda Trumpa, przyjacielskie, bo przecież do jego prywatnego apartamentu w Trump Tower - powiedział w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną prezydent Andrzej Duda, zapytany o spotkanie z byłym prezydentem USA. - To było bardzo miłe i to była bardzo miła rozmowa, ale oczywiście prezydent zapytał mnie o sytuację w naszej części świata, jak ja postrzegam sytuację na Ukrainie - dodał.

Andrzej Duda w rozmowie z reporterem "Faktów" TVN o spotkaniu z Donaldem Trumpem. "To było bardzo miłe"

Andrzej Duda w rozmowie z reporterem "Faktów" TVN o spotkaniu z Donaldem Trumpem. "To było bardzo miłe"

Źródło:
TVN24, PAP

Fentanyl to śmierć i to trzeba zapamiętać. Bo młodzi myślą, że to fajny "odlot". Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu, tylko od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób. Wiadomo, kim są dilerzy. Policja prowadzi śledztwo, ale nic się nie zmienia. Materiał Dariusza Łapińskiego w Faktach TVN.

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Źródło:
Fakty TVN, Uwaga!
Cory miał 48 lat, David 18, Nicholas rok. "Fetty" mógłby zabić wszystkich Amerykanów

Cory miał 48 lat, David 18, Nicholas rok. "Fetty" mógłby zabić wszystkich Amerykanów

Źródło:
tvn24.pl
Premium

To oburzające, że my tej ustawy jeszcze nie wrzuciliśmy pod obrady Sejmu. Nie rozumiem, jaki problem ma Władysław Kosiniak-Kamysz - mówiła wiceministra Joanna Scheuring-Wielgus z klubu Lewicy o ustawie o związkach partnerskich. W "Faktach po Faktach" zapowiedziała, że "jeżeli PSL będzie hamował ten projekt", to zostanie on złożony przez Lewicę.

Spór o ustawę o związkach partnerskich. "Jeżeli PSL będzie hamował ten projekt, to my go złożymy jako Lewica"

Spór o ustawę o związkach partnerskich. "Jeżeli PSL będzie hamował ten projekt, to my go złożymy jako Lewica"

Źródło:
TVN24

Policja w Wielkiej Brytanii rozbiła globalny gang cybernetyczny oskarżony o oszustwa na masową skalę. Aresztowano 37 osób na całym świecie, obecnie służby kontaktują się z pokrzywdzonymi. Oszuści bombardowali ofiary wiadomościami mającymi na celu nakłonienie ich do dokonania płatności online. Pozyskali 480 tysięcy numerów kart i 64 tysiące kodów PIN.

Ukradli 480 tysięcy numerów kart i 64 tysiące kodów PIN. Cybergang rozbity

Ukradli 480 tysięcy numerów kart i 64 tysiące kodów PIN. Cybergang rozbity

Źródło:
BBC

To nie jest przejaw fiskalizmu państwa, które szuka pieniędzy w kieszeniach kolejnej grupy osób, ale gra o uzdrowienie rynku pracy - tak plan pełnego oskładkowania zleceń i umów o dzieło komentuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i członek rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak ocenił, pod względem obowiązujących rozwiązań Polska jest "absolutnym ewenementem" w Europie.

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Chciałbym, żeby efektem tego spotkania było przegłosowanie przez większość w Kongresie pakietu pomocowego dla Ukrainy. Jeżeli to się udało przekazać prezydentowi Trumpowi, to bardzo dobrze - powiedział minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, odnosząc się do spotkania Andrzeja Dudy z byłym prezydentem Stanów Zjednoczonych i kandydatem w nadchodzących wyborach prezydenckich w USA. - Doradzałbym prezydentowi, jeśli mogę, by tak ostentacyjnie nie popierał jednej czy drugiej strony. A co będzie, jeśli Donald Trump przegra? - zastanawiał się wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek (klub Lewica).

Echa spotkania prezydenta z Donaldem Trumpem. "Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której takie kroki nie są uzgadniane"

Echa spotkania prezydenta z Donaldem Trumpem. "Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której takie kroki nie są uzgadniane"

Źródło:
TVN24

2 613 926 koron szwedzkich zebrano na pomoc rodzinie Michała Janickiego zamordowanego w Sztokholmie - poinformowali inicjatorzy dwóch kwest.

Prawie milion złotych na pomoc rodzinie zamordowanego w Sztokholmie

Prawie milion złotych na pomoc rodzinie zamordowanego w Sztokholmie

Źródło:
PAP

Wieloletni prezydent Gdyni Wojciech Szczurek uzyskał trzeci wynik w wyborach samorządowych i nie wszedł do drugiej tury. Zapowiedział jednak, na kogo odda w niedzielę swój głos. - Zagłosuję na Tadeusza Szemiota. Jest wieloletnim gdyńskim radnym, doświadczonym samorządowcem, który rozumie, jak działa miasto - przekazał w mediach społecznościowych.

Wojciech Szczurek zachęca do udziału w wyborach. Mówi, na kogo zagłosuje 

Wojciech Szczurek zachęca do udziału w wyborach. Mówi, na kogo zagłosuje 

Źródło:
tvn24.pl

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Posłanka PiS Joanna Lichocka zaalarmowała swoich odbiorców, że we Wrocławiu powstał "ruchomy meczet". W poście nawiązała do kwestii nielegalnych migrantów, Donalda Tuska i Unii Europejskiej. Posłanka mija się z prawdą. Pokazujemy, co rzeczywiście stoi przy Stadionie Olimpijskim w stolicy Dolnego Śląska.

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

Źródło:
Konkret24

W niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich w Zielonej Górze zmierzą się kandydat Koalicji Obywatelskiej Marcin Pabierowski i urzędujący prezydent Janusz Kubicki. W pierwszej turze sensacyjnie wygrał kandydat KO. Efekt? Rewolucja w kampanii Kubickiego. Zmienił się szef sztabu, prezydent spędza całe dnie na ulicy i obiecuje tak wiele, że trudno to zliczyć i... uwierzyć.

Sensacyjna wygrana w pierwszej turze i nagłe ożywienie kampanii prezydenta

Sensacyjna wygrana w pierwszej turze i nagłe ożywienie kampanii prezydenta

Źródło:
tvn24.pl

Możesz zostać tak długo, jak chcesz - powiedział premier Australii Anthony Albanese, zwracając się do Damiena Guerota - pracownika budowlanego z Francji, który stanął na drodze nożownikowi w centrum handlowym w Sydney. Okrzyknięty bohaterem Francuz w rozmowie z mediami przyznał, że ma wizę pracowniczą, która wygaśnie w ciągu kilku miesięcy.

To Francuz stanął na drodze nożownika w Sydney. Chcą przyznać bohaterowi australijskie obywatelstwo

To Francuz stanął na drodze nożownika w Sydney. Chcą przyznać bohaterowi australijskie obywatelstwo

Źródło:
Reuters, ABC, tvn24.pl

Brazylijska policja zatrzymała kobietę, która przywiozła do banku zwłoki 68-latka na wózku inwalidzkim. Z nagrania monitoringu wynika, że kobieta chciała wziąć pożyczkę w imieniu zmarłego wiele godzin wcześniej mężczyzny.

Policja: weszła do banku ze zmarłym na wózku. Chciała, by dali mu pożyczkę

Policja: weszła do banku ze zmarłym na wózku. Chciała, by dali mu pożyczkę

Źródło:
Reuters, Correio Braziliense

W gospodarstwie pod Opocznem (woj. łódzkie), które od Lasów Państwowych dzierżawi rodzina ministra w rządzie PiS Roberta Telusa, odnaleziono trzy martwe konie. Od lat prowadzona jest tam hodowla konika polskiego. Leśnicy podczas kontroli stwierdzili dodatkowo nieprawidłowości przy ogrodzeniu, które ma sięgać poza dzierżawione grunty. Poseł PiS przekonuje, że konie zagryzły wilki, a całą sprawę nazywa chucpą polityczną.

Martwe konie w stawie. Kontrola w gospodarstwie rodziny ministra PiS

Martwe konie w stawie. Kontrola w gospodarstwie rodziny ministra PiS

Źródło:
tvn24.pl

IMGW wydał alarmy meteorologiczne. W nocy niebezpiecznie będzie w prawie wszystkich województwach. Jezdnie i chodniki skuje lód, a temperatura przy gruncie spadnie do nawet -6 stopni Celsjusza.

Oblodzone drogi i mróz. IMGW ostrzega

Oblodzone drogi i mróz. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W hali na terenie stoczni w Gdańsku Przeróbce operator wózka widłowego potrącił mężczyznę. 37-letni obywatel Gruzji zmarł w wyniku wstrząsu urazowego. Nowe ustalenia śledczych wskazują, że nie był to nieszczęśliwy wypadek, a zabójstwo.

Pracownik zginął przygnieciony wózkiem widłowym. Prokuratura: to nie był wypadek

Pracownik zginął przygnieciony wózkiem widłowym. Prokuratura: to nie był wypadek

Źródło:
tvn24.pl

W Krynicy-Zdrój (woj. małopolskie) doszło do niebezpiecznego zdarzenia. 80-latek zjechał na przeciwległy pas ruchu przed rondem i zaczął jechać pod prąd. Inny kierowca, widząc to zachowanie zarejestrował całą sytuację i ruszył za autem. Nagranie dostaliśmy na Kontakt 24.

Jechał pod prąd. "Powiedział, że w Kalifornii nie mają rond". Nagranie

Jechał pod prąd. "Powiedział, że w Kalifornii nie mają rond". Nagranie

Źródło:
tvn24.pl, kontakt 24

Takich wyborów w Rzeszowie jeszcze nie było. Po raz pierwszy od dwóch dekad, aby wybrać gospodarza stolicy Podkarpacia, potrzebna jest wyborcza dogrywka. Zmierzą się w niej ubiegający się o reelekcję Konrad Fijołek, który startuje z własnego komitetu i Waldemar Szumny, kandydat PiS. W piątek staną do ostatniej przed ciszą wyborczą debaty. Poprowadzi ją Jacek Strojny, który odpadł z wyścigu do ratusza, ale może rozdawać karty w nowej radzie miasta.

Socjolog kontra matematyk. Historyczna dogrywka wyborcza w Rzeszowie

Socjolog kontra matematyk. Historyczna dogrywka wyborcza w Rzeszowie

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Z policyjnych statystyk za 2023 rok wynika, że najczęściej pijanych kierowców spotkamy w dwóch regionach. To kujawsko-pomorskie i dolnośląskie. Z kolei najrzadziej na jazdę po alkoholu decydują się mieszkańcy Małopolski i Podkarpacia.

W tych regionach najczęściej jeżdżą po pijaku

W tych regionach najczęściej jeżdżą po pijaku

Źródło:
tvn24.pl

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił 80 tysięcy złotych kary, którą jednoosobowo i bezpodstawnie próbował nałożyć na "Fakty" TVN przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski. To nie była jedyna ani najwyższa kara, którą przewodniczący próbował zastraszyć wolne media. Kiedyś powiedział o sobie, że jest talibem. Jak rozprawia się zatem z wolnymi mediami, których wolności nie toleruje?

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Źródło:
Fakty TVN

Przewodniczący Krajowej Rady Maciej Świrski przegrał właśnie przed sądem z TVN. Stacja nie musi zapłacić kary, którą jednoosobowo na nią nałożył. Sąd podkreślił, że kara była nieadekwatna i przesadna. Przewodniczący, który sam siebie nazywa talibem, sam decyduje, czy coś jest złamaniem prawa, czy nie. Karze nadawców, ale tylko tych, którzy myślą inaczej niż on i partia, która rekomendowała go do Rady. Ściga i zastrasza media, nie czekając na wyroki sądów. To w czystej postaci cenzura i chęć wywołania efektu mrożącego wśród dziennikarzy, mówią przedstawiciele wolnych mediów.

Dlaczego przewodniczący, który istoty mediów nie rozumie, nazywa siebie talibem

Dlaczego przewodniczący, który istoty mediów nie rozumie, nazywa siebie talibem

Źródło:
tvn24.pl

Największy i najbardziej zaawansowany polski satelita zostanie w tym roku wyniesiony na orbitę okołoziemską. Technologia wykorzystana do jego budowy w przyszłości może zostać użyta także podczas misji w stronę Srebrnego Globu. Reporter TVN24 BiS Hubert Kijek był jedną z pierwszych osób, która miała okazję zobaczyć ten wyjątkowy sprzęt na żywo i porozmawiać z jego twórcami.

To najbardziej zaawansowany polski satelita. Zobacz go z bliska

To najbardziej zaawansowany polski satelita. Zobacz go z bliska

Źródło:
TVN24, PAP

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Według posłanki PiS Marleny Maląg proponowane przez obecny rząd "babciowe" oznacza likwidację programu wprowadzonego przez rząd Zjednoczonej Prawicy. "Znów oszukali?", "będą zabierać?" - pytała była minister rodziny. To manipulacja. Wyjaśniamy, czy rodzice rzeczywiście stracą na nowym świadczeniu.

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Źródło:
Konkret24

Kampania "Wybory bez picu" organizowana przez Komitet Obrony Demokracji otrzymała w środę w Londynie główną Platynową Nagrodę SABRE Awards. "Wybory bez picu" to społeczna akcja kontroli wyborów przeprowadzona podczas ostatnich wyborów parlamentarnych w Polsce.

Kampania społeczna "Wybory bez picu" z główną nagrodą w Londynie

Kampania społeczna "Wybory bez picu" z główną nagrodą w Londynie

Źródło:
tvn24.pl

Sugerując się tekstami niektórych serwisów internetowych, polscy internauci gratulują Słowakom, że "odrzucili pakt migracyjny" i piszą, że rząd Donalda Tuska powinien zrobić to samo. Sęk w tym, że Słowacja nic nie odrzuciła, a Polska - i Węgry - przyjmują takie samo stanowisko. Wyjaśniamy, na czym polega rozpowszechniany w internecie manipulacyjny przekaz.

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Źródło:
Konkret24

Spiker Mike Johnson ogłosił, że podtrzymuje swój plan wprowadzenia pod obrady izby projektów ustaw dotyczących środków na pomoc dla Ukrainy, Izraela i państw regionu Indo-Pacyfiku. Czwarty projekt ma dotyczyć środków "przeciwstawienia się Rosji, Chinom i Iranowi". Johnson przekazał, że głosowania w tej sprawie mają się odbyć w sobotni wieczór. Prezydent Joe Biden poparł zaproponowany pakiet ustaw, zaapelował do obu izb Kongresu o szybkie uchwalenie tych projektów i zapowiedział, że niezwłocznie je podpisze.

Izba Reprezentantów USA ma się zająć pakietem dla Ukrainy. Biden: trzeba wysłać światu sygnał

Izba Reprezentantów USA ma się zająć pakietem dla Ukrainy. Biden: trzeba wysłać światu sygnał

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Ogłoszono tegorocznego laureata nagrody World Press Photo. Zwycięzcą został Mohammed Salem za zdjęcie dokumentujące konflikt w Strefie Gazy. Fotografia przedstawia kobietę obejmującą ciało pięcioletniej siostrzenicy, która zginęła wraz z matką i siostrą, gdy izraelska rakieta uderzyła w ich dom w Khan Younis.

"Z troską i szacunkiem" przedstawia "niewyobrażalną stratę". Oto zdjęcie, które zwyciężyło w World Press Photo 2024

"Z troską i szacunkiem" przedstawia "niewyobrażalną stratę". Oto zdjęcie, które zwyciężyło w World Press Photo 2024

Źródło:
tvn24.pl, Reuters, worldpressphoto.org

Doszło do kolejnej erupcji wulkanu Ruang położonego na indonezyjskiej wyspie o takiej samej nazwie. Władze wydały ostrzeżenie przed tsunami. Zamknięto też międzynarodowe lotnisko w mieście Manado.

Przez erupcję wulkanu zamknięto lotnisko. "Musimy zachować czujność"

Przez erupcję wulkanu zamknięto lotnisko. "Musimy zachować czujność"

Źródło:
Reuters, PAP, CNN