Najszybszy komputer w Polsce i jeden z najszybszych na świecie trafi do Politechniki Gdańskiej. Uczelnia kupuje superkomputer wart 30 mln zł. Będzie to pierwsze w Polsce urządzenie zdolne wykonać biliard operacji matematycznych na sekundę. Cały system zostanie zbudowany do końca tego roku.
- Na maszynę, która będzie miała formę klastra, czyli grupy połączonych z sobą komputerów, złoży się w sumie ponad 2,6 tys. procesorów. Całość ma zostać umieszczona w 30 szafach i będzie ważyć ok. 15 ton - poinformował Olaf Białek, pełnomocnik konsorcjum Megatel i Action, które dostarczy komputer.
Jak dodał Białek "w tej chwili nie ma żadnych granic, których nie można by spróbować przekroczyć na tym sprzęcie".
Jerzy Proficz z Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej Politechniki Gdańskiej wyjaśnił, że komputer będzie najszybszą maszyną obliczeniową w Polsce, zdolną wykonać biliard operacji matematycznych na sekundę.
Od fizyki po medycynę
Urządzenie będzie służyło np. do przeprowadzania wirtualnych eksperymentów fizycznych lub chemicznych, które dzięki komputerowi będzie można przeprowadzać taniej i szybciej niż w rzeczywistości.
Superkomputer dostarczy narzędzia do tworzenia i wykonywania aplikacji naukowych, multimedialnych i mobilnych.
- Sprzęt będzie wykorzystywany w wielu dziedzinach, poczynając od fizyki czy chemii, a na medycynie kończąc - wyjaśnił Proficz.
Będzie analizował badania
Sprzęt, który będzie najważniejszą częścią realizowanego na PG projektu "Centrum Doskonałości Naukowej Infrastruktury Wytwarzania Aplikacji", ma też służyć m.in. do analizy zapisów dźwiękowych i obrazów.
Ta ostatnia możliwość ma być wykorzystywana m.in. w badaniach endoskopowych: komputer będzie analizował nagrania z badań przewodu pokarmowego i wskazywał na obrazy mogące sugerować wystąpienie niepożądanych zmian w organizmie.
Jak zapewniają eksperci z PG, projekt będzie otwarty na wspieranie różnych dziedzin nauki: np. nowych technologii w zakresie energetyki (wydobycie gazu łupkowego), środowiska naturalnego (poziom i zanieczyszczenie wód), czy medycyny (wspomaganie prac lekarskich zespołów badawczych).
Będzie pracował z 10 razy wolniejszym poprzednikiem
- Nowy superkomputer wart 30 mln zł uczelnia kupuje ze środków, jakie dostaje na zrealizowanie projektu "Centrum Doskonałości Naukowej Infrastruktury Wytwarzania Aplikacji" z Unii Europejskiej - powiedziała Ewa Kuczyńska z biura prasowego PG.
Gdy pod koniec roku superkomputer zostanie dostarczony politechnice, będzie on pracował wraz ze swoim poprzednikiem pochodzącym z 2011 r. Jak poinformował rektor PG, prof. Henryk Krawczyk, trzyletni sprzęt jest około 10 razy wolniejszy od nowego nabytku.
Superkomputer trafi do Politechniki Gdańskiej:
Autor: ws / Źródło: PAP, TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia