Naukowcy zeszli pod wodę i zbadali wrak niemieckiej barki desantowej z czasów II wojny światowej. Czterdziestometrowa jednostka leży na dnie Bałtyku niedaleko wejścia do portu w Kołobrzegu. W 1945 roku barka mogła być wykorzystywana do ewakuacji mieszkańców.
Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu pochwaliło się badaniami podwodnych stanowisk archeologicznych. Dzięki temu udało im się zlokalizować i udokumentować wraki statków oraz okrętów, które zalegają w pobliżu miejscowego portu.
Podwodne badania prowadzono od czerwca do sierpnia. Sprawdzono obszar o powierzchni dziewięciu kilometrów kwadratowych.
Najciekawszym odkryciem okazała się czterdziestometrowa niemiecka barka desantowa. Mimo upływu czasu jednostka jest dość dobrze zachowana. Najprawdopodobniej brała udział w działaniach wojennych w marcu 1945 r. - Być może była wykorzystywana do ewakuacji ludności cywilnej z oblężonego przez Armię Czerwoną Kołobrzegu - mówi Michał Grabowski, kierownik badań.
Pozostanie na dnie morza
Wrak znajduje się zaledwie milę morską na północny-wschód od wejścia do portu. Barka spoczywa na głębokości 11-12 metrów. Naukowcy cały czas pracują nad ustaleniem wszystkich danych dotyczących jednostki. - Wiemy, że jest to niemiecka barka desantowa, ale nie wiemy jakiego podtypu i nadal nie znamy jej numeru, który pozwoliłby nam poznać historię jednostki. Takich barek wyprodukowano ponad tysiąc i były one końmi roboczymi Kriegsmarine - wyjaśnia Grabowski.
Na razie udało się zdokumentować wrak i objąć go opieką konserwatorską. - To dopiero początek naszych działań. Na pewno nie będziemy wyciągać tej jednostki. Pozostanie na swoim miejscu, jako podwodna atrakcja - zapowiada Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego.
Naukowcy chcą też przygotować cyfrowy model wraku. Dzięki temu będzie można go oglądać nie wychodząc z domu. Model będzie dostępny na www.wraki.muzeum.kolobrzeg.pl.
Miały służyć do inwazji na Wielką Brytanię
Jednostki tego typu opracowano na początku wojny, głównie na potrzeby przygotowywanej niemieckiej operacji desantowej na Wielką Brytanię. Produkowane na masową skalę w różnych wariantach i podtypach wykorzystywano w niemieckiej marynarce wojennej na praktycznie wszystkich frontach II wojny światowej.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: aa/gp / Źródło: TVN24 Pomorze/PAP
Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu