Co robić w majówkę 2024 w Trójmieście? Co warto zobaczyć w długi weekend w Gdańsku, Gdyni i Sopocie? 100-lecie jednego z najstarszych klubów żeglarskich w kraju, historyczny festyn czy akcja poetycka - to tylko niektóre z majówkowych atrakcji w Trójmieście.
Majówka 2024. Piknik Europejski i festyn w Gdańsku
Słynny dźwig portowy w Gdańsku po ponad trzech latach remontu i modernizacji znów będzie otwarty dla zwiedzających. 30 kwietnia o godzinie 14 pod zachodnią fasadą Żurawia rozpocznie się organizowany przez Muzeum Narodowe festyn w klimacie XVII-wiecznego Gdańska, podczas którego będzie można odwiedzić odrestaurowane wnętrza wiekowego zabytku.
W basztach Żurawia będzie można poznać m.in. tajniki nawigacji przy wchodzeniu statkiem do portu, rodzaje przywożonych do Gdańska towarów, procedury transakcyjne w komorze palowej, dawne techniki budowy statków oraz rozrywki portowego miasta w historycznej tawernie.
"W warsztacie mincerza wraz z rzemieślnikiem każdy wybije dla siebie pamiątkową monetę z wizerunkiem Żurawia. W kramie kupców i marynarzy gdańskich zwiedzający będą mogli zapoznać się z towarami sprowadzanymi do Gdańska pod pokładami żaglowców i posłuchać opowieści o przygodach ludzi morza" - czytamy na stronie pomorskie.eu.
Podczas festynu będzie można zobaczyć także patrol portowy, który pokaże umundurowanie i uzbrojenie XVII-wiecznych gdańskich muszkieterów oraz przeprowadzi inspekcję przed wejściem do Żurawia. Co godzinę odbędzie się też salwa z broni czarnoprochowej.
Festyn potrwa do godziny 20.
ZOBACZ TEŻ: Najpopularniejsze kierunki na majówkę
1 maja 2004 roku Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Aby uczcić 20. rocznicę tego wydarzenia, na Targu Węglowym w Gdańsku odbędzie się Piknik Europejski "Zjednoczeni w różnorodności". Piknik rozpocznie się od wspólnego odśpiewania "Ody do radości", której melodia jest oficjalnym hymnem Unii Europejskiej.
W ramach targów krajów członkowskich Unii Europejskiej szkoły i organizacje pozarządowe zaprezentują kulturę, tradycje i potrawy z różnych krajach unijnych. W programie imprezy znajdziemy także teleturniej wiedzy o Unii Europejskiej, atrakcje dla najmłodszych, food trucki z lokalnymi potrawami. Odwiedzający będą mogli także dowiedzieć się, jak fundusze europejskie zmieniły Gdańsk i region przez ostatnie 20 lat.
Wszystkie wydarzenia odbędą się 1 maja między 12 a 17. W trakcie wydarzenia zostanie rozdanych łącznie 1500 flag Gdańska, Polski i Unii Europejskiej.
Majówka 2024 w Sopocie. Akcja poetycka "A to Polska właśnie" i średniowieczne zabawy
1 maja w Goyki 3 Art Inkubatorze w Sopocie odbędzie się akcja poetycka "A to Polska właśnie", podczas której będzie można wysłuchać wierszy Antoniego Pawlaka o polskiej kulturze i jej bogactwach. Poezję zaprezentują znani aktorzy. W tym roku w akcji weźmie udział m.in.: Małgorzata Brajner, Dorota Kowalewska, Rafał Kowal, Piotr Michalski czy Rafał Ostrowski.
Ciekawym aspektem tego wydarzenia jest jego oryginalna formuła - goście będą wchodzić pojedynczo do sali, gdzie otrzymają jeden z wierszy Pawlaka i wysłuchają go w wykonaniu wybranego aktora.
Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 18. Wstęp jest bezpłatny.
Na Grodzisku w Sopocie będzie można cofnąć się w czasie i doświadczyć życia we wczesnośredniowiecznym grodzie. 1 i 3 maja odbędą się tam pokazy rzemiosł dawnych, prezentacje i warsztaty w obozowisku z epoki kamienia czy dawne tańce z udziałem publiczności. Natomiast 2 maja rozegrany zostanie doroczny Turniej Miotania Oszczepem o Puchar Prezydenta Miasta Sopotu. Mogą wziąć w nim udział dorośli i młodzież powyżej 14. roku życia. 1 i 3 maja wstęp jest biletowany. 2 maja wejście jest bezpłatne.
Majówka 2024. Co robić w Gdyni?
1 maja Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na "Błyskawiczną majówkę", podczas której na nabrzeżu przed okrętem-muzeum ORP Błyskawica o godzinie 12 odbędzie się koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej. Potem będzie można obejrzeć musztrę w wykonaniu Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej czy przemarsz podchorążych Akademii Marynarki Wojennej w historycznych strojach. Dla głodnych zostanie przygotowana wojskowa grochówka z historycznej kuchni polowej.
Tego dnia będzie można również za darmo zwiedzić ORP Błyskawica od godziny 13:30.
Z okazji świętowania 20-lecia Polski w Unii Europejskiej 1 maja Urząd Morski w Gdyni oraz Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego zapraszają do zwiedzania latarni morskich za 1 zł. Tego dnia hasłem przewodnim będzie "Dobrze, że jesteśmy razem, bo wspólnie nawigujemy do bezpiecznych portów". W akcji udział biorą latarnie morskie z Krynicy Morskiej, Helu, Rozewia, Ustki czy Stilo.
Godziny otwarcia poszczególnych latarni oraz regulamin zwiedzania dostępne są na stronie www.tpnmm.pl oraz na profilu Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w mediach społecznościowych.
3 maja w Marinie Yacht Parku w Gdyni odbędzie się inauguracja obchodów 100-lecia założenia Yacht Klubu Polski Gdynia. Jest to jeden z najstarszych klubów żeglarskich w Polsce. Wydarzenie rozpocznie się uroczystym podniesieniem bandery na żaglowcu Generał Zaruski. Potem na Alei Żeglarstwa Polskiego zostanie odsłonięta tablica poświęcona admirałowi Józefowi Unrugowi, który był współzałożycielem klubu oraz pierwszym i jedynym przedwojennym komandorem Oddziału Morskiego Yacht Klubu Polski.
"Idea założenia Yacht Klubu Polski narodziła się już w 1923 roku, a 10 grudnia 1924 roku stowarzyszenie oficjalnie zarejestrowano" - czytamy na stronie Polskiego Związku Żeglarskiego.
Obchody rozpoczną się o godzinie 11.
Źródło: tvn24.pl, pomorskie.eu
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock