Uczniowie Zespołu Szkół imienia Henryka Sienkiewicza w Kołobrzegu zwrócili się do miejscowego Muzeum Oręża Polskiego z niezwykła propozycją. Postanowili stworzyć makietę 3D wraku niemieckiego statku leżącego na dnie Bałtyku,
– To niezwykła młodzież. Z potencjałem i pełna ochoty do działania – zachwala Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Kanonierka, niemiecki prom artyleryjski, leży na dnie morza na północ od portu w Kołobrzegu. Teraz, dzięki pracy nastolatków, można zobaczyć, jak dokładnie wygląda.
Setki godzin pracy
Prace nad stworzeniem modelu 3D trwały cztery miesiące i zabrały w sumie 800 godzin. We wtorek ma zostać przekazany do muzeum. Podpisane zostanie także porozumienie o stworzeniu kolejnych makiet. - Dzięki takim inicjatywom można robić coś fajnego. Pomogę tym młodym ludziom, jak tylko będę mógł. Takie postawy wśród młodzieży trzeba nagradzać – zapowiada Ostasz.
Jak wyglądał proces powstawania modelu? Najpierw trzeba było zeskanować siatkę dna morskiego. Potem zapis przeniesiono do programu komputerowego, który służy do tworzenia grafik i animacji 3D. Następnie cały model trzeba było podzielić na mniejsze elementy, aby można je było wydrukować na drukarce 3D. Makieta Kanonierki składa się z 25 elementów.
Mogły przewozić czołgi
Wydruki musiały być precyzyjne, aby można było przedstawić najdrobniejsze detale, dlatego uczniowie ustawili wysoką jakość wydruku. To jednak wiązało się ze znacznym wydłużeniem czasu drukowania. Dla niektórych elementów czas druku przekraczał nawet 20 godzin.
Zastosowano specjalny filament, który po pierwsze miał imitować piasek, a po drugie być trwały. Następnie wydrukowany model trzeba było odpowiednio poskładać, posklejać, wyszlifować nierówności oraz pomalować.
Kanonierka jest statkiem Marinefrahtprahm, typu AM, czyli promów artyleryjsko-minowych. Ma 47 metrów długości i 8,5 metrów szerokości. Okręty te zaprojektowano z myślą o działaniach na Bałtyku, Morzu Śródziemnym oraz na kanale La Manche. Poza 56 minami mogły przewozić dwa czołgi typu PANZER-4, dwustu żołnierzy lub osiem łodzi desantowych z załogą.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: eŁKa/b / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu